Bugün Dünya KOAH Günü

...

Bugün 16 Kasım Dünya KOAH Günü… Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada en fazla ölüme yol açan 5 hastalıktan biri KOAH... Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), astım ile karıştırılabiliyor. Erken tanı ve uygun tedavilerle KOAH’ın ilerlemesi yavaşlatılabilir. Kış aylarında daha belirgin olan öksürük, sabah balgam çıkarma, nefes darlığının giderek artması, yaşıtlarına göre efor kapasitesinde düşme yaşayan bir kişi risk faktörlerini de taşıyorsa KOAH’tan şüphe edilmeli.

Öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı gibi şikayetler, sigaraya bağlı masum değişiklikler olarak algılandığı için hastalığın teşhisinde geç kalınıyor. KOAH tedavi edilmediğinde yavaş yavaş ilerleyip orta ve ileri evrede alevlenmelerle kendini gösteriyor. Hastanın doktora gidiş sebebi de çoğu kez bu alevlenmeler. Hızla kötüleşen çoğu hasta ya hastaneye yatıyor ya da yoğun bakıma ihtiyaç duyuyor. Solunum fonksiyon testleri, akciğer grafisi gibi görüntüleme yöntemleri sayesinde hastalığın şiddeti, evresi belirlenerek, en uygun tedavi ve takip planı hazırlanmalı.

Önce sigara bırakılmalı

Hastaya ilk kez tanı konuyorsa ve hasta erken evredeyse yapılabilecek ilk öncelik sigaranın bırakılmasıdır. Hasta ileri evredeyse o zaman ilk olarak hastalık ve hastalık sebebiyle oluşabilecek komplikasyonlar konusunda bilgilendirilmeli. İlaç tedavisi, gerekirse oksijen tedavisi ya da solunum desteği, solunum fizyoterapisi, beslenme ve diyet, uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer alıyor.

KOAH hastaları COVID-19’u daha ağır geçiriyor

KOAH’ta gerek bronş duvarlarında yer alan koruyucu bariyerlerdeki yıkım, gerekse akciğer dokusundaki hasar kişiyi enfeksiyonlara daha açık kılar ve gelişen enfeksiyonların iyileşme süreci de daha uzun olur. COVID-19 çalışmalarında, KOAH varlığının COVID-19 enfeksiyonunun daha ağır ve daha ölümcül seyri için önemli bir risk faktörü olduğu gösterildi. Çalışmalarda 45 yaş üzeri, sigara içen KOAH’lı hastalarda KOAH’ın şiddetiyle orantılı olarak ölüm oranları yüzde 55-60 civarında. KOAH hastalarının bu nedenle öncelikle sigarayı bırakmaları, bağışıklığı artıran sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, düzenli ve yeterli uyku gibi temel unsurlara da dikkat etmeleri gerekir.

Bir KOAH hastasının yaşam kalitesini yükseltmesinin yolları

• Sigara içmemek

• COVID-19, grip ve zatürre aşılarını yaptırmak

• KOAH ilaçlarını aksatmamak

• Düzenli, hafif egzersizler yapmak

• Sağlıklı ve dengeli beslenmek

• Stresten mümkün olduğunca uzak durmak

• Doktor öneriyorsa sürekli oksijen tedavisi almak

• Atakları azaltıcı önlemler almak

Etiketler :
Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum