Verimli ara tatil için…

...

Okullarda ara tatil başladı. Çocukla beraber zaman geçirmek için tatil bir fırsat olarak görülmeli.

Öncelikle öğrencilerin dinlenmesini sağlamak önemlidir. Birçok okulda ilk sınavlar tamamlanmış olarak öğrenciler ara tatile çıkıyor. Bu sebeple öğrencilerin yorucu ve stresli bir dönemden çıkmış olduklarını göz önünde bulundurmak gerekir.

Ara tatil kısa bir zaman dilimi olması sebebiyle öncelikle dikkat edilmesi gereken konuların başında uyku düzeni geliyor. Çocukların yatma saatlerinde sınırlı esnemeler yapmak, okul dönemi başladığında zorlanmalarının önüne geçecektir. Yatma saatlerine dikkat etmenin yanı sıra uyanma saatlerinin de çok geçe kalmamasına dikkat etmek hem düzenin bozulmasını engelleyecek hem de tatil günlerinin verimli geçmesine yardımcı olacaktır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise teknoloji kullanımı… Bazen ebeveynler bütün bir dönem yorulan ve sıkılan çocuklarını özellikle teknoloji kullanımında özgür bırakıyor. Bu tutum birçok sorunu beraberinde getireceği için okul döneminde de tatil döneminde de teknoloji kullanımı belirli kurallarla sınırlandırılmalıdır.

Bu sınır, çocuğun yaşına ve duygusal gelişimine uygun olarak, çocuğun da katılımıyla belirlenmesi ve istikrarlı bir şekilde uygulanması gerek. Bu sınırı uygularken ebeveyn olarak bizlere de önemli bir rol düşüyor. Bizler de teknoloji kullanımımızla çocuklarımıza uygun şekilde örnek olmalıyız. Elimizde telefonla geçirdiğimiz zamanlara şahit olan çocuğumuza teknolojiyi sınırlı kullanması gerektiğini öğretmek mümkün değildir. Bu sebeple çocuklarla geçirdiğimiz vakitlerde bizler de teknolojik aletlerimizi sınırlı kullanabiliriz. Tablet, telefon ya da bilgisayarı sınırlayarak çocuğumuzun farklı etkinliklerde kullanacağı vakti çok daha fazla olacaktır. Bu vakti verimli kullanabilmek için çocuğumuzun yaşına uygun, fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını dikkate alarak planlamalar yapmak uygun olacaktır.

Sosyalleşmesine imkân sağlayın

Okul günlerinde zaman bulunamayan aktivitelere öncelik vermek hem çocuğunuzla verimli vakit geçirmenize olanak sağlar hem de çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunur. Örneğin birlikte gidilebilecek sinema, tiyatro, konser ya da müze gibi gezilecek yerlere planlar yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra çocuğunuzun arkadaşlarıyla bu gibi planlar yaparak sosyalleşmesine katkıda bulunmanız da yararlı olacaktır.

Eğlenmek ve dinlemenin öncelikli olduğu bu tatil günlerinde akademik alandan da tamamen uzaklaşmamak gerekir. Çocukların bir hafta kadar kısa bir süre olan bu ara tatilden sonra hızla devam edecek okula adapte olmalarını kolaylaştırmak için her gün kitap okumak, ders tekrarı yapmak ve de test çözümü yapmak gibi hedefler belirlemek uygun olacaktır. Öğrencilerin öğrendiklerini tekrar etmesi, kalıcı bir öğrenme ve akademik başarıyı sağlayacaktır. Bu sebeple tatil dönemlerinde de derslerden uzaklaşmamak, tekrar çalışmaları yapıyor olmak önemlidir.

Etiketler :
Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum