PROF. DR. MEHMET BALTALI

PROF. DR. MEHMET BALTALI

Ani ölümler

...


Ani ölümlerin en sık nedeni kalp krizidir. Kalp krizi, kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu meydana geliyor. Erkeklerde kadınlara göre daha sık kalp krizine rastlanır.

Ani ölümlerde sıklıkla ani kalp durması görülüyor. Bunların çok büyük bölümü dakikalar içinde ventrikül taşikardisi veya ventrikül fibrilasyonu gibi ölümcül ritim bozukluklarına bağlı gerçekleşiyor.

Ayrıca saatler içinde gerçekleşen yaygın kalp krizi nedeni ile oluşan kalp kası hasarı sonucu kalp kasının kasılmasında bozukluk ve buna bağlı pompa yetersizliği yani kalp yetersizliği de sık rastlanan nedenler arasında yer alıyor. Genetik nedenleri vardır ancak çok seyrektir. Çok fazla insanda gözükmez ama normal kalp krizine kalp hastalığına yol açan her türlü neden ani kalp durmasına yol açabilir.

Ani ölümlerdeki risk faktörlerini; sigara, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, aileden gelen genetik problemler, erkek cinsiyet, yaş ve kolesterol yüksekliği olarak sıralayabiliriz.

Ani ölümlerin çoğu kalple ilgili ölümlerdir. Yaşlılarda ani kardiyak ölüm daha sık olmakla birlikte genç kişilerde de olarak ani ölüm görülebiliyor. Normalde ani ölümlerin risk faktörünü oluşturan yaş grubu 40 ve üzeri erkeklerdir. Ölümler genellikle kalp kasının kalınlaşması, ritim bozuklukları, künt göğüs duvarı hasarı, doğumsal kalp hastalıklarına bağlı gerçekleşiyor. Erkeklerde kadınlara göre daha sık ani ölüme rastlanıyor.

Ailesinde ani kardiyak ölüm olanların, sık koroner arter hastalığına rastlananların ve risk faktörlerini taşıyanların hiçbir yakınmaları yokken bile düzenli doktor kontrolünden geçmesi ve tavsiyelere uyması gerek.

Tütün ve tütün ürünlerini kullanmak veya dumanına maruz kalmak ve obezite, risk faktörleri arasındadır. Kişilerin sağlıklı beslenmesi ve yaşam tarzını değiştirmesi gerekir. Hasta olunca yeterli tedavi olmak önemlidir, ancak daha değerlisi sağlığımızı korumaktır. Düzenli doktor kontrolünün yanı sıra erken tanı ve tarama programlarına katılmayı, sağlıklı yaşam alışkanlıkları sürdürmeyi, kötü alışkanlıklardan uzak durmayı ve sağlıklı beslenmeyi öneriyoruz.

Etiketler :
Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum