DSİ, 21 yılda Kastamonu’ya hizmet yağdırdı;

DSİ, 21 yılda Kastamonu’ya hizmet yağdırdı

Kastamonu’da son 21 yılda yapılan yatırımlara dikkat çeken Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta; “21 yılda Kastamonu’ya 20 milyar 913 milyon TL değerinde 121 tesis inşa ettik. Kastamonulular için üretmeye devam edeceğiz” dedi....

DSİ Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşların hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Su vatandır hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın kontrol tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor. Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini “insanı yaşat ki devlet yaşasın”ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana “su vatandır” anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir.”

“BEYAZ ALTININ DİYARI KASTAMONU’YU, 217 BİN 740 DEKAR ARAZİYİ SUYLA BULUŞTURDUK”

Kastamonu’ya yapılan DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan Genel Müdür Balta; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Kastamonu’da inşa ettiğimiz 12 sulama tesisi ile 217 bin 740 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık” dedi.

“KASTAMONU’MUZA 9 BARAJ VE 2 GÖLET KAZANDIRDIK”

Elverişli tarım arazileri, uygun iklim özellikleri ve çalışkan Kastamonuluların emekleriyle can bulan bereketli toprakları, tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye'de ilk sıralarda yer alıyor. Kastamonu’da refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 121 adet tesis ile 20 milyar 913 milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta; “Kastamonu’da son 21 yılda 9 baraj ve 2 gölet inşa ettik ve böylece 119,68 milyon metreküp su depolama hacmine ulaştık” dedi.

7 BARAJDA İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Kastamonulu çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, şöyle devam etti; “Kastamonu’nun su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 7 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 237bin 740dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.”

"TAŞKIN KONTROL TESİSLERİ İLE VATANDAŞLARIMIZI VE TOPRAĞIMIZI KORUMAYI HEDEFLİYORUZ"

“Ayrıca; Kastamonu’da taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan80adet taşkın koruma tesisi ile Kastamonu şehir merkezi, 96 adet yerleşim yeri ve 2 Bin 469 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 21 adet taşkın kontrol tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın kontrol tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı büyük ölçüde güvence altına alıyoruz.”

KASTAMONU’DA TOPLAM 86 BİN 710 DEKAR ALANDA ARAZİ TOPLULAŞTIRMA TESCİLİ YAPILDI

Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında Kastamonu’da toplam 86 bin 710 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Kastamonu’da 50 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır” dedi.

KASTAMONU TARIMINI BEREKETLENDİREN “SU” TÜRKİYE’NİN ENERJİSİNE GÜÇ OLDU

Kastamonu’da son 21 yılda 13 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 327,38GWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Balta; “Kurulu gücü 108,04 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 686 milyon TL katkı sunuyoruz. Şu an planlama ve projelendirme safhasında olan 28 adet HES ile de ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz. 15 Şubat 2024 tarihi itibariyle yaklaşık 70 bin hanenin enerji ihtiyacını Kastamonu’da kurulu HES’lerle karşılıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Balta, şunları ifade etti; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Kastamonululardan, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: Açıksöz Haber Merkezi

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum