Kastamonu, ‘Muradına Ermiyor’;

Kastamonu, ‘Muradına Ermiyor’

.......

Cumhuriyet gazetesi yazarı Faik Erdemli, dikkat çekici istatistikleri kamuoyuyla paylaştı.

Aralarında Kastamonunun da olduğu illeri mercek altına alan Erdemli’nin yazısında; en az evlenme sayısının olduğu üçüncü il Kastamonu oldu.

 

Ülkemizde 2021 yılında 563 bin 140, 2022 yılında 574 bin 358 çift evlilik defterine imza attı.

 Buna karşılık, 2021 yılında ülkemizde 179 bin 779 kişi, 2022 yılında da 180 bin 954 kişi boşandı. Boşanmaların yüzde 32.7’si evliliğin ilk 5 yılında, yüzde 21.6’sı ise evliliğin 6-10 yılı içinde oluyor.

 

İlk evlenme yaşı incelendiğinde ise gençlerde artık evlenme yaşının arttığı görülüyor. Ortalama evlenme yaşı erkeklerde 28.2, kadınlarda ise 25.6 oldu. Nüfusa göre baktığımızda en çok evlenmenin yaşandığı illerin başında Şanlıurfa geliyor. Onu Kilis ve Aksaray izliyor.  En az evlenme yaşanan iller ise Tunceli, Gümüşhane ve Kastamonu. Boşanmaların en çok yaşandığı illerin başında İzmir geliyor. Onu Uşak ve Antalya izliyor.  Boşanmaların en az olduğu ilimiz de Şırnak. Onu da Hakkâri ve Siirt takip ediyor. 

İlk sırada yüzde 32 sorumsuz ve ilgisiz davranma, ikinci sırada ise yüzde 14 ile aldatma var. Bunları da sırasıyla, evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama yüzde 10, dayak, kötü muamele yüzde 8, aile büyüklerinin aile içi ilişkilere karışması yüzde 8, içki yüzde 5, evi terk etme yüzde 3 ile izliyor. Cinsiyete göre boşanma sebeplerine gelince erkeklerin yüzde 41’i eşlerinin sorumsuz ve ilgisiz davranması sebebiyle boşanıyor. Erkeklerin sorumsuz ve ilgisiz davranmasından boşanan kadınların oranı ise yüzde 24.  Boşanma sebeplerinden ikinci sırada yer alan aldatmada ise kadınların yüzde 19’u eşlerinin kendilerini aldatmasından dolayı boşanırken erkeklerde bu oran yüzde 8.”

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum