"Türk ordusu, bağımsızlığımızın en büyük güvencesidir";

"Türk ordusu, bağımsızlığımızın en büyük güvencesidir"

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen çelenk sunma töreninin ardından Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen programa geçildi. Programda konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu; "Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın bizler için bir vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıklarının eseridir. Türk ordusu, bağımsızlığımızın en büyük güvencesidir. Kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır" dedi....

"BUGÜN DEVLETİMİZİN BEKASI UĞRUNDA CANLARINI ADAYANLARIN GURUR VE ŞEREFLE HATIRLANDIĞI BİR GÜNDÜR"

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program devamında Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu tarafından günün anlam ve önemine dair konuşma gerçekleştirildi. Dernek Başkanı Mahmutoğlu konuşmasında; "19 Eylül Gaziler Günü, bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında ve devletimizin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı bir gündür. 19 Eylül; Kurtuluş Savaşında, Kore'de, Kıbrıs'ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainleri terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür" dedi.


"BAYRAĞIMIZIN ÖZGÜRCE DALGALANMASI ŞEHİTLERİMİZİN VE GAZİLERİMİZİN EMSALSİZ FEDAKARLIKLARININ ESERİDİR"

Mahmutoğlu konuşmasına şöyle devam etti;  "Türk’ün ebedi vatanı olan Anadolu’daki 1000 yıllık varlığını sona erdirmek isteyen emperyalist güçler, I.Dünya Savaşı sonunda ülkemizi dört bir yandan işgal ettiler. Bu işgal ile yetinmeyip, vatanımızı parçalamayı amaçlayan Sevr Anlaşması’nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu küçük Asya hayalleriyle 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’den  Anadolu’ya sürdüler. Başkomutan M. Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk ordusu, Yunan ordusunu Polatlı yakınlarında Sakarya’da, 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı meydan muharebesinde yenerek, bozguna uğrattı. Çareyi kaçmakta bulan Yunan ordusu, bir sene sonra Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak topraklarımızdan tamamen atıldı. Sakarya Meydan Muharebesi, Türkün ateşle imtihanı ve Anadolu halkının ölüm-kalım mücadelesi olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, yaklaşık 200 yıldır Avrupa’dan geri çekilen Türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşının seyrini ve kaderini değiştirmiş  kısacası  Anadolu’nun düşmandan kurtuluşu için bir kırılmadır. Türk milleti adına TBMM’si, 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına, zaferin mimarı, Başkomutan M. Kemal Atatürk’e 'Gazilik' unvanı ile 'Mareşallik' rütbesini tevcih etmiştir. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın bizler için bir vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıklarının eseridir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır."


"AZİZ MİLLETİMİZİN VAR OLUŞ MÜCADELESİNİN ŞİFRESİ; 'ÖLÜRSEM ŞEHİT, KALIRSAM GAZİ' DEYİŞİNDE SAKLIDIR"

Mahmutoğlu Türkiye'de şehidi ya da gazisi olmayan ailenin yok gibi olduğuna vurgu yaparak; "Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği var oluş mücadelesinin şifresi; 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi' deyişinde saklıdır. Ülkemiz, dün olduğu gibi bugün de dış destekli terör örgütlerinin, Doğu Akdeniz’de, Suriye ve Irak’ta sömürücü emperyalist devletlerin tehdidi altındadır. Emperyalist devletlerin ve onlarla iltisaklı terör örgütlerinin hedefleri; ülkemizde karışıklık çıkartmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyetini bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla, emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda sömürü planı olan Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu güne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetlerin vatansever ve kahraman askerleri ile kahraman polis, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır. Asıl Türk milletinin bağrından çıkan, şanlı ve şerefli Türk ordusu dün olduğu gibi yarında vatanımızın, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. 19 Eylül, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günü’dür. Kahraman gaziler, 'Gaziler Gününüz' kutlu olsun. Hiç  düşünmeden ve geriye bakmadan vatan, millet, bayrak için yediden yetmişe emperyalist devletlerin topyekun saldırılarına  karşı mücadele ederek bize bu cennet vatanı emanet eden şehitlerimiz ile Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve ebediyete intikal eden tüm Gazilerimizi,Gaziler günü münasebetiyle rahmetle anıyor Hayatta olanlara sağlık ve mutluluklar diliyorum" dedi.

Akabinde Merkez Ortaokulu öğrencileri tarafından şiirler okundu. Gaziler konulu video gösteriminin ardından 15 Temmuz Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış oldukları oratoryo gösterimi gerçekleştirildi. Şehr-i Dilara Türk Müziği Topluluğu tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisinin ardından program sona erdi. 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum