Yerli doğalgaz Mart’ta evlere geliyor;

Yerli doğalgaz Mart’ta evlere geliyor

Türkiye, 2023 yılında doğalgaza ilişkin önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Karadeniz gazı, Mart ayında konutlarda kullanılabilecek. 2023, Türkiye için enerjide kilit adımların atıldığı bir yıl olacak. Öncelikli hedef, doğalgazda dışa bağımlığı azaltmak ve ticaret merkezi olmak. Depolama kapasitesi artırılan Trakya, uluslararası doğalgaz sevkiyatında stratejik rol oynayabilir. Türkiye'yi bir adım daha öne taşıyacak kritik adım, Karadeniz'deki doğal gaz rezervi....


FİLYOSTA ÇALIŞMALAR TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Filyos İşleme Tesisi'nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Tamamlandığında, 710 milyar metreküplük gaz ulusal sisteme ulaştırılacak. Karadeniz gazı, Mart ayından itibaren hanelerde kullanılabilecek. Türkiye, uluslararası doğal gaz ticaret merkezi olmayı da hedefliyor.

TRAKYA'DA KURULACAK MERKEZ GAZ FİYATINDA BELİRLEYİCİ OLACAK

Trakya'da kurulacak merkez, hem gaz sevkiyatında stratejik rol oynayacak hem de gaz fiyatında belirleyici bir platform olacak. Doğal gaz depolama tesislerinin kapasitesi arttırılacak. Aralık'ta, Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin kapasitesi 4 milyar 600 milyon metreküpe çıkarıldı.

TUZ GÖLÜ DEPOLAMA TESİSİNİN KAPASİTESİ YÜKSELTİLECEK

Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin kapasitesinin de 5 milyar 400 milyon metreküpe yükseltilmesi planlanıyor. Enerji arz güvenliğini sağlamak için sıvılaştırılmış gaza ilişkin yatırımlar da sürüyor. Türkiye'nin 3'üncü Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi olarak kullanılacak gemi, Akdeniz'e girdi.180 bin metreküp kapasiteli gemi, Saros FSRU Terminali'nde hizmet verecek. (CNGHaber)


Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum