Ani bir kar yağışı olabilir;

Ani bir kar yağışı olabilir

Doğu kesimlerde özellikle yüksek bölgelerde kar kendini gösterdi, ancak batı, istediği yağışları henüz alamadı. Ocak ayının sonuna doğru gidilmesine rağmen havalar mevsim normallerinin bir hayli üzerinde seyrediyor. Kastamonu'da yaşayan vatandaşlar karın ne zaman yağacağını merak ediyor. Ocak ayının son günleri için kar yağışı tahmininde bulunan uzmanlar, ani kar yağışı yaşanabileceğine dikkat çekti....

Geçen yıl soğuk ve kar yağışlı geçen Ocak ayı bu sene yerini yağışsız ve sıcak bir havaya bıraktı. Kar yağışının ne zaman olacağı merak konusu oldu. Uzmanlar genel olarak ocak ayı sonunu işaret ediyor.

"10 GÜN SOĞUK HAVA ETKİLİ OLACAK"

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Tek, yaklaşık 10 günlük bir soğuk hava sisteminin etkili olacağı bilgisini verdi. Prof. Dr. Adil Tek'in açıklamaları şu şekilde: "10 gün kadar soğuk hava etkili olacak. Kar yağışı yapabilecek bir sistem görünüyor. Ani bir kar yağışı da olabilir ancak bu sadece bir olasılık. Fakat geçen seneden farkı bu sefer soğuk hava devam edecek yani kar yağarsa yerde kalabilir. Geçen sene ise 6-7 saatlik bir kar yağışı olmuştu ve gitmişti çünkü hava yeterince soğuk devam etmemişti."

"KARADENİZ'İN YÜKSEK KESİMLERİNDE KAR YAĞIŞI TUTUNABİLİR"

Ocak ayının sonuna doğru havaların soğuyacağını Şubat ayının Ocak'tan daha soğuk geçebileceğini belirten İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Gönençgil, Ocak ayı sonu itibariyle kar yağışı olabileceğini söyledi. Gönençgil; "Ancak kar kuvvetini tahmin etmek için henüz erken. Şehir sıcaklıkları çok etkili olduğu için yağan karın tutunma ihtimali az oluyor. Bu yüzden Marmara Bölgesi'nin yüksek kesimlerinde, Karadeniz'in yüksek kesimlerinde kar yağışı tutunabilir" dedi.

"KAR HEP YÖN DEĞİŞTİRDİ"

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, Grönland Blokajı'nı işaret ederek, blokaj nedeniyle soğuk hava ve kar yağışının yön değiştirdiğine dikkati çekti. Dr. Okan Bozyurt; "2022'nin sonu ve 2023'ün başının son yıllara göre oldukça sert geçeceğini söylemiştik ama bu sene Grönland Blokajı oluştu. Bu blokaj yüzünden pek çok hava kütlesi Türkiye'ye gelemedi. Yani tam geliyorken yön değiştirdi ve dolayısıyla Türkiye'nin önünde adeta bir set gibi durdu. Bu yüzden de kuzeyden gelen hava kütlenin girişini engelledi. Fakat şimdi gelecek olan hava kitlesi azimle geliyor gibi görünüyor. Eğer son dakika bir değişiklik olmazsa Grönland blokajı kırılıyor. Blokaj kırılınca zaten artık yukarıdan aşağı çok normal bir şekilde hava kütleleri artmaya devam edecektir." diye konuştu. 27-28-29 Ocak tarihlerine dikkat Kar yağışı için tahminler ocak sonunu gösteriyor. Sistem değişmezse kar yağışının beklendiği görüşünde olan Özyurt, "Şu anki sistemlere göre Ocak 25'ten itibaren hava sıcaklığında bir azalma var. Özellikle 27-28-29 Ocak tarihlerinde ciddi anlamda soğuk ve yağışlı bir hava kütlesinin Balkanlar üzerinden Türkiye'ye girmesi bekleniyor. Çok mu etkili kar yağışı olacak? O konuda şu anda net bir şey söyleyemem ama kar yağışı bekleniyor" dedi. (TRT Haber)


Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum