‘Ücretler en az yüzde 122 oranında artırılmalı’;

‘Ücretler en az yüzde 122 oranında artırılmalı’

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Emre Kartaloğlu ve Kastamonu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Serdar Kulaksızoğlu, muhasebe ve müşavirlik ücretleriyle ilgili basın açıklaması yaptı....

Açıklamalarda, muhasebe ve müşavirlik ücretlerinin eridiği ve mali müşavirlerin zor durumda olduğu dile getirilirken, serbest muhasebecilik, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik asgari ücret tarifesinde yer alan ücretlerin, yüksek enflasyon nedeniyle yetersiz kalması, muhasebe bürolarının sürdürülebilirliğini ve hizmet sunmasını olanaksız boyuta getirdiği vurgulandı.

KARTALOĞLU: “HİZMETLERİN AKSAMASI TÜM KESİMLER İÇİN TELAFİSİ GÜÇ SORUNLARIN ORTAYA ÇIKMASINA NEDEN OLABİLİR”

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, yaptığı açıklamada mali müşavirlerin hizmetlerinin karşılığında elde ettikleri ücretlerin giderlerini karşılamadığını dile getirirken; “Ekonomimizde yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkan yüksek enflasyon mali müşavirleri zor durumda bıraktı. Fedakarca ve özveriyle görevlerini yapan mali müşavirler enflasyonun yaratmış olduğu tahribatın en ağır yükünü bu süreçte omuzlamak zorunda kaldı. Verdikleri hizmetlerle işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlayan Mali Müşavirler aynı zamanda kamu finansmanının da en büyük güvencesi. Mali Müşavirler, işletmelerin varlıklarını koruyabilmelerine, işlemlerini ve faaliyetlerini sağlıklı yürütebilmelerine katkı sunarak işletmeler için değer yaratmaktadır. Kamu finansmanının temel dayanağı olan vergi gelirleri mali müşavirlerin vermiş olduğu hizmetler sonucu toplanmaktadır. Mali müşavirlerin ve yeminli mali müşavirlerin bu ve bunun gibi verdikleri daha birçok hizmetin karşılığı elde ettikleri ücretler, giderlerini karşılayamaz hale gelmiştir. Hem işletmeler, hem kamu için hayati önemde görev üstlenen Mali Müşavirlerin hizmetlerinin aksaması tüm kesimler için telafisi güç sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Gelinen aşamada, mesleki faaliyetin sürdürülmesi için gerekli giderlerin personel, kırtasiye, kira, elektrik, akaryakıt, ulaşım, gıda, temizlik, kargo vb. tamamında olağanüstü artışlar meydana gelmiştir. Özellikle son yıllarda girdi maliyetlerinde yaşadığımız yüksek artışlara karşın ücret tarifelerimizde bu artışa paralel bir artış olmaması nedeniyle, yaşanan ekonomik kayıpların öncelikle telafi edilmesi gerekmektedir. Yürürlükteki, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik asgari ücret tarifesi, maalesef günümüz koşullarında verilen hizmetin karşılığı olmaktan tamamen uzaklaşmış bulunmaktadır” dedi.

“ÜCRETLERİN EN AZ YÜZDE 122 ORANINDA ARTIRILARAK UYGULANMASI GEREK”

Kartaloğlu, açıklamasının devamında şunları kaydetti; “Öte yandan, maliyetleri karşılamayan ücretler, hizmet kalitesini de ciddi şekilde tehdit eder seviyeye ulaşmıştır. Meslek mensuplarının yıllar itibariyle vermekte oldukları hizmetler nedeniyle elde ettikleri ücretlerdeki değişim ile bu hizmetlerin sunumu için katlanılan maliyetlerdeki değişimin paralel bir şekilde olması beklenmektedir. Ancak 2017 yılı ile 2022 yılları arasında asgari ücret tarifemiz yüzde 95 artmıştır. Buna karşılık aynı yıllar dikkate alındığında; Asgari ücretlerin işverene olan maliyetlerindeki değişimi yüzde 247, 2023 yılı artışı dahil edildiğinde yüzde 560, üretici fiyat endekslerindeki değişim yüzde 296, tüketici fiyat endekslerindeki değişim yüzde 155 ve bu iki endeksin ortalamasındaki değişimler yüzde 224, Amerikan Doları kurundaki değişimler yüzde 393, enerji fiyatlarındaki değişimler yüzde 745, kağıt fiyatlarındaki değişimler yüzde 300, oranında artmıştır. Mali müşavirlik ücret tarifesindeki ücretler, maliyetlerdeki artışlar nedeniyle erimiştir. Yukarıdaki veriler açıkça göstermektedir ki, yıllar içerinde yaşanan kayıpları dahi karşılamaktan uzak olan yüzde 85’lik artış, bu erimeyi derinleştirmektedir. Mali müşavirlik ücretlerinde yıllar itibariyle meydana gelen erime ve bu erimenin nasıl giderileceği tarifenin yayımından önceki 2 aylık süreçte ilgili bürokratlara, siyasilere ve sayın Hazine ve Maliye Bakanına arz edilmiştir. Ancak, haklılığı istatistiki verilerle ortaya konulan bu talepler maalesef karşılanmamıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 30 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete’de açıklanan muhasebe ücretlerindeki yüzde 85’lik artış, bürolarımızın yaşadığı büyük sıkıntıyı telafi etmeyeceğinden, ücretlerin en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artırılarak uygulanması gerekmektedir.”

KULAKSIZOĞLU: “MUHASEBE BÜROLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SORUNU İLE KARŞI KARŞIYA”

Kastamonu SMMMO Başkanı Serdar Kulaksızoğlu ise, muhasebe ve müşavirlik ücretlerinin eridiğini kaydederek; “Muhasebe ve müşavirlik ücretleri eridi. Muhasebe büroları, ekonomiye ve iş dünyasına hizmete canla başla devam etmek istiyor. Ama bu koşullarda sürdürülebilirlik sorunu ile karşı karşıya. Hazine ve maliye bakanlığı tarafından açıklanan muhasebe ücretlerindeki artış son yıllardaki kayıpları dahi telafi etmiyor. Önerimiz 2023 yılı asgari ücret tarifesinin, 2022 yılı ücretleri üzerinden en az yeniden değerleme oranında (yüzde 122) artış yapılarak uygulanmasıdır” dedi. (Bülten)


Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum