Dış ticaret açık değil ‘uçurum’ verdi!;

Dış ticaret açık değil ‘uçurum’ verdi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçtiğimiz Kasım ayına ait dış ticaret istatistiklerini açıkladı. TÜİK tarafından verilen bilgiye göre; Kastamonu’da ihracat geçen yılın Kasım ayına göre yüzde 68,4 azalırken, ithalatımız ise yüzde 581,4 oranında artış gösterdi....

Kasım ayında Kastamonu’dan yapılan ihracat 11 milyon 420 bin dolar olarak açıklandı. Kasım ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 68,4 azaldığı görüldü. İlimizin Kasım ayındaki ithalatı ise 18 milyon 538 bin dolar ile geçen yılın aynı ayına göre yüzde 581,4 oranında arttı.

DIŞ TİCARET HACMİ 30 MİLYON DOLAR

Kasım’daki ithalat ve ihracat verileri toplanarak hesaplanan dış ticaret hacmi Kasım ayında 29 milyon 958 bin dolar oldu. Kasım ayında Kastamonu’dan gerçekleşen ihracatın ISIC Rev4 ürün sınıflamasına göre dağılımı incelendiğinde ilk sırada 5 milyon 91 bin dolar ile ‘materyallerin geri kazanımı’ ürün grubu yer aldı. Bu ürün grubunu 2 milyon 599 bin dolar ile ‘kürk hariç, giyim eşyası imalatı’ ve 1 milyon 900 bin dolar ile ‘değerli ana metaller ve diğer demir dışı metallerin imalatı’ ürün grubu takip etti. Kasım ayında Kastamonu’dan ISIC Rev4 sınıflamasına göre 45 farklı ürün grubundan ihracat gerçekleşti.

İthalat ise 59 farklı ürün grubunda gerçekleşmiştir. İthalatın ilk üç sırasında 9 milyon 854 bin dolar ile ‘kimyasal gübre ve azotlu bileşiklerin imalatı’ ürün grubu yer alırken, 2 milyon 731 bin dolar ile ‘dokuma ve 1 milyon 912 bin dolar ile ‘maden, taş ocağı ve inşaat makineleri imalatı’ ürün grubu bulunuyor.

İHRACATTA BELÇİKA, İTHALATTA UMMAN İLK SIRADA

Kasım ayında Kastamonu’dan 68 farklı ülkeye ihracat yapılırken; ilk sırada 5 milyon 96 bin dolar ile Belçika yer aldı. En fazla ihracatın gerçekleştiği ikinci ülke 1 milyon 858 bin dolar ile Birleşik Krallık (İngiltere) olurken üçüncü sırada 717 bin dolar ile Almanya bulunuyor.

Geçen ay Kastamonu’ya yapılan ithalatta ise ilk sırada 9 milyon 854 bin dolar ile Umman, ikinci sırada 3 milyon 805 bin dolar ile İtalya ve üçüncü sırada ise 1 milyon 342 bin dolar ile İsveç yer aldı. Kasım ayında Kastamonu’ya 44 farklı ülkeden ithalat gerçekleşti. (Bülten)


Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum