‘Asgari ücrete yapılan artış örnek olmalı’;

‘Asgari ücrete yapılan artış örnek olmalı’

Eğitim Bir-Sen Kastamonu Şubesi Yönetim Kurulu, sahil şeridinde yer alan Çatalzeytin, Abana, Bozkurt, Doğanyurt ve İnebolu ilçe başkanları ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ile İnebolu ilçesinde bir araya geldi. Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, üyeleri hitaben yaptığı konuşmasında; "Asgari ücrete yapılan artış örnek olmalı, diğer sabit gelirliler de korunmalıdır" dedi....

Gündeme dair konuların istişare edildiği toplantıda konuşma yapan Eğitim Bir-Sen Kastamonu Şube Başkanı Sancaktaroğlu, 2023 Ocak ayından itibaren Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kararıyla, 2023 yılı için asgari ücretin 8 bin 500 TL olarak belirlendiğini, 2022 yılında iki defa gerçekleştirilen düzenleme ile yüzde 50,5 ve yüzde 30 olarak artış yapıldığını, 2023 yılında ise yüzde 54,5 oranında ve 3 bin TL artış gerçekleştirilmiş olduğunu belirterek asgari ücreti yükselten güçlü iradenin, Ocak’ta kamu görevlilerinin alım gücünü de yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

“EĞİTİM-BİR-SEN VARSA ÇÖZÜM VAR' DİYENLERİN SAYISINI HER GEÇEN GÜN ARTIRAN BİR TEŞKİLATIZ"

Orhan Sancaktaroğlu, konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Sendikamız, kamu görevlilerinin sorunlarına çözüm üretme mücadelemizle birçok sorunu çözmüş, buna karşılık olarak siyasi irade de çok önemli adımlar atmıştır. Fakat ekonomik dalgalanma alım gücümüzü tekrar düşürmüştür. Biz, eksiklikleri gören, bütün mecralarda deklare eden, çözüm odaklı sendikacılık anlayışımızla güven veren, 'Eğitim Bir-Sen varsa çözüm var' diyenlerin sayısını her geçen gün artıran bir teşkilatız. Güveni güce dönüştüren, gücümüzle üye, ülke ve yerküre için çalışan bir kadroyuz. Sorun değil çözüm odaklı sendikacılığı yol haritası yaptık, bunun gereği olarak verdiğimiz mücadeleyle eğitim hizmet kolunda 102 kazanıma imza attık. Samimi gayretler, büyük fedakârlıklarla bugünlere geldik. Geldiğimiz noktayı önemsiyor, sendikal geleceğin, yeni hedeflerin başlangıcı olarak görüyoruz. Eğitim-Bir-Sen olarak amacımız; emeğin değerini yükseltmek, gayretimiz ekmeğimizi çoğaltmak, yol haritamız her bir sorunu çözüme kavuşturmaktır. Bu niyetle, kamu görevlilerinin bütçesini artırmaya, adil gelir dağılımına, ilave zamma her zamankinden çok bugün ihtiyaç var diyoruz. Bu çerçevede, enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanma kaynaklı kayıpları telafi edecek şekilde asgari ücrette gösterilen irade, tereddütsüz kamu görevlilerine yapılacak ilave iyileştirmelerde de gösterilmelidir. 3 Ocak, kamu görevlisi ve emeklisi için milat olmalıdır. Aralık ayı enflasyon verisinin açıklanması beklenmeden, Toplu Sözleşmenin imza tarafı ve yetkilisi Memur-Sen olarak, nasıl ki asgari ücret döviz bazında en yüksek seviyeye çıkarıldıysa, kamu görevlisinin alım gücünü yükseltmede de gösterilen bu irade örnek olmalıdır diyoruz. En düşük memur maaşını görerek; makası daraltacak seyyanen zam yapılmalı, refah payı verilmeli, ilave olarak gelir vergisi yüzde 15’e sabitlenmeli, ek göstergenin eksikleri giderilmeli, sözleşmeli personele kadro çalışmamızın kapsamı daha da genişletilmelidir."

Konuşmalarının ardından 5. olağan genel kurul sonrası ilçe yönetim kurullarında gerçekleşen seçimler sonucu görevi devreden Doğanyurt İlçe Temsilcileri Hüsnü Şen ve Betül Tural'a, Abana İlçe Temsilcisi Recep Atak'a, İnebolu İlçe Temsilcisi Çetin Karademir'e hizmetlerinden ötürü teşekkür plaketlerini sunan Sancaktaroğlu, bayrağı devralan Çatalzeytin İlçe Temsilcisi Gökhan Zengin ve yönetimine, Abana İlçe Temsilcisi Murat Pekcan ve yönetimine, Bozkurt İlçe Temsilcisi Savaş Yılmaz ve yönetimine, Doğanyurt İlçe Temsilcisi Muhammed Ali Ölmez ve yönetimine, İnebolu ilçe temsilcisi Fatih Kırık'a ve yönetimine teşekkür ederek Eğitim Bir-Sen teşkilatı adına yapacakları özverili çalışmalarda başarılar diledi. (Bülten)


Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum