‘Enver Paşa, sonunu hiç düşünmedi’;

‘Enver Paşa, sonunu hiç düşünmedi’

Kastamonu Üniversite (KÜ) tarafından hazırlanan “Şahadetinin 100. Yılında Enver Paşa Ve Türkistan” programı düzenlendi. Yazar Zafer Tekin burada yaptığı konuşmasında; “Bugün Sarıkamış’ın 100’üncü yıl dönümü... Sarıkamış denilince Enver Paşa akla geliyor. Enver Paşa sonunu hiçbir zaman düşünmezdi. Hayatının 41 yılını canını dişine takıp savaşmayı bilirdi. Enver Paşa, girdiği bütün savaşlarda yılmadan, yıkılmadan ne kadar düşse de asla pes etmeyen, vatanı için canını ortaya koyan bir gazimizdir” ifadelerine yer verdi....


KÜ Bilgehan Bilgili Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Şahadetinin 100. Yılında Enver Paşa ve Türkistan’ konulu programa Yazar ve Araştırmacı Zafer Tekin, Hançeri Serdar Akkoç ve Ülkü Ocakları İl Başkanı Fatih Yiğit, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Program öncesi İstiklal Marşı okundu, Kur-an-ı Kerim tilavetinin ardından türküler seslendirildi.

YİĞİT; “İTTİHATÇILAR ÖLÜR, İTTİHATÇILIK ÖLMEZ

Türk Milleti’nin tarih sahnesine çıktığı ilk günden itibaren türlü badireler atlattığını ve şanlı zaferlere imza attığını söyleyen Ülkü Ocakları Başkanı Fatih Yiğit; “Bu bin yıllık sürede Gazi Alparslan, Anadolu kapılarını sonuna kadar açtı. Sultan Kılıçarslan ile Miryokefalon Savaşı’nda da Anadolu’nun tapusunu aldık. Osman Gazi ile hudutlarda Bizans’ın kültürünü bozduk. Bu ülkede ülkücü olarak yaşamak, sizleri çok daha özel kılmaktadır. Türk Milleti, tarih sahnesine çıktığı ilk günden itibaren türlü badireler atlatmış ve şanlı zaferlere imza atmıştır. Bugün varsak, fedakar ve cefakar kahramanlar sayesinde varız. Bugün burada toplanmamıza vesile olan şehit ve gazi olan kahramanımız Enver Paşa’dır. Enver Paşa, Müslüman-Türk düşmanı eşkıyalar karşısında ve Trablusgarp Savaşında destan yazan bir şehidimizdir. Hepsi ecdat yadigârı olan, uğurlarında binlerce dökülen kanı olan Çanakkale ve Sarıkamış, Bağdat ve Halep, İngiliz ve Fransız cephelerinde mücadele etmiştir. İttihatçılar ölür, ittihatçılık ölmez” dedi.

TEKİN; “SONUNU DÜŞÜNEN KAHRAMAN OLAMAZ

Yazar Zafer Tekin ise, şunları dile getirdi; “Bir tarihçi değilim, ama yaklaşık 15 yıldır Enver Paşa’ya ilişkin amatör bir ruhla da olsa çok yoğun çalışmalar içerisindeyim. Dedemin ve babamın savaş cephelerinde verdikleri gayreti dinleyerek büyüdüm ve bu ruh gücüne sahip oldum. 'İmparatorluğun son kurşunu Enver' adlı kitabımız çıktı. Bu vesileyle bizleri çeşitli programlara davet ediyorlar. Biz de elimizden geleni yapıp katılıyoruz. Sonunu düşünen kahraman olamaz. Enver Paşa sonunu hiçbir zaman düşünmezdi. Hayatının 41 yılını canını dişine takıp savaşmayı bilirdi. Enver Paşa, girdiği bütün savaşlarda yılmadan, yıkılmadan ne kadar düşse de asla pes etmeyen, vatanı için canını ortaya koyan bir gazimizdir. Enver Paşa’nın cesaretine ve kahramanlığına büyük hayranlık duyuyorum. Enver Paşa denilince herkesin kafasında bir soru işareti oluşuyor ama bu son zamanlarda değişmeye başladı. Olması gerektiği gibi olmaya başladı. Bugün Sarıkamış’ın 100’üncü yıl dönümü. Sarıkamış denilince Enver Paşa akla geliyor.”

Programın sonunda Enver Paşa’nın resim sergisi gezildi ve pilav dağıtımı yapılarak sonlandırıldı. (Banu Türkmenoğlu)

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum