'ÇKS başvuruları uzatılsın' talebi;

'ÇKS başvuruları uzatılsın' talebi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Başvuru süresinin bitmesine kısa bir süre kalmasına rağmen, 2022 yılında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt yapan çiftçilerin yaklaşık üçte biri bu yıl başvuru yapmadı. Bu nedenle 31 Aralık tarihinde bitecek olan 2023 yılı ÇKS kaydı başvuru süresi uzatılmalıdır” dedi....TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada ÇKS Yönetmeliğinin 23 Eylül tarihli Resmi Gazetede yayımlanan cumhurbaşkanı kararı ile değiştirildiğini ve ÇKS başvuru döneminin 4 ay ile sınırlandırıldığını belirtti. 2023 yılı ÇKS başvurularının, yeni yönetmelik çerçevesinde 1 Ekim tarihinde başladığını ve 31 Aralık tarihinde sona ereceğini hatırlatan Bayraktar, şunları söyledi: “Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımda dijitale geçiş uygulaması ile arazi beyanında ve ek belgelerinde değişiklik olmayan çiftçilerin başvurularını e-devlet üzerinden kabul etmeye başladı. Diğer çiftçilerimizin başvuru belgeleri ise geçmiş yıllarda olduğu gibi odalarımız tarafından tamamlanmakta, çiftçilerimiz tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı İl/İlçe Müdürlüklerine teslim edilmektedir. Bu yıl yapılan yeni uygulamalara çiftçilerimiz yeterince uyum sağlayamıyor. Özellikle uygulamanın ilk yılı olması nedeniyle e-devlet başvurularında sık sık sistem sorunu yaşanıyor.”

Bayraktar, 2022 yılında 2 milyon 172 bin 974 çiftçinin, toplam 15,3 milyon hektar tarım alanının ÇKS’ye kaydedildiğini ifade ederek, “2023 tarımsal üretim dönemi için ise, odalarımızdan alınan bilgilere göre bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 460 bin çiftçinin, 10,6 milyon hektar alanının kaydı yapıldı” açıklamasında bulundu.

ÇKS kaydını yaptıramayan çiftçilerin birçok hizmetten yararlanamadığını vurgulayan Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de işlenen toplam tarım alanının 23,5 milyon hektarken ÇKS’ye kayıtlı alanın 15,3 milyon hektar olduğunu dile getirerek, “Her yıl ülkemizde ortalama 8,2 milyon hektar tarım arazisi kayıt altına alınamıyor. Bu alanların önemli kısmında üretim devam etse de çiftçilerimiz destek alamıyor” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLERİN YÜZDE 58’İNİN ÇKS KAYDI BULUNMUYOR”

Bayraktar, şöyle devam etti: “ÇKS’ye kaydolamayan 8,2 milyon hektar tarım alanı; intikali yapılamamış, hissedarlar arasındaki sorunlar veya arazilerin çok küçük olması nedeniyle işlense de ÇKS’ye kaydettirilmeyen, atıl tarım alanları ve ecrimisil ile işlenen hazine arazilerinden oluşuyor. Bu alanlarda üretim yapan çiftçilerimiz yüksek üretim maliyetleri karşısında destek de alamayınca üretimden vazgeçmek durumunda kalıyor. Ziraat Odaları Bilgi Sistemi’ne (ZOBİS) göre, 2022 yılında ziraat odalarımıza kayıtlı olarak, tarımsal üretime devam eden 5 milyon 186 bin 206 çiftçi varken ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısı 2 milyon 172 bin 974’dür. Bu rakamlara göre ülkemizde üretim yapan çiftçilerin yüzde 58’inin ÇKS kaydı bulunmuyor.”

Tarımsal desteklerin önemine dikkati çeken Bayraktar, bu önemin her geçen gün arttığını belirtti. Bayraktar, ÇKS yönetmeliğindeki kayıt şartları nedeniyle üretim yapan çiftçilerin destek alamama durumu olduğunu ifade ederek, “Bu nedenle ÇKS Yönetmeliği yeniden değiştirilmeli, üretim yapan her çiftçi kayıt altına alınarak, üretim yapan tüm çiftçilerin desteklenmesi sağlanmalıdır” dedi.

“ÇKS KAYDI BAŞVURU SÜRESİ UZATILMALI”

Çiftçilere ÇKS kayıtlarının bir an önce yapılması konusunda çağrıda bulunan Bayraktar, şunları ifade etti: “Tarım alanlarının ÇKS kaydında bu sorunlar devam ederken, bir de başvuru süresinin 31 Aralık tarihinde sona ermesiyle kaydı yapılabilir araziler de kayıt dışı kalacaktır. Başvuru süresinin bitmesine kısa bir süre kalmasına rağmen, 2022 yılında ÇKS’ye kayıt yapan çiftçilerin yaklaşık üçte biri bu yıl başvuru yapmadı. Bu nedenle 31 Aralık tarihinde bitecek olan 2023 yılı ÇKS kaydı başvuru süresi uzatılmalıdır. Çiftçilerimiz de kalan 10 günlük sürede yaşanabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak kayıtlarını bir an önce yaptırmalıdır. ÇKS başvuru dosyasının hazırlanmasında ve e-Devlet başvurularında Ziraat Odalarımız çiftçilerimize yardımcı olmaktadır. ÇKS’ye kaydını yaptıracak çiftçilerimizin çiftçi belgesini alabilmesi, ziraat odası kayıtlarının aktif kalabilmesi için kayıtlı olduğu ziraat odasına en kısa zamanda başvurmaları gereklidir.” (iha)


Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum