KÜ ile TÜRKSOY arasında işbirliği protokolü imzalandı;

KÜ ile TÜRKSOY arasında işbirliği protokolü imzalandı

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) ile Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) arasında işbirliği protokolü imzalandı. TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev başkanlığındaki heyet, KÜ Rektörü Prof. Dr, Ahmet Hamdi Topal’ı ziyaret etti. Ziyarette, Rektör Yardımcısi Prof. Dr. Mehmet Atalan ve Toplum ve İnsan Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz da yer hazır bulundu....

Ziyaretti Türki cumhuriyetlerinden Kastamonu Üniversitesi’ne gelen öğrencilerin durumu görüşülürken, Rektör Topal, Türk Dünyasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Mevlana, Erasmus+ gibi çeşitli programlar ile Türki cumhuriyetlerindeki üniversiteler ile işbirliği yapılarak ilişkileri güçlü tuttuklarını vurguladı. Topal ayrıca, TÜRKSOY ile Türk kültürlerini korumak ve dünyaya tanıtmak amacıyla bilim ve kültür alanında daha fazla ortak çalışmalar yapmak istediğini, bu nedenle iki kurum arasında imzalanan protokol ile çeşitli alanlardaki iş birliğinin bir adım öteye taşınacağını ifade etti. 

Ziyarette, TÜRKSOY ile KÜ arasında ortak faaliyetler yapılması, uluslararası sivil toplum kuruluşları ve eğitim kurumları arasında yardımlaşmanın sağlanması amacıyla iş birliği protokolü imzalandı. Protokolle, kültür, sanat konuları ve akademik alanlarda Türk kültür ve mirasının korunması, geleceğe aktarılması ve dünyaya duyurulması gibi alanlarda ortak bilimsel ve teknik çalışmalar yapılması amaçlanıyor. TÜRKSOY heyeti de gelecekte yapılacak projelere destek vermekten gurur duyacağını söyledi. Ziyaret, karşılıklı hediye takdimi ve hatıra fotoğrafının çekilmesi ile son buldu. (Bülten)

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum