Marka olmak

...

Kendiniz olmanın işe yaramadığı veya eksik kaldığı bir konu...

İnsanlar kendilerini iş seçimleri, arkadaşları, davranışları, yaşam biçimleri gibi çeşitli yollarla ifade ederler. Bazılarımız attığı her adımda fark edilir. Kişisel marka oluşturmayı başaran biri yeteneklerini, değerlerini doğru ifade edebilmiş demektir.

Marka olmak herkese hitap etmekten ziyade belirli bir kesimin duyduğu sempati, kabul ve takibi içerir.

Konu kişisel markalaşma ise kendi olmak tabi ki ön koşul fakat marka olma süreci profesyonellik olmadan büyük risk. Markalaşma süreci stratejiyle başlar. Amaç daima başkalarını hiçe saymadan kendini aşmak, kişiliğinin tüm unsurlarını yüzeysel ve özet halde birleştirmek, kibir barındırmadan yansıtmak olmalıdır. Amacınızı doğru belirlemek, potansiyelinizi ortaya koyma noktasında size enerji verecektir.

Markalaşma sürecinde kendini yansıtmak, taklit edilememenin üst başlığıdır, gerçeklik ve samimiyet etkisi yaratır.

Markalaşma kendini yenme gücünün dışavurumudur!

Siyasiler, sanatçılar ve iş insanları dışında da kendini bir marka olarak ortaya koymayı başarmış insanlar vardır. Fikirlerinin özgünlüğüyle, sağladığı faydayla ve istikrarlı tutumuyla kanıtlanmış bir çerçevede karşımızdadırlar.

Bir marka olmanın yolu, insani değerleri teğet geçmeden görünür ve etkili olabilmekten geçer.

Marka olmanız neler hakkında konuştuğunuza ve insanların size anlatmak için can attıkları şeylerin neler olduğuna bağlıdır.

Marka olmak için aile, iş ortamı ve arkadaş grupları içerisinde iç iletişiminizin güçlü olması gereklidir. Desteği öncelikle buralardan alacaksınız.

Markalaşma ile işinizde ve sosyal ilişkilerinde başarıyı yakalayacaksınız. Bu bir çember ve içinde siz varsınız, değerleriniz ve akılda kalıcı çözüm önerileriniz var. Karşımızdakinin anladığı kadarız, kabul ediyorum ve buna karşı en güçlü silahımız akla ve standart ahlâkî değerlere uygun ölçülerde bir vizyon oluşturabilmek.

Özetle bazen çalışan, bazen işveren, bazen anne-babayız, bazen dostuz, bazen de iş arkadaşı...

Roller değişiyor ama hayata geliş amacımız gibi sarılıp tutunacağımız bir duruşumuz olmalı. Reklamlarda kullanılan ve satın alma sürecini etkileyen illüzyonlardan uzak gerçek bir duruş.

Gelişen ve değişen şartlara uyum sağlayarak yenilenen, cepleri meziyetlerle dolu, yaşam becerilerini geliştirmeye devam eden insanlara ihtiyaç var.

Markalaşma yolunuz açık olsun…

 

Etiketler :
Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum