Sessiz istifa neyin provası?

...

New York'ta yaşayan Zaid Khan tarafından ortaya atılan 'Sessiz istifa' kavramı, çalıştığı işten istifa etmeyen, ancak verilen işlerin dışında başka hiçbir şey yapmadan, minimum performansla çalışan insanları ifade ediyor. Bir süredir dünyanın gündeminde olan 'sessiz istifa' kavramı, iş bırakmak değil, iş yerinde minimum çaba harcamak ve daha az sorumluluk almak üzerine kurulu sessiz bir vazgeçiş süreci...

Pandemi dönemi ve sonrasında, çalışanlar işverenin bu süreçteki tavrını gözlemlemiş ve bazıları farkında bile olmadan bu vazgeçiş sürecine girmiştir.

‘Değeriniz ürettiklerinizle tanımlanamaz!’

‘İşiniz hayatınız değil!’

Bu akımı ortaya çıkaran sloganlar...

Çocuklarınızın geleceği, sağlığınız, finansal durumunuzdaki belirsizlik ve diğer sorumluluklarınız için endişeleniyorsanız, üretken olma olasılığınız düşüktür. Çalışanın bu endişelerini gidermeye yönelik politikalar geliştirmeyen şirketler, ya gerçek istifalarla ya da işlerin tıkırında gibi göründüğü fakat büyüme ve gelişmeyi baltalayan, sessiz istifalarla karşı karşıya kaldılar.

İşverenler ve çalışanlar arasındaki sessiz çekişme, iş akışını belki bugün etkilemeyecek, ancak uzun vadede her iki taraf için de bu eylemsizlik sadece zaman kaybı olacaktır.

İnsanların temel ihtiyaçlarından biri çalışmaktır. Fakat ekonomik açıdan tatmin olunmadığında, toksik kültüre sahip bir iş ortamında, kendini gerçekleştirme, saygı görme, aidiyet gibi ihtiyaçlarını kişi kendisi sağlama yoluna gidecektir. İşte bu noktada verilmeyen hakları talep etmenin yolu olarak düşünülen sessiz istifa bir yöntem olabilir mi?

Bu dönemin, krizin elbette kaybedeni ve kazananı olacaktır. Taraf olarak bakılmaksızın sunulacak imkanlar ne kadar mühimse, çalışanların sunacağı faydayı da, en azından kendi iç huzurunu ve kendini gerçekleştirme arzusunu ayakta tutabilmek adına eyleme dökmesi gerekir.

İletişimsizlik…

Tepkisiz tepki…

Çözümsüz çare…

Sessiz istifa…

İnsanın varoluş amacına aykırı bir kararsızlıktır.

Doğru yolda olup olmadığını anlamanın teyidi, her zaman amacınıza ulaşıp ulaşmadığınızla yapılır.

Etiketler :
Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum