‘İnsanca bir yaşam otizmlilerin hakkıdır’;

‘İnsanca bir yaşam otizmlilerin hakkıdır’

İstanbul-Büyükçekmece’de özel bir bakım merkezinde kalan 20 yaşındaki otizmli Mehmet Eres’in kötü muamele ve işkence nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edildi. Eres’in şüpheli ölümüne ilişkin soruşturma sürerken, Kastamonu Özel Bireyler Derneği tarafından da konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenlendi....

Açıklamayı yapan Kastamonu Özel Bireyler Derneği Başkanı Huriye Boyraz; “Otizmli M.E.'nin bakımevinde yaşadığı şiddetin ardından hayatını kaybetmesi çocuklarımızın insan yerine konulmadığının göstergesidir. Bu olaya sessizce tanık olmuş kişilerin yargı önünde hesap vermesini ve tüm suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. İnsanca bir yaşam otizmlilerin hakkıdır!” ifadelerine yer verdi.

BOYRAZ; “TÜM SUÇLULARIN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ”

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Kastamonu Özel Bireyler Derneği Başkanı Huriye Boyraz, şu ifadelere yer verdi; “Otizmli Mehmet Eres’in bakımevinde yaşadığı şiddetin ardından hayatını kaybetmesi çocuklarımızın insan yerine konulmadığının göstergesidir. Türkiye Otizm Meclisi olarak 2016 yılında kurulduğumuzdan bu yana otizmli evlatlarımız ile ailelerinin sahada yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini, yaşanmışlıkları da ortaya koyarak, hem yerelde ve hem de merkezde en üst düzeyde yetkililere yazılı ve sözel olarak ilettik. Türkiye Otizm Meclisi olarak ilk günden beri dile getirdiğimiz gibi, otizmli bireylerin tam konulduğu andan itibaren kaliteli eğitim, sağlık hizmetlerine kolay ulaşım ve kötü muamele görmemek haklarıdır. İnsan onuruna yakışır bakım hizmetinin önemi ve gerekliliği toplum vicdanı ve yaşam hakki açısından elzem olduğu bir daha ortaya çıkmıştır. Adli sürecin başlatıldığı ve 26 Eylül 2022 tarihinde basına ‘bakımevinde kan donduran vahşet’ başlıklı olaya ilişkin sürdürülecek yargılamanın her aşamasının takipçisi olacağız. Bakım evlerindeki sistemli objektif denetleme, kötü muamele ve şiddetsiz bakımevleri standartları oluşturulması, bakımevlerinde çalışan personelin liyakati, kolay ulaşılabilir sağlık hizmetleri ve tam konduğu andan itibaren nitelikli eğitime erişim sorunların çözümü için ivedilikle yapılması gerekenlerin başında gelmektedir. Kendini koruma ve gördüğü zararı yetkililere bildirme becerisi tipik akranları gibi gelişmemiş olan 20 yaşındaki Mehmet Eres'in şüpheli ölümünün aydınlatılması için otopsi raporunun ivedilikle dosyaya kazandırılmasını; video görüntülerinden açıkça anlaşıldığı üzere, bu olaya sessizce tanık olmuş kişilerin yargı önünde hesap vermesini ve tüm suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Sağlık olmadan kaliteli eğitim, eğitim olmadan hak edildiği gibi bakım, hepsi olmadan insan onuruna yakışır yaşam olamaz.” (Banu Türkmenoğlu)

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum