Milletvekili Uluay'dan meclis kararına kıyaslamalı tepki!;

Milletvekili Uluay'dan meclis kararına kıyaslamalı tepki!

AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay, Belediye Başkanı Hasan Baltacı'nın tebrik çiçeği yerine bir sivil toplum kuruluşuna bağış yapılması istemini olumlu bulduğunu ancak dernek ve vakıflara tahsis kararının iptali ile bu istemin çeliştiğini dile getirdi....

Kastamonu Milletvekili Halil Uluay açıklamasında şu ifadelere yer verdi;  "Kastamonu belediye başkanının, bir sivil toplum kuruluşu ile beraber kreşler yapacağını ilan etmesi ve bu amaçla kendisine hayırlı olsun çiçeği gönderilmeyip ilgili sivil toplum kuruluşuna bağış yapılmasını istemesini gayet olumlu bulmuştum, halende olumlu bir davranış olarak görüyorum. Bununla birlikte Kastamonu Belediye Meclisi'nin son toplantısında, daha önceki dönemlerde Kastamonu Belediye Meclisinin dernek ve vakıflara yaptığı tahsis iptal edildi. Bu iki olay arasındaki çelişki dikkate değerdir.

"BU İPTAL KARARI İLE ‘FALANCALARIN ÜYESİ OLDUĞU’ SİVİL TOPLUM KURULUŞUNA, BELEDİYE OLARAK HİZMET VERMİYORUZ DENİLMİŞ OLDU"

"Hukuki açıdan devlette devamlılık esastır. Belediye, kendi döneminden önce yapılan tahsisin, amacı dışında kullanıldığını tespit etmeden iptal edemez. Diğer önemli konu, devlet mahkeme kararı ya da inceleme raporu gibi somut veriler olmadan 'onlar, şunlar' yada 'bizden olanlar, olmayanlar' gibi toplumu ayrıştırıcı bir davranış sergileyemez.  Bu yüzden demokrasilerde seçimler gizli yapılır ki, seçim ile başa gelenler kendilerine oy vermeyenlere kin gütmesin, toplumu ayrıştırmasın, herkese eşit davransın, eşit hizmet ulaştırsın. Bu iptal kararı ile ‘falancaların üyesi olduğu’ sivil toplum kuruluşuna belediye olarak hizmet vermiyoruz denilmiş oldu.  Umarım bundan sonrada ‘filancaların’ oturduğu mahalleye yol yapmayız, su vermeyiz şeklinde devam edilmez."

"HASAN BALTACI'YI UZUN SÜREDİR TANIRIZ, BU KARARIN KENDİ FİKRİ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

"Biz, belediye başkanı sayın Hasan Baltacı'yı çok uzun süredir tanırız. Bu kararın kendi fikri olmadığını, kararı yeniden gözden geçirip kamu yönetimine, idari işleme uygun hale getirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle vurgulamak isterim ki, itiraz ettiğimiz husus, tahsisi iptal edilen sivil toplum kuruluşlarının mekanlarını geri alınması değildir. Bu kuruluşlar, belediye desteği olmadan da faaliyetlerine devam edebilirler, edebilmelidir. Bizim itirazımız ve sayın başkanın dikkatini çekmek istediğimiz mesele, bu kararda adı geçen sivil toplum kuruluşlarını suçlu duruma düşürmeye, itibarsızlaştırılmaya, ötekileştirmeye,  toplumu  ayrıştırmaya hizmet eden dil ve üsluptur. Siz-Biz yok, Kastamonu var Türkiye Cumhuriyeti var."

Kaynak: Açıksöz Haber Merkezi

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum