Kastamonu Valisi'nden önemli uyarı: "öğrenmemiz gerekiyor";

Kastamonu Valisi'nden önemli uyarı: "öğrenmemiz gerekiyor"

Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından 6 Şubat 2023 yılında yaşanan depremin yıl dönümünde “6 Şubat Depremleri Fotoğraf Sergisi” açıldı. Serginin açılışında konuşan Kastamonu Valisi Meftun Dallı, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu belirterek deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmeleri gerektiğini kaydetti....

Kastamonu’da 6 Şubat 2023 yılında Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler neticesinde hayatlarını kaybeden vatandaşlar için anma programı düzenlendi. Bu çerçevede Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda “6 Şubat Depremleri Fotoğraf Sergisi” açıldı. Deprem bölgesine ait çalışmalarla ilgili 80 adet resmin yer aldığı serginin açılışında konuşan Kastamonu Valisi Meftun Dallı, “Tam bir yıl geçti, geçen sene 6 Şubat'ta ülkemizin tarih boyunca gördüğü en büyük felaketlerden birini yaşadık. Asrın felaketi diyoruz ama aslında asırdan da daha uzun bir süre böyle bir felaket bu topraklarda yaşanmamıştı. Çok büyük bir acı. 50 binden fazla vatandaşımızı kaybettik. Özellikle Hatay, Kahramanmaraş gibi şehirlerimiz yerle bir oldu. İlk günden itibaren milletimiz oradaki yaraları sarmak için her türlü fedakarlığı yaptı ve bugün de yapmaya devam ediyor. Orada devletimiz şu an itibariyle konutlara teslim etmeye başladı. Vatandaşlarımızın bu süre içerisinde barınmalarını sağlamak için önce çadır, sonra konteyner kentler kuruldu. Her türlü imkan seferber edildi ve bugün gelinen noktada şükürler olsun, tabii daha yapılacak çok şey var bölgede ama insanlarımızın rahat bir ortamda bu kışı da geçirmeleri için her şey sağlanmış durumda. Bu arada Kastamonu hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum. Buraya geldikten sonra depremle ilgili depremden sonra yaraların sarılması noktasında hemşehrilerimizin çok kıymetli işler yaptığını da gördüm. Kayıtlardan da baktım. Bu vesileyle bir kere daha Kastamonulu hemşehrilerimize bu konuda emeği çabası katkısı geçen herkese ben de teşekkür etmek istiyorum. Allah bir daha böyle bir acı inşallah böyle bir felaket ülkemize milletimize yaşatmasın” dedi.

  “DEPREM GERÇEĞİYLE BU COĞRAFYADA YAŞAMAYI ÖĞRENMEMİZ GEREKİYOR”

  Bu tür afetlere karşı her daim hazır olunması gerektiğine işaret eden Vali Dallı, “Her türlü afete hazırlıklı olmamız lazım. Şunu kabul etmemiz lazım ki Anadolu bir deprem coğrafyası. Kuzey Anadolu fayı da ilimizin güney kısmından geçiyor, Tosya ilçemiz ve İhsangazi ilçemizden. Bu bölgede aynı zamanda bir deprem kuşağı, bizim de her türlü depreme hazırlıklı olmamız lazım. İnsanlarımızın artık bir deprem olduğunda deprem öncesinde deprem anında deprem sonrasında ne yapması gerektiğini bilmesi lazım. Binalarımızı yapılarımızı uygun şekilde yapmaya fevkalade dikkat etmemiz gerekiyor. Bu coğrafyada bu deprem gerçeğiyle yaşamayı artık bizim öğrenmemiz lazım. Çünkü deprem öngörülebilir bir şey değil. Ancak etkisini azaltmak için tedbirli olursanız, ne yapmanız gerektiğini bilirseniz daha az zararla, daha az acıyla, daha sıkıntıyla atlatmanız mümkün. Onun için bu vesileyle bir kere daha vatandaşlarımızı bu konuda uyarmak istiyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Dallı, beraberindeki heyet ile birlikte Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinesinde hazırlanan “6 Şubat Depremleri Fotoğraf Sergisi”ni gezdi. Ardından Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan AFAD ve UMKE araçlarını ziyaret eden Vali Dallı ve Milletvekili Uluay, ekipman ve malzeme ile araçlar hakkında bilgiler aldı. 

 

 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum