Kastamonu'daki dev festivalden görüntüler;

Kastamonu'daki dev festivalden görüntüler

Kastamonu’nun Araç ilçesinde düzenlenen 3. Kastamonu Araç Yayla Kış Festivali’nde İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına ve öldürülen çocuklara dikkat çekmek için kardan çocuk heykeli yapıldı....

Kastamonu’nun Araç ilçesinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kastamonu Araç Yayla Kış Festivali devam ediyor. Araç Kaymakamlığı, Kastamonu Üniversitesi ve Araç Belediye Başkanlığı tarafından Gölcük ve Fındıklı yaylalarında düzenlenen festival renkli görüntülere sahne oldu.

Dün festival ateşinin yakılmasıyla birlikte başlayan Araç Yayla Kış Festivali çerçevesinde Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından kardan yapılan çeşitli iglo ve sanat eserleri vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Kastamonu Üniversitesi tarafından yapılan çocuk heykeli ile İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına dikkat çekildi. Ayrıca eğitime vurgu yapmak için kardan kitap heykeli yapıldı. Cumhuriyetin 100. yılı sebebiyle Atatürk rölyefi ve Türk bayrağı da festival alanında yer aldı. Kardan yapılan mağaralar da büyük ilgi gördü. Kar mağarası içerisinde kemençe ve tulumla çalınan müzik eşliğinde vatandaşlar eğlendi.

Festival çerçevesinde off-road araçları da gösteri yaptı. "DJ" performanslarıyla festivale katılan davetliler çiftetelli oynayarak ve halay çekerek eğlendi.

“Büyük bir acının yaşandığı Filistin savaşına duyarsız kalamadık”

Festivalde Filistin’e yönelik saldırılara da dikkat çekmek istediklerini belirten Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Serap Yıldız İlden, “3. Araç Yayla Kış Festivali çerçevesinde bizden de bu alanda Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal hocamız tarafından heykeller yapmamız istendi. Bizler de fakültemiz öğrencileriyle buraya geldik, çok keyifli ve çok güzel bir ortamda hazırlıklarını sürdürdük. Her şey güzel ve keyifli olsa da yanı başımızda kan içerisinde kalmış çocukların olduğu, büyük bir acının yaşandığı Filistin savaşı var. Biz de buna duyarsız kalamadık. Burada yaptığımız çalışmalardan bir tanesini de Filistin’de hayatını kaybeden savaşın çocuklarına ithaf etmek istedik. Bu yüzden küçük bir çocuk heykeli yaptık. Bunu da savaşta kalan çocuklara olan duyarlılığımızı ve savaşa olan tepkimizi göstermek için yaptık” dedi.

Kardan yapılan diğer iglolar hakkında bilgiler veren İlden, “Ayrıca burada diğer kardan yaptığımız heykellerle özellikle Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyoruz. 100. yıl anısına bir çalışma yaptık. Atatürk rölyesi, Türk bayrağı ve ’100. yıl’ yazan bir çalışma yaptık. Yine eğitimin önemine vurgu yapmak istedik. Gerçekten her zaman çok önemli, onun içinde bir kitap heykeli yaptık. Bir de Filistinli bir çocuk heykelimiz var. Güzel Sanatlar Fakültemiz olarak bu üç çalışmayı yaptık, ayrıca diğer ekipler de kardan mağara gibi çeşitli çalışmalarda bulundu” diye konuştu.

Festivali katılan 7 yaşındaki Buğlem Başhan da, “Bu heykel Filistinlilere ait olan bir heykel. Filistinli arkadaşlarımızla yardım amaçlı yapılmış bir heykel. Sizler de Filistinli çocuklara yardım edin, maddi ve manevi her türlü yardımda bulunun. Biz de buna destek olmak istiyoruz, çocuklar ölmesin istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum