Özel İdare’ye 461 milyonluk bütçe;

Özel İdare’ye 461 milyonluk bütçe

Kastamonu İl Genel Meclisi’nin (İGM) bütçe görüşmelerinin yapıldığı Kasım ayı oturumları tamamlandı. Son toplantıda İl Özel İdaresi’nin 2023 yılı tahmini gelir-gider cetveli bölüm bölüm müzakere edildi. Müzakerelerin ardından maddeler meclis tarafından oylanarak kabul edildi. İl Özel İdaresi 2023 yılı tahmini bütçesi 461 milyon TL olarak belirlendi....

Kastamonu İl Genel Meclisi’nin (İGM) bütçe görüşmelerinin yapıldığı Kasım ayı oturumları tamamlandı. Son toplantıda İl Özel İdaresi’nin 2023 yılı tahmini gelir-gider cetveli bölüm bölüm müzakere edildi. Müzakerelerin ardından maddeler meclis tarafından oylanarak kabul edildi. İl Özel İdaresi 2023 yılı tahmini bütçesi 461 milyon TL olarak belirlendi.

ÇAKIR: “2 AFETİN BİZE TOPLAM ZARARI 1 MİLYAR TL’NİN ÜZERİNDE”

Bütçe görüşmelerinin son toplantısına katılan Vali Avni Çakır, bütçenin hayırlı olmasını dileyerek; “Kasım ayındaki zorlu maratonun sonuna geldiniz. Allah nasip ederse 2023 yılında uygulayacağımız bütçemizin içeriğiyle ilgili buralarda çok önemli tartışmalar oldu. Biz de gıyabında takip ettik ve nihayetinde 461 milyon liralık bir rakam ile bütçemizi kesinleştirmiş olduk. Bütçemizin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Geçen sene bu zamanlar aşağı yukarı benzer bir konuşma yapmıştım, o zamanlarda 11 Ağustos’un hemen ertesindeydi. Aradan bir sene geçmesine rağmen yine yoğun bir dönemden geçtik. 27 Haziran’da 500’e yakın köyümüz afetten etkilenmişti. Akabinde aşırı yağıştan bizim yine iş yükümüz bir miktar arttı. Allah’a şükür, zaten sahada görüyorsunuz, sizlerin de zaten sahada aktif çalışması neticesinde afetin izlerini hemen hemen sildik diyebiliriz. 11 Ağustos 2021 ve 27 Haziran 2022’deki iki afetin bize toplam zararı 1 milyar TL’nin üzerinde, ama bu anlamda devletimizin seferber ettiği tüm araç ve makinelerin sayesinde, hepimizin emekleri sayesinde işin zor kısmını aştık. Şu an başlayan ihalemizin tamamlanması ile beraber de sahada bunların yansımalarını göreceğiz. Bize en çok sorulan köprülerimiz, ihalelerimizin tamamını gerçekleştirdik, başlayanlar var hazırlık aşamasında olanlar var ama önümüzdeki yıldan itibaren ihaleye başlanmış işlerimizde bir aksilik olmazsa bunları tamamlayarak vatandaşımızın hizmetine sunmuş olacağız. Şu an içme suyuyla alakalı çok ciddi bir sıkıntımız kalmadı. Grup hattının afetten çok büyük bir etkilenmesi söz konusuydu. Sahaya ben de arkadaşlarla beraber gittim, oldukça zorlu bir saha ama arkadaşlarımızın özverili çalışmasıyla şu an yüzde 99 seviyesine geldik. Kasım ayı sonu diye söz vermiştik ve inşallah Kasım ayında bu vatandaşlarımızı sularına kavuşturmuş olacağız. Bunu bir mazeret olarak söylemiyorum. Özel İdare’deki arkadaşlarımızın başarısı olarak söylemek istiyorum” dedi.

“KASTAMONU’YU 10 VİLAYET GİBİ DÜŞÜNMEK LAZIM”

Kastamonu’nun zorlu bir coğrafyada olduğunu dile getiren Vali Çakır; “Gerçekten de zorlu bir coğrafyada, zorlu şartlarda görev yapıyoruz ve hep beraber uyum içerisinde çalışarak üstesinde de geliyoruz. Eksiklerimizin farkındayız ama hiçbir vatandaşımızı aç ve açıkta bırakmıyoruz. 19 ilçe, bin 54 köyüz bu kadar alanı uyum içerisinde yürütmek kolay bir iş değil. Kastamonu’yu 10 vilayet gibi düşünmek lazım, burada çalışan herkesin işi gerçekten çok zor ama müthiş de bir okul burası aynı zamanda. Çünkü burası çok özel bir memleket. Osmanlı’nın sancak merkezi, şehitler diyarı bu insanlara hizmet etmek insana ayrı bir gurur da veriyor. 50 milyon liralık bir borçlanma yetkisi almıştık sizlerden, ödemelerimizdeki şu an ki rahatlamayla inşallah bir aksilik olmazsa araç gereç parkımızı daha üst seviyeye taşıma konusunda kullanmayı düşünüyoruz. Bunun akabinde bu işlere de yansıması olarak sizlerin de taleplerini büyük oranda karşılamış olacağız. Hem de buradaki hizmetlerimizi çok daha donanımlı çok daha yeterli araçlarla üst seviyelere taşıyacağız. Asfalt işlerimiz devam ediyor. Kasım ayının sonuna geliyoruz, bugün itibariyle 130 kilometreyi aştık. Yılbaşına kadar hedefimiz en az 150 kilometre. Bu anlamda vatandaşlarımızdan da büyük bir memnuniyet görüyoruz. Bu konuda biz programdaki işlerimizi bitirdikten sonra sizlerin taleplerini de öncelik durumuna göre ele alacağız. Birkaç haftadır biraz sıkışıklık oldu, malum bütün tedarik ürünlerinde zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor. Kimse merak etmesin her ilçede söz verdiğimiz işleri hizmetleri fazlasıyla yerine getireceğiz. Bir çalışma yaparken meclis buna ne der diye en ufak bir düşüncemiz yok hep aynı düşünüyoruz aynı amaç doğrultusunda hareket ediyoruz, inşallah güveniniz boşa çıkmayacak” ifadelerine yer verdi.

PARÇAL: “2023 YILI DAHA VERİMLİ OLACAK”

İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal ise konuşmasında şunları dile getirdi; “Bu dönemde inşallah valimizin önderliğinde, bu uyumla birlikte verimliliklerde geldi. Bu dönemde Özel İdaremize en çok makine, ekipman alınan dönem oldu. Bütçenin yüzde yüzün üzerinde gerçekleşme ilk defa oldu. İnsan kaynakları açısından alım olara il özel idaresinin yapısını güçlendirme adına verimli çalışmalar yapıldı. Kadrosuz çalışanlar kadroya geçirildi. Bu süreçte de beraber, sizlerin önderliğinde verdiğimiz kararlarla birlikte çok güzel alımlar, kalifiye elemanlar kazandırıldı. Bunun için verdiğiniz desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz il genel meclisimiz adına. Bazen önceki dönemlerde İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi arasında olan gerginlikler olmuş tarihlere baktığımız zaman ama çok şükür bu dönemde bu uyumla verimlilik üst seviyede oldu. 2023 yılı inşallah daha verimli olacak. 2023 bütçemiz hayırlı uğurlu olsun.”

BUTUR: “BERABERLİĞİMİZ OLDUĞU SÜRECE GÜZEL ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK”

İGM AK Parti Grup Başkanı Mehmet Butur ise; “Çok güzel bir coğrafyada yaşıyoruz, ama zor da bir coğrafya. Daha önce de afetler yaşadık, devletlimiz güçlü, nerede bir sıkıntı devletimiz orada oluyor. 2022 yılında çok güzel çalışmalar oldu teşekkür ediyorum. İnşallah bu beraberliğimiz olduğu sürece güzel çalışmaların devam edeceğini düşünüyorum. 2023 bütçemiz hayırlı olsun” diye konuştu.

BOZAHMETOĞLU: “DERDİMİZİ ANLATTIĞIMIZDA ORTAK BİR NOKTADA ÇÖZÜM BULABİLİYORUZ”

MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu; “Sayın valimizin üzerine basarak dediği gibi, bu uyumun devam edeceğine inancım tam. Bu uyumun sağlanmasında da valimizin çok büyük emeği ve katkısının olduğunu ve meclis başkanımızın parti gözetmeksizin meclis içerisindeki uyumu, derdimizi anlattığımızda ortak bir noktada çözüm bulabiliyoruz. O yönden her yönüyle herkese teşekkür ediyorum, 2023 yılı bütçesinin de hayırlı hizmetlerde kullanılacağından emin olarak hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

CHP Grup Başkanı Muzaffer Pamir’in de grubu adına teşekkürlerini sunmasının ardından Meclis toplantısı sona erdi. (Emre Çevikoğlu)

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum