EYT’ye karşı değiliz, ama…;

EYT’ye karşı değiliz, ama…

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yayımladı....

EYT ile yoğun emeklilik başvurularının gelebileceğine işaret eden Fındıkoğlu, açıklamasında özel sektörün hem işgücü açığının, hem de oluşacak kıdem tazminatının altından kalkmasının mümkün olmadığını belirterek; “EYT’ye karşı değiliz, ancak işveren için daha detaylı bir çalışma yapılmasını talep ediyoruz” dedi. Fındıkoğlu, EYT düzenlemesinde işveren için daha detaylı çalışma, kıdem tazminatları için mali destek, çalışanların emekli olup da çalışmaya devam etmeleri yönünde özendirici uygulama talep etti.

“İŞVEREN KESİMİ İÇİN DAHA DETAYLI BİR ÇALIŞMA YAPILMALI”

KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, önümüzdeki ay TBMM’de görüşülmesi ve 2023’in Şubat ayında yürürlüğe girmesi beklenen EYT düzenlemesi ile ilgili olarak işveren kesiminin tedirginliğini ortaya seren ve çözüm yolu öneren bir açıklamada bulundu.

Fındıkoğlu EYT’ye karşı olmadıklarını, binlerce vatandaşın bu uygulamayı beklediğini kaydederek; “EYT uygulamasının taraflardan biri olan işveren kesimi ile ilgili olarak daha detaylı bir çalışma yapılmasını hükümetimizden talep ediyoruz” dedi.

“İŞGÜCÜ AÇIĞININ VE MALİ YÜKÜN ALTINDAN KALKMAKTA ZORLANACAĞIZ”

Yoğun emeklilik başvurularının gelebileceğini dile getiren KATSO Başkanı Fındıkoğlu; “İşgücü kaybının yüzde 30’ların üzerine çıkabileceği ifade diliyor. İşletmeler kalifiye ve deneyimli çalışanlarını kaybetme ile karşı karşıya kalacaklar. Deneyim kaybının işletmelerinize ve ülke ekonomimize getireceği açığı hesap etmek olanaksız. Diğer yandan bir anda ortaya çıkacak kıdem tazminatı yükünün altından kalkabilmek de olanaksız.  Üstelik Ocak ayında asgari ücrete yapılacak artış sonrası kıdem tazminatları daha da artacak. Günümüzde özel sektör bankalardaki finansmana erişimde sıkıntı çekiyor ve ayrıca piyasadaki nakit akışı da sıkışık bir hal aldı. Dünyada yaşanan ekonomik kriz yüzünden zaten zor günler geçiren özel sektörün EYT ile gelecek yeni sıkıntıları aşabilmesi kolay olmayacak” ifadelerine yer verdi.

“EMEKLİ OLAN ÇALIŞANLARIN İŞE DEVAM ETMELERİ YÖNÜNDE ÖZENDİRİCİ UYGULAMALAR ORTAYA KONULABİLİR”

KATSO Başkanı Fındıkoğlu, işveren kesimi için çözüm taleplerini ise şöyle ortaya koydu; “Kıdem tazminatlarını ödeyebilmemiz için mali desteğe ihtiyaç duyacağız. Hükümetimizin bu alanda makul faiz oranlı finansman yaratmasını bekliyoruz. Deneyimli personel kaybını önlemek için de çalışanların emekli olduktan sonra işe devam etmeleri yönünde özendirici uygulamalar ortaya konulabilir.” (Bülten)

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum