170 projeyle yeni rekor;

170 projeyle yeni rekor

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) TÜBİTAK projeleri ve bilimsel çalışmalarda çıtayı zirvelerde tutmaya devam ediyor. TÜBİTAK 2209-A kapsamında kabul edilen 170 Projeyle Kastamonu Üniversitesi Türkiye 4’ncüsü oldu....

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” 2022/1 dönemi kapsamında yapılan başvuruların destek sonuçları açıklandı. Kastamonu Üniversitesi, AR-GE, proje kültürü ve farkındalığını geliştirmeye yönelik çalışmaları neticesinde üretmiş olduğu yenilikçi, çığır açan 170 projesiyle Üniversiteler sıralamasında 4’ncü oldu.

2021/2 DÖNEMİNDEKİ SIRALAMA YUKARIYA TAŞINDI

2021/2 döneminde 196 projeden 99’u kabul edilen Kastamonu Üniversitesi yükseköğretim kurumları sıralamasına 6’ncı olmuştu. Son çağrı sonrası desteklenmeye değer görülen 170 projesiyle yeni bir rekora da imza atmış oldu. “Ormancılık ve Tabiat Turizmi Sahasında İhtisaslaşan Tek Üniversite’’ olmasının yanı sıra ulusal ve uluslararası projelerdeki başarılarıyla adından sıklıkla söz ettiren Kastamonu Üniversitesi, sürdürülebilir, ekolojik, bölgesel ve ulusal kalkınma hedefli projeleriyle de büyük bir ivme yakaladı.

TOPAL; “BU SAYEDE HEM BÖLGESEL HEM DE ULUSAL KALKINMAYA FAYDA SAĞLAYACAK EMİN ADIMLAR ATILMIŞ OLACAKTIR”

Konuyla ilgili açıklama yapan KÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal; “Ormancılık ve tabiat turizmi sahasında ihtisaslaşan bir üniversite olarak hedefimiz aynı zamanda kısa ve uzun vadede kuramsal bilginin yanında hayata geçirilebilir, sürdürülebilir projelerle AR-GE kültürünü öğrencilerimize aşılamaktır. Bu sayede hem bölgesel hem de ulusal kalkınmaya fayda sağlayacak emin adımlar atılmış olacaktır. Bu yıl, 170 projemizin desteğe değer bulunması ve her geçen yıl kabul edilen proje sayısındaki artış bu konuda akademisyenlerimizin başarısını da ortaya koyuyor. Uygulamalı ve kuramsal eğitimlerle öğrencilerimize yeni ufuklar açan danışman hocalarımızı ve geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca Üniversitemize olan destek ve ilgileriyle TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal ile sürece katkıları dolayısıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programı Başkanımız (BİDEB) Prof. Dr. Ömer Faruk Ursavaş’ a ve her konuda Üniversitemizi cesaretlendiren YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar ve YÖK üyelerimize de şükranlarımı sunuyorum” dedi. (Bülten)

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum