İŞKUR’a hibe desteği başvuruları başladı;

İŞKUR’a hibe desteği başvuruları başladı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması için hazırlanacak projelere destek verilecek....

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması için hazırlanacak projelere destek verilecek.

Konuyla ilgili Kastamonu İŞKUR İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi; “Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendiişlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır. İŞKUR’un web sayfasında www.iskur.gov.tr /duyurular/2023-1-donemine-iliskin-proje-basvurulari-basladi linkinde yer alan başvuru rehberlerine göre hazırlanacak projeler kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan komisyon değerlendirmesi sonrasında desteklenebilecektir.

Desteklenecek projeler;

1- Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik hibe desteği projeleri,

(Kendi işini kurmak isteyen engelliler proje başvurularını, 09Aralık2022 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden online olarak yapmaları gerekmektedir. İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecektir.)

2 - Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

3 - Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,

4 - Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,

5 - Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler,

6 - Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler,

7- Engellilere yönelik diğer projeler.

Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları projelerini hazırlayıp 09Aralık 2022 tarihi mesai saati sona erene kadar bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize elden veya posta yoluyla teslim edebilirler.Ayrıca kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize iletmesi gereklidir.

Kimler Başvuru Yapabilir: Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler, kamu kurumları, kendi işini kurmak isteyen engelliler ve kendi işini kurmak isteyen eski hükümlüler. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bu yönde hazırlanan ve desteğe uygun bulunan projeler için: tarım ve hayvancılık sektörü(engelliler için) en fazla 70 bin TL, diğer sektörler (engelliler için) en fazla 90 bin TL, tarım ve hayvancılık sektörü (eski hükümlüler için) en fazla 55 bin TL, diğer sektörler (eski hükümlüler için) en fazla 70 bin TL hibe olarak destek verilecektir. İŞKUR’a kayıtlı, girişimcilik belgesi olan, 18 yaşından büyük, eski hükümlü veya en az yüzde 40 engelli olma şartlarının arandığı 2023 yılı 1. Dönem hibe programı için, müracaatlar başlamış olup, detaylı bilgi Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden, 444 75 87 nolu telefondan veya Alo 170 hattından alınabilir.” (Bülten)

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum