‘Yerel basına çok büyük zarar verir’;

‘Yerel basına çok büyük zarar verir’

Türk İnternet Medya Birliği’nden (TİMBİR), kamu ihale ilanlarının Basın İlan Kurumu’ndan (BİK) alınarak, basın kuruluşlarında yayınlanması uygulamasına son verilmesi teklifine tepki gösterildi. TİMBİR’den yapılan açıklamada; “İhale ilanlarının yayınlanmasına engel olabilecek her düzenleme, yerel medyaya çok büyük zarar verir” ifadelerine yer verildi....

Türk İnternet Medya Birliği’nden (TİMBİR), kamu ihale ilanlarının Basın İlan Kurumu’ndan (BİK) alınarak, basın kuruluşlarında yayınlanması uygulamasına son verilmesi teklifine tepki gösterildi. TİMBİR’den yapılan açıklamada; “İhale ilanlarının yayınlanmasına engel olabilecek her düzenleme, yerel medyaya çok büyük zarar verir” ifadelerine yer verildi.

TİMBİR’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 20 Ekim 2022 tarihinde TBMM’ye sunuldu. Bahsi geçen teklifin 13. maddesinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun ek 1. maddesiyle istisnai bir durum olarak korunan ‘13. Madde Rejimi’ dahil edilerek kamu ihale ilanlarının süreli yayınlarda, internet sitelerinde yayınlatılması uygulamasının kaldırılacağı düşünülmektedir. Böylece önemli bir gelir kalemi olan ilanlara ilişkin ‘devletin yerel medyayı destekleme’ fikrinden vazgeçtiği biçiminde yorumlanabilecek mahiyetteki bu adım, her ne kadar kesinlik içermese bile yorum yoluyla bir muallaklık getirecek durumdadır. Medyanın ve özellikle internet medyasının hukuki zemini her geçen gün atılan yeni ve olumlu adımlarla güçlenirken, Basın İlan Kurumu yeni mevzuat çok önemli ve sektör tarafından takdir gören düzenlemeler yaparken, kazanımların ve iyileştirmelerin devam ettiği bir süreçte, kazanımları bir kalemde yok edebilecek olan Kamu İhale Kurumunun yapmayı düşündüğü ve tüm ihale ilanlarının EKAP üzerinden yapılmasını düzenleyen veya bu şekilde yorumlanabilecek düzenlemeye bir anlam veremediğimizi kamuoyu ile paylaşmak istedik. İhale ilanları noktasında her kesimden medyanın mutabık kaldığı, memnun olduğu bu uygulamanın ortadan kalkmasına sebep olabilecek şekilde bir düzenleme yerine, medya ve özellikle yerel medya unsurları için can damarı olan ilanların kaldırılmasına olanak verebilecek olan bu düzenlemenin geri çekilmesini talep etmekteyiz. Yapılacak düzenlemenin medyaya verilecek ihale ilanlarını kesmemesi için TBMM başta olmak üzere ilgili kurumlarla görüşmeler başlattığımızı ve konunun sonuna kadar takipçisi olarak internet medyamızın hak kaybına uğramasına neden olabilecek uygulamaları takip ettiğimizi kamuoyu ile paylaşmak isteriz.” (Haber Merkezi)

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum