‘Aralık’ta hızlı bir şekilde düşecek’;

‘Aralık’ta hızlı bir şekilde düşecek’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bir dizi programa katılmak için Kastamonu’ya geldi. Bakan Nebati, ilk olarak Şehit Şerife Bacı Öğretmenevi’nde düzenlenen “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programına katıldı. Programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Nebati, Kastamonu’da yapılan yatırımlar, ihracat ve ithalat rakamları ile ilgili konuştu. Nebati konuşmasında; “Döviz kurunun oynaklığı minimum seviyede. Öngörülebilirliğin arttığı, insanların hesaplarını çok rahat bir şekilde yapabilecekleri bir dönemdeyiz. Enflasyon, Aralık ayından itibaren baz etkisiyle de olsa hızlı bir şekilde düşmeye başlayacak. Hedefimiz olan tek haneli enflasyonu yakalayacağız” ifadelerine yer verdi....

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bir dizi programa katılmak için Kastamonu’ya geldi. Bakan Nebati, ilk olarak  Şehit Şerife Bacı Öğretmenevi’nde düzenlenen “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programına katıldı. Programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Nebati, Kastamonu’da yapılan yatırımlar, ihracat ve ithalat rakamları ile ilgili konuştu. Nebati konuşmasında; “Döviz kurunun oynaklığı minimum seviyede. Öngörülebilirliğin arttığı, insanların hesaplarını çok rahat bir şekilde yapabilecekleri bir dönemdeyiz. Enflasyon, Aralık ayından itibaren baz etkisiyle de olsa hızlı bir şekilde düşmeye başlayacak. Hedefimiz olan tek haneli enflasyonu yakalayacağız” ifadelerine yer verdi.

ÜNLÜ; "TÜRKİYE’NİN 100. YILINDA AK KADROLAR OLARAK TAM ANLAMIYLA SAHADA OLACAĞIZ"

Toplantıda açılış konuşmasını yapan AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü;  “Allah’ın izniyle bugün bereketli bir gün olacak. Bu bereketli günde milletvekillerimiz sağ olsunlar geldiler. Basın toplantısından sonra tüm ilçelerimize gidecekler. Bu toplantılarımızın hem ilçelerimize hem ilimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. İnşallah Türkiye’nin 100’üncü yılında AK kadrolar olarak tam anlamıyla birlikte sahada olacağız. Güçlü bir Kastamonu teşkilatı, güçlü bir Türkiye olma yolunda hep birlikte çalışacağız. Tüm illerde olduğu gibi ilimizle ile ilgili 20 yılda birçok hizmeti hayata geçirdik. Bu kapsamda ilimize olan yatırımları hayata geçirmesinden dolayı başta Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki süreçte yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor. İnşallah yeni yatırımlar ile birlikte daha güçlü bir Kastamonu, daha güçlü bir Türkiye olma yolunda emin adımlar ilerleyeceğiz” dedi.

NEBATİ; “KASTAMONU 18,6 MİLYAR LİRA KATMA DEĞER ÜRETTİ”

Toplantıda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati ise, Kastamonu’nun yüzde 8,6 oranının da büyüyerek 18,6 milyar lira katma değer ürettiğini açıkladı. Kastamonu’nun 2022 yılı Eylül ayı itibariyle yıllandırılmış ihracatının 2002 yılındaki 20 milyon dolar seviyesinin 19 katına çıkarak 373 milyon dolar seviyelerine yükseldiğini ifade eden Nebati, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu olumlu gelişmeler neticesinde, 2002 yılında dış ticaret açığı veren ilimiz 2022 yılı Eylül ayı itibarıyla yıllık olarak 141 milyon dolar dış ticaret fazlası veren bir duruma gelmiştir. Kastamonu ilimizde en fazla ihracat yapılan sektörler madencilik ürünleri, demir ve demir dışı metaller, kimyevi maddeler, mücevher ve hazır giyim ürünleridir.”

"AKTİF İŞGÜCÜ PROGRAMLARINI KASTAMONU’DA DA YÜRÜTMEKTEYİZ"

2021 yılında ülkemizdeki en düşük işsizlik oranının yüzde 5,8 ile Kastamonu, Çankırı ve Sinop bölgesinde olduğunun altını çizen Bakan Nebati; “Nitelikli işgücünü artırmak ve işveren ile iş arayanları etkin bir şekilde buluşturmak amacıyla aktif işgücü programlarını Kastamonu’nda da yürütmekteyiz. Kadınlarımızın kooperatifler yoluyla güçlendirilmesine yönelik çalışmalar sürüyor. Kastamonu ilimizde 9 kadın kooperatifi faaliyetlerini devam ettiriyor. Kastamonu’nda kadın kooperatiflerin sayısının daha da artacağına inanıyorum.”

"2 BİN 344 ESNAF VE SANATKÂRIMIZA 430 MİLYON LİRALIK KREDİ İMKANI SAĞLADIK "

“Kastamonu’nda bitkisel üretimin yanında hayvancılık ve su ürünleri yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak için Ziraat Bankamız vasıtasıyla çiftçilerimizi desteklemekteyiz” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nebati şunları söyledi; “2022 yılında günümüze kadar geçen süre zarfında da toplam 4.737 üreticimize 948,2 milyon liralık Ziraat Bankası kredisi kullandırılmıştır. Kastamonu’nda bu yıl içinde, Halk Bankası toplam 2.344 esnaf ve sanatkârımıza 430 milyon liralık kredi imkanı sağladık.”

"41 TEŞVİK BELGESİYLE YAKLAŞIK 1,4 MİLYAR LİRA TUTARINDA SABİT YATIRIM YAPILDI"

Kastamonu'nun her geçen gün aldığı yeni yatırımlarla sanayi ve üretim altyapısını geliştirmeye devam ettiğini kaydeden Hazine ve Maliye Bakanı Nebati; “2021 yılında, Kastamonu’da yatırım yapmak isteyen müteşebbislere sağlanan toplam 41 teşvik belgesiyle yaklaşık 1,4 milyar lira tutarında sabit yatırım yapılması ve bin 130 kişiye istihdam sağlanması hedeflenmiştir. 2022 yılının ilk 8 ayında ise yatırım yapmak isteyen müteşebbislerimize toplam 33 teşvik belgesi düzenlenmiş, bu belgelerle 1,9 milyar liralık sabit yatırım yapılması ve bin 215 kişiye yeni istihdam oluşturulması planlanmıştır” dedi.

"ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR TURİZM DESTİNASYON NOKTASI OLMA YOLUNDA İLERLEMEKTEDİR"

Kastamonu’nun kültür ve turizm şehri olduğuna vurgu yapan Nebati; “Kastamonu ilimiz yeşil ve mavinin her tonunu kucaklayarak bizleri saran ve her adımda kadim kültürünü hissettiren önemli bir tarih, kültür ve turizm şehrimizdir. Estetik sivil mimari örneği konaklarıyla; tarihin izini taşıyan han, cami ve külliyeleriyle, milletimizin gönlünde yer edinmiş millî kahramanlarımızdan Şehit Şerife Bacı’sıyla, Halime Çavuş’uyla, Kastamonu Kalesi ve Saat Kulesi’yle şehrimiz kültürel ve tarihi kimliğini koruduğunu en güzel şekilde bizlere gösteriyor. Binlerce yıllık bir kültür birikimi ve coğrafi çeşitliliğe sahip olan Kastamonu, yalnızca kültür turizmiyle değil, Cide, İnebolu ve Abana ilçelerinde bulunan geniş kıyıları sayesinde kıyı turizmi,  “Evliyalar Şehri” olarak bilinmesiyle inanç turizmi, Ilgaz Dağı Kayak Merkezi ile kış turizmi, etli ekmeği, çekme helvası, kuyu kebabı, simidi, Taşköprü sarımsağı, Tosya pirinci gibi pek çok meşhur ürüne ve zengin yemek kültürüne sahip olmasıyla da Gastronomi Turizmi açısından oldukça önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.  28 adet coğrafi işarete sahip olan Kastamonu’da gerçekleştirilen Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivalleri de şehrimizin önemli bir turizm destinasyon bölgesi olmasına katkı sağlamaya devam ediyor. Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’nin açılmasının da katkısıyla her geçen gün gelişmeye devam eden Kastamonu, böylece ülkemiz için önemli bir turizm destinasyon noktası olma yolunda ilerlemektedir” diye konuştu.

KASTAMONU’DA HAYATA GEÇİRİLECEK BÜYÜK PROJELER…

Kastamonu’da gerçekleşecek 2 büyük projenin 2022 yılı yatırım programına alındığını dile getiren Hazine ve Maliye Bakanı Nebati; "Bunlardan ilki, 2025 yılında tamamlanması planlanan Devrekani Tarıma Dayalı (Besi) Organize Sanayi Bölgesi, çevrenin en büyük organize tarımsal bölgesi olacaktır. Bununla birlikte et harici sakatat, deri ve kolajen kaynağı kemik unu üretimi de yapılacaktır. Hiçbir şey israf edilmeyecek, atık gübreler, kurulacak olan Biyogaz tesisinde elektrik üretiminde kullanılacak ve üretilen elektrik ülkemiz elektrik dağıtım sistemine satılacaktır. Bu yılki yatırım programına aldığımız ikinci büyük projemiz de Devrekani Alibeyoğlu Göleti Sulama Sahası Projesi’dir. Toplam 850 bin metreküp su biriktirme hacmine sahip olan gölet, 383 hektar arazinin sulanmasını sağlayacaktır. Çalışmaları devam eden projenin 2026 yılında tamamlanması hedeflenmektedir” dedi.

"DÜNYANIN EN BÜYÜK 5 DİPLOMASİ AĞINDAN BİRİNE SAHİP ÜLKE KONUMUNA GETİRDİK"

Yakın dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, diplomasi alanında da önemli başarılara imza attıklarını dile getiren Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, şöyle konuştu; “Dış temsilcilik sayımızı 163’ten 255’e çıkartarak temsil ağımızı yaygınlaştırdık. Böylece, ülkemizi dünyanın en büyük 5 diplomasi ağından birine sahip ülke konumuna getirdik. Türkiye'nin New York'taki sembolü olan Türkevi binasının açılışını geçen yıl gerçekleştirdik. Türkevi, bu sene diplomasinin kalbinin attığı yerlerden biri haline gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın girişimleriyle imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması, yeterli gıdaya erişim problemiyle karşılaşan birçok ülkenin önemli ölçüde rahatlamasını ve dünya tahıl fiyatlarında düşüş yaşanmasını sağlamıştır. Her ne kadar bu koridorla ilgili yakın zamanda bir sorun ortaya çıkmış olsa da, Sayın Cumhurbaşkanımız bir kez daha başarılı diplomatik girişimleriyle tahıl sevkiyatının önceden planlandığı gibi devam etmesini sağlamıştır.”

"SAVUNMA SANAYİNDEKİ YERLİLİK ORANINI YÜZDE 20’LERDEN YÜZDE 80’LERE TAŞIDIK"

Savunma sanayi, bir ülkenin en stratejik sektörü olduğuna vurgu yapan Nebati; “Savunma sanayi, teknolojinin hem lokomotifi hem de en çok kullanıldığı alan olmasının ötesinde ülkemizin güvenliğinin de teminatıdır. İktidara geldiğimizde Savunma Sanayimizin yerlilik oranı yüzde 20’lerdeyken bugün bu oranı yüzde 80’lere kadar taşıdık. İHA’lar, SİHA’lar, kara araçları ve deniz platformları başta olmak üzere, toplamda 170 ülkeye savunma sanayi ürünleri ihraç edebilen bir ülke konumuna geldik. Hükümete geldiğimizde 2 olan Teknopark sayımız bugün 59 şehrimize yayılmış şekilde, 81'i aktif ve 13'ü kuruluş aşamasında olmak üzere toplamda 94'e ulaşmıştır. Türkiye, 62 savunma sanayi projesinden 750'nin üzerinde projeye çıkmayı başarmış; sektörün 5,5 milyar dolar olan bütçesini, neredeyse 14 kat artışla toplam 75 milyar dolara çıkaracak güce erişmiştir. Yıllık 250 milyon dolar olan savunma sanayi ürünleri ihracatımızı da büyük bir artışla 3 milyar doların üzerine çıkarmayı başardık. Öte yandan değeri 1 milyar doların üzerinde olan teknoloji şirketi sayımız da 6'yı bulmuştur” dedi.

“ESER VE HİZMET SİYASETİNDEN ÖDÜN VERMİYORUZ”

AK Parti olarak, eser ve hizmet siyaseti anlayışından ödün vermediklerini dile getiren Bakan Nebati; "İktidarlarımız döneminde sağlıkta; Hastane yatak sayımızı 164 binden 264 bine çıkardık. Toplamda 28 bin 987 yataklı 20 şehir hastanemizi tamamlayarak hizmete sunduk. Eğitimde; Yükseköğrenim yurt yatak kapasitemizi 182 binden 850 bine yükselttik.Ulaştırmada; 26 olan havalimanı sayımızı 57’ye; 37 olan tersane sayımızı 84’e çıkardık.Konutta; TOKİ aracılığıyla ülkemize toplam 1 milyon 170 bin konut ürettik, 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık, 12 milyon vatandaşımızın güvenli konutlarda yaşamasını sağladık. Son olarak, dev bir hamleyle 500 bin sosyal konut, bir milyon konut amaçlı arsa, 50 bin işyeri hedefimizi milletimizle paylaştık. Sanayi ve Teknolojide; 152 yeni organize sanayi bölgesi ile ülkemizin üretim kapasitesini artırdık. Milli Uzay Programımızı oluşturduk. Enerjide; Karadeniz’de toplam 540 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfettik. Bunu da önümüzdeki sene devreye almak için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor” şeklinde konuştu.

"YÜZLERCE SEKTÖRE ÖNEMLİ EKONOMİK KATKILARDA BULUNACAĞI AÇIKTIR"

Cumhuriyetin 99. yıl dönümünde banttan indirme törenini gerçekleştirilen elektrikli otomobil TOGG hakkında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, şöyle devam etti; “Başlı başına ülkemizin teknolojide geldiği seviyenin sembollerinden biridir. TOGG’un, Gemlik’teki devasa fabrikasıyla birlikte, doğrudan ve dolaylı olarak yüzlerce sektöre önemli ekonomik katkılarda bulunacağı açıktır. TOGG Gemlik Kampüsü tam kapasiteye ulaştığında, burada her yıl 175 bin araç üretilirken, 4 bin 300 kişiye doğrudan, 20 bin kişiye dolaylı istihdam sağlanacaktır. 2030'a kadar üretilecek toplam 1 milyon araç, millî gelirimize 50 milyar dolardan, cari açığın azaltılmasına da 7 milyar dolardan fazla katkı sağlayacak boyutlardadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, bizler de adeta devrim niteliğindeki yerli aracımıza tam destek veriyoruz. Bu kapsamda: Mühendislik Alımlarında KDV İstisnası sağladık. Elektrikli Otomobil ÖTV oranlarında değişiklik yaparak, bu oranı yüzde 10’a düşürdük. Böylece vatandaşlarımızın çevreci otomobilimize erişimini kolaylaştırmayı hedefledik. Diğer bir yerli ürünümüz olan kart şeması TROY’un ülkemizde ve uluslararası alanda kullanımını yaygınlaştırmak için çalışmaktayız.”

“BİZİM ARAÇLARIMIZ YERLİ, BİZ YERLİ VE MİLLİYİZ”

Bakan Nebati, TOGG’un yerliliği ile ilgili muhalefet tarafından yapılan eleştirilere cevap vererek: “Maalesef, son olarak TOGG’da yaşananlar Türkiye’deki istemezciklerin de gerçek yüzünü çıkaran en önemli göstergelerden, alanlardan birisi oldu. TOGG’un yerli, milli ve elektrikli aracın üretilmesinde temel attığımızda bunlar çıkıp ‘nerede’ diye sordular. Binalar yükselmeye başladığında ‘Siz ne yapıyorsunuz?’ diyerek dalga geçtiler. Binalar tamamlandığında ‘Nerede üretim tesisi?’ dediler. Tesisler yerine geldiğinde ‘Araç niye inmiyor?’ dediler. Araç banttan inerken ‘Nerede seri üretim?’ demeye başladılar. Sanki dünyadaki fabrikalar bir anda kurulup üretim yapıyormuş gibi. O yetmedi, aracı görmeye başladıkça, toplum içerisindeki enerjiyi hissettikçe yerlilik oranını sorgulamaya başladılar. Yüzde 51, yüzde 65 olur mu diye sorgulamaya başladılar. Bunları herkes tanıyor, kim olduğunu biliyor. Bunlar köprü yapılırken, ‘yaptırmam’, 3. köprüye gelirken ‘asla yaptırmam’, şehir hastaneleri yaptırılırken ‘niye bunları yapıyorsunuz’, Marmaray, Avrasya Tüneli yapılırken ‘hayır’, İstanbul Havalimanı'nı yaptığımızda ‘bu kadar büyük bir havalimanını ne yapacaksınız’, Sabiha Gökçen’i yaparken ‘buraya uçak inmiyor, niye yapıyorsunuz’ diyenler. Kastamonu’ya, ülkemizin bütün bölgelerinde yapılan havalimanından yaparken ‘niye yapıyorsunuz’ diyenler. Bunlar aynı zihniyet. Vatan Caddesi yapılırken, ‘uçak mı indireceksiniz’ diyenler. Kim bunlar, koyu muhalefetin de dışına çıkarak ülkenin gerçeklerine ve doğrudan olan ihtiyaçlarına ‘hayır’ diyenler. En son TOGG’daki yerlilikle ilgili sorgulamalarında şu soruyu cevaplamayı hak ediyorlar. Sizin yerlilik oranınız ne kadar? Önce bir aynaya bakın, sizin yerlilik oranınızla ters orantılı olduğuna iddiaya girerim. Bizim araçlarımız yerli, biz yerli ve milliyiz” diye konuştu.

"BU KADROLAR ‘EFENDİ OLMAK İÇİN DEĞİL, HİZMET ETMEK İÇİN GELDİK' DİYEN KADROLAR"

Türkiye için çalıştıklarını kaydeden Nebati; “Eser hizmeti için çalışıyoruz. Elimizden gelen her gayreti ortaya koyuyoruz. Dünya bir krizle karşı karşıya kaldığında bu krizin üstünden gelecek her türü enstrümanı en iyi şekilde kullanmaya gayret ediyoruz. 20 yıldır bu ülkede hiç ama hiç kimse şunu söyleyemez; ‘beni enflasyonun altında ezdirdiler', ‘beni doktorsuz bıraktılar', ‘benim çocuğum kitapsız bıraktılar' diyemez. Türkiye Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde AK Parti iktidarıyla 20 yıldır her türlü özveri ile gayret eden bu kadrolarını taşıdı. Bu kadrolar da ‘efendi olmak için değil, hizmet etmek için geldik' diyen kadrolar” dedi.

"HEDEFİMİZ OLAN TEK RAKAMLI ENFLASYONU YAKALAYACAĞIZ"

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati son olarak; “Kur korumalı mevduatı da 20 Aralık'ta Cumhurbaşkanımız büyük bir manifesto ile milletiyle paylaşırken de aynı şeyi söylemişti. Döviz kurunun oynaklığı minimum seviyede. Öngörülebilirliğin arttığı, insanların hesaplarını çok rahat bir şekilde yapabilecekleri bir dönemdeyiz. Enflasyon Aralık ayından itibaren baz etkisiyle de olsa hızlı bir şekilde düşmeye başlayacak. Hedefimiz olan tek rakamlı enflasyonu yakalayacağız. Bunu hiç kimse işini kaybetmeden, aşını kaybetmeden, kepek kapatmadan, atölyelerin kapılarına kilit vurmadan, fabrikaların kapılarına kilit vurmadan gerçekleştireceğimizi tüm dar gelirli, sabit gelirliler başta olmak üzere, toplumun enflasyondan en fazla etkilenen kesimlerinin bizim attığımız adımlarla daha bir hayat sürdüreceklerini, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 20 yıldır yapmış olduğumuz uygulamalarla devam ettireceğimizi ifade ederim.” (Banu Türkmenoğlu)

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum