ADD ve Eğitim-İş’ten 29 Ekim kutlaması;

ADD ve Eğitim-İş’ten 29 Ekim kutlaması

Eğitim İş Sendikası ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kastamonu Şubesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni düzenledi. Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı'na çelek sunulmasının ardından Eğitim-İş Şube Başkanı Ahmet Tevfik Bal bir basın açıklaması yaptı....

Eğitim İş Sendikası ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kastamonu Şubesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni düzenledi. Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı'na çelek sunulmasının ardından Eğitim-İş Şube Başkanı Ahmet Tevfik Bal bir basın açıklaması yaptı.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından söz alan Bal; “Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ‘Türkiye Cumhuriyeti, kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır’ diyerek Cumhuriyet'e her koşulda sahip çıkılması ve Cumhuriyet'in yeni başarılarla geleceğe taşınması konusundaki sorumluluklarımızı anımsatmaktadır. Biz de, O’nun vasiyetine sahip çıkarak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıldönümünü Cumhuriyetin öneminin bilinci ve kurucusuna duyduğumuz saygı ve sevgiyle kutluyoruz” dedi.

“ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİ DOĞRULTUSUNDA OLUŞTURULAN ÇAĞDAŞ BİLİM VE EĞİTİM HEDEFİ TERK EDİLMEKTEDİR”

Şube Başkanı Bal, yaptığı açıklamada şunları ifade etti; “Çağdaş, demokratik ve laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, Türk ulusunun birliği, beraberliği, mücadele azmi ve bağımsızlığına düşkünlüğüyle, yokluklar içinde verilen bağımsızlık savaşının sonucunda kurulmuştur. Cumhuriyet'le birlikte hanedan egemenliği yerine halk egemenliği, teokrasinin yerine laiklik, dikta rejimi yerine de demokrasi uygulamaya konulmuştur. Cumhuriyet, bilgisizliğe, bağnazlığa, yobazlığa, yoksulluğa, çaresizliğe karşı verilen savaşın adıdır. Atatürk’ün deyişiyle, ‘Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsesidir.’ Tüm bu aydınlık saçan özellikleri nedeniyle Cumhuriyetimiz, bir asra merdiven dayadığı şu günlerde de saldırı altındadır. Bugün siyasal iktidarın baskıcı politikalarının, her türlü haksızlığın ve hukuksuzluğun yaşandığı, yargının ve adaletin çöktüğü bir dönem olarak tarihe geçmiştir. Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmakta; üniter devlet yapısı hedef alınmakta; başta öğretim birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmekte; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmektedir” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYET, ÜLKEMİZİ İÇERİDEN VE DIŞARIDAN ZAYIFLATMAYA ÇALIŞAN HER DÜŞMANIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR”

“Yüce Atatürk, ‘Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır’ sözüyle izlenmesi gereken yolu göstermişse de bugün maalesef tarikatların devletin içinde ve okullarda cirit attığı, STK maskesiyle toplumdaki etkilerini artırmaya çalıştığı günlerden geçmekteyiz. Ne mutlu ki çağları aşan ileri görüşlülüğüyle Atatürk, bugünlerin geleceğini de söylemiş ve mücadelenin rotasını göstermiştir. Cumhuriyet, ülkemizi içeriden ve dışarıdan zayıflatmaya çalışan her düşmanın önündeki en büyük engeldir. İçte ve dışta her düşmana karşı verilecek en iyi cevap ve en doğru mücadele de Cumhuriyet'e sahip çıkmaktır. Bu, Cumhuriyet'i kuran Atatürk ve yoldaşlarına, bu uğurda büyük bedeller ödeyen ulusumuza karşı borcumuzdur. Başöğretmen Atatürk'ün yolundaki eğitim neferlerinin bir araya gelerek var ettiği Eğitim-İş olarak, tarihsel sorumluluğumuzu biliyor ve yerine getirmeye ant içiyoruz. Atatürk'ün izinde gidecek, gericiliğe geçit vermeyecek, bu ülkenin yarınları olan evlatlarımızı Cumhuriyet'in koruyucuları olarak yetiştireceğiz. Bu duygular ve coşkuyla tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yoldaşlarını saygıyla anıyoruz. Yaşasın Cumhuriyet!” (Banu Türkmenoğlu)

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum