Entegre’den dev yatırım;

Entegre’den dev yatırım

Türkiye’nin sanayileşme yolunda atılmış cesur adımlarından biri olarak ilimizde üretime başlayan ve sektöründe dünyanın 5’inci büyük üreticisi konumuna gelen Kastamonu Entegre, 1971 yılından bu yana hizmet veren yonga levha üretim hattını Kastamonu OSB’deki fabrikasına taşıyor....

Türkiye’nin sanayileşme yolunda atılmış cesur adımlarından biri olarak ilimizde üretime başlayan ve sektöründe dünyanın 5’inci büyük üreticisi konumuna gelen Kastamonu Entegre, 1971 yılından bu yana hizmet veren yonga levha üretim hattını Kastamonu OSB’deki fabrikasına taşıyor.

Geçtiğimiz yıl 70 milyon Euro yatırımla hayata geçirdiği 500 bin metreküp kapasiteli kontinü yonga levha tesisini Samsun’da devreye alan Kastamonu Entegre, 1971 yılından bu yana ilimizde hizmet veren yonga levha tesisini Kastamonu OSB’ye taşıma kararı aldı. 125 milyon Euro yatırımla gerçekleşecek ve 2023 yılında tamamlanacak çalışmanın ardından şirket, Kastamonu’daki yonga levha üretim kapasitesini 500 bin metreküpe çıkaracak. Şirket, yeni tesisin devreye girmesiyle birlikte ilimiz ve çevresine yeni istihdam olanakları da sunacak.

KOÇ; “TEK LOKASYONDA ENTEGRE BİR ÇATI OLUŞTURACAĞIZ”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kastamonu Entegre Fabrikalar Direktörü Enüs Koç, 100 kişi bandında ek istihdam sağlayacaklarını vurgulayarak; “Sektördeki ilk yatırımımız ve 53 yıllık üretim tecrübemizin simgesi olan Kastamonu’daki yonga levha tesisimiz, yıllık 260 bin metreküp üretim kapasitesiyle hizmet veriyordu. Şirketimize adını da veren bu tesisin kapasitesini, iç pazar taleplerini de göz önünde bulundurarak artırmaya karar verdik. Yonga levha tesisimizi 125 milyon Euro düzeyinde yatırımla MDF tesisimizin de yer aldığı OSB’ye taşıyarak hem tek lokasyonda entegre bir çatı oluşturacağız, hem de Kastamonu’daki yonga levha üretim kapasitemizi yıllık 500 bin metreküpe çıkaracağız. Türkiye’de altı lokasyondaki tesis ve ofislerimizde 3 bini aşkın çalışanımızla yarım asırlık köklü bir aileyiz. Kastamonu yatırımımız tamamlandığında, kapasite artışıyla birlikte 100 kişi bandında ek istihdam oluşturmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin ihracatçı sektörlerine hammadde sağlamak ve iç pazarın ihtiyaçlarını karşılamak üzere, cesur yatırımlar yapıyoruz. Amacımız yerli üreticilerin ihtiyaçlarına daha hızlı yanıt verebilmek, üretim kapasitemizi yeni üretim teknolojileriyle destekleyerek teslimat sürelerimizi daha da kısaltabilmek. Bu yatırımlar bizi küresel rekabette de daha ileriye taşıyacaktır” dedi.

“MDF, YONGA LEVHA, LAMİNAT PARKE, KAPI PANELİ ÜRÜNLERİNDE DÜNYANIN EN BÜYÜK 4 ÜRETİCİSİNDEN BİRİ”

Kastamonu Entegre hakkında bilgilendirmede de bulunan Koç; “Yüzde 100 yerli sermayeli bir şirket olarak Kastamonu’da üretime başlayan şirket, Türkiye’nin sanayileşme yolunda atılmış cesur adımlarından biri olarak, ağaç bazlı panel sektöründe yarım asrı aşkın süredir kesintisiz üretim yapmaktadır. Yurt içinde Kastamonu, Gebze, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana olmak üzere 6 lokasyonda üretim tesisi olan Kastamonu Entegre; sektöründe yurt dışına yatırım yapan ilk şirket olarak Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya, İtalya ve Türkiye yatırımları ile 6 ülkede üretim yapan global bir markaya dönüşmüştür. ABD’de ise odun yongası tedarik ve lojistik süreçlerini yürüttüğü bir şirketi vardır. Kastamonu Entegre, 20 yılı aşkın süredir devam eden yurt dışı yatırımlarıyla ağaç bazlı panel sektöründe dünyanın en büyük beşinci, Avrupa’nın ise dördüncü büyük üreticisi olmuştur. Ana ürün grupları olan MDF, yonga levha, laminat parke, kapı paneli ürünlerinin her birinde dünyanın en büyük 4 üreticisinden biridir. Dünya laminat parke üretiminin yüzde 6’sını tek başına üretmektedir. Yüzde 30 pazar payı ile Türkiye’nin sektör lideri olan Kastamonu Entegre; aynı zamanda Çin’den Amerika’ya, Avustralya’dan Kanada’ya altı kıtada 100 ülkeye yaptığı ihracatla her yıl açık ara sektör birincisidir” ifadelerini kullandı.

“SON ON YILDIR İLK 50 ŞİRKET ARASINDAYIZ”

Şirketin yıllık 1,9 milyar dolarlık cirosu olduğunu aktaran Enüs Koç; “Üretimdeki gücü, bilgisi ve tecrübesiyle, yurt içi ve yurt dışı üretim tesis ve ofislerinde yaklaşık 7 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Mobilya, dekorasyon ve inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu; MDF ve yonga levha, laminat parke, tezgah ve kapı paneli ürünleri ile toplamda 6,5 milyon metreküp/yıl ağaç bazlı panel üretim kapasitesine sahip üretim tesislerinde her gün 4 bin 500 konutun yaşam alanlarını oluşturacak hacimde üretim yapılmaktadır. Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500) araştırmasında son on yıldır ilk 50 şirket arasındadır. ‘İtalya’nın En Büyük Türk Yatırımcısı’ unvanına sahip olan Kastamonu Entegre, aynı zamanda Rusya’nın en büyük MDF üreticisi ve ihracatçısıdır. Kastamonu Entegre, Türk Standartlarına Uygunluk ve EPD belgesine sahip ürünlerini, müşteri talepleri doğrultusunda; yanmayı geciktirici (FR), neme dayanıklı (MR), FSC sertifikalı, CARB/EPA standartlarında üretebiliyor. ‘Floorpan’ ve ‘Artfloor’, üretimde çevre dostu malzemelerin kullanıldığını ve ürünlerin insan sağlığına zararlı maddeler içermediğini gösteren Blue Angel (Mavi Melek) sertifikasına sahip ilk Türk parke markalarıdır. Doğal dengeyi koruma ve topluma katkı sağlama misyonuyla hareket eden şirket, Türkiye ağaç bazlı panel sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporunu hazırlamıştır. Geleceğin teknolojilerini geliştirmek amacıyla kurduğu Teknopark İstanbul’daki Ar-Ge merkezinde, ürün ve süreç geliştirme, verimlilik artırma, etkin kaynak kullanımı ve ileri malzeme teknolojileri üzerine çalışmaları gerçekleştirmektedir” diyerek sözlerini tamamladır. (CNGHaber)

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum