İstiklal Yolu, Polatlı’ya uzanacak;

İstiklal Yolu, Polatlı’ya uzanacak

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Turizm Fakültesi Rehberlik Bölümü Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal, İstiklal Yolu ile ilgili açıklamalarda bulundu. İstiklal Yolu’nun, 3 il, 7 ilçe ve 21 köy olmak üzere toplamda 31 yerleşim merkezi içerisinden geçtiğini belirten Haberal, bu kutlu yürüyüşün Kışla Parkı’na kadar değil, Ankara Polatlı’ya kadar devam etmesi gerektiğinin altını çizdi....

İstiklal Yolu ile ilgili yaptıkları proje kapsamında Kastamonu, Çankırı ve Ankara illerini kapsayacak şekilde bunu uluslararası boyutlara taşıyacaklarını dile getiren Haberal; “Önümüzdeki Mayıs’ın sonunda ben bu yolu yürümek istiyorum. 133 kilometreyi buradaki öğrencilerle yürüyeceğiz, 110 kilometrede Çankırı'dakiler katılacak, 97 kilometrelik kısmı ise hangi ilin sınırına girdiysek diğerleri bayrağı devralacak” ifadelerine yer verdi.

“YOL ÜZERİNDE NELER OLDUĞUNU HERKESE ANLATMAK LAZIM”

İstiklal Yolunda projesinin olduğunu dile getiren Haberal; "İstiklal Yolu tarihi bir milli park. Bizim ‘Korunan Alanlar’ dersimiz de var. İstiklal Yolu’nda 2 tane projem var. İstiklal Yolu için, ‘Kurtuluştan kuruluşa giden yol’ diyerek, yürüyüşü Kışla Parkı’na kadar değil, Ankara Polatlı’ya kadar götürüp, İstiklal Yolu’nu Çankırı, Ankara, Kastamonu olmak üzere3 ilimizi kapsayacak şekilde uluslararası boyutlara taşıyacağız. Biz burada ‘Kurtuluştan kuruluşa giden yol İstiklal Yolu, Sakarya Meydan Muharebesi’ diye panel yaptık ama duyulmadı. Oluşturacağım ekiple İnebolu’dan başlayacağız, Doğatepe’ye kadar yürüyeceğiz. Bu yürüyüşün 10 gün süreceğini düşünüyorum. İstiklal Yolu 3 il, 7 ilçe ve 21 köy olmak üzere toplamda 31 yerleşim merkezi içerisinden geçiyor. Toplamda 340 kilometrelik bir yol. Önümüzdeki Mayıs ayı sonunda bu yolu yürümek istiyorum. 133 kilometreyi buradaki öğrencilerle yürüyeceğiz, 110 kilometreyi Çankırı'dakiler katılacak, 97 kilometrelik kısmı ise hangi ilin sınırına girdiysek diğerleri bayrağı devralacak. Yol üzerinde neler olduğunu herkese anlatmak lazım. İstiklal Yolu nasıl başlamış, ne var ne yoksa anlatmak lazım. Bu rotayı gezmek benim projem. İstiklal Yolu en önemli Kurtuluş Savaşı’ndaki yol” şeklinde konuştu.

“İSTİKLAL YOLU MÜZESİ ŞART”

İstiklal Yolu Müzesi’nin olması gerektiğini dile getiren Hikmet Haberal, şöyle konuştu; “Neden bir İstiklal Yolu Müzemiz yok? Üç ili kapsayan, İstanbul, Ankara, Kastamonu dörtlü kavşağındaki İstiklal Yolu yazısının olduğu yere bir İstiklal Yolu Müzesi şart.”

“KASTAMONU’DA YAPACAK ÇOK İŞ VAR, MALZEME ÇOK AMA YEMEK YAPILMAMIŞ”

Yüksek lisans yaptığı yıllarda sahaya bir kez bile çıkmadığını dile getiren Haberal; “Dört duvar arasında ders yapmıştık. Elimize verirlerdi kapkalın kitapları bir de yazdırırlardı. Bize hep kitaplardan okuttular, yazdırdılar. Ancak ben bana öğretildiği gibi teoride kalmayıp öğrencilerime uygulama da yaptırıyorum, görseller kullanıyorum. Hiçbir öğrencime de zorunlu olarak kitap alacaksınız demem. Yapılmayanı yapıyorum. Ankara’da Medeniyetler Müzesi’ne bile götürmediler bizi. Ben öğrencimi sahaya çıkarıyorum. Kastamonu’da yapacak çok iş var, malzeme çok. Her şey var ama yemek yapılmamış, pişirilmemiş. Bulunan mağaralar araştırılmamış sonuna kadar gidilmemiş. Ben oralara gittim ama ben mağara uzmanı değilim. Kastamonu’ya gelen 10 gün buradan çıkamayacak. Loç Vadisi’ne git, 5 gün kalırsın. Macera turizminde biz bunları ortaya çıkaracağız. Bisiklet Federasyonu bize söz verdi. Önümüzdeki yıllarda bisiklet yarışları takvimine alacak. Onun için benden bir rota istemişti, Ilgaz’dan başlayıp Cide'ye kadar bir rota oluşturdum. Uluslararası olarak bunu da hayata geçireceğiz” dedi.


"ILGAZ DAĞI YAZ BOYU KAPALI DURUYOR"

Turizm konusunda Kastamonu'nun büyük yanlışları olduğunu dile getiren Hikmet Haberal; “Hep bir ürün üzerinden gidiliyor. Örnek vermem gerekirse, Taşköprü Sarımsak Festivali, Tosya Pirinç Festivali, bu isimler bir marka ama gelen turistler festival yaptığında zaten sarımsağını ve pirincini görecek ve satacaksınız ama bu ürünlerin yanına başka ürünler konulmalıdır. Ben ise bunun için Tosya’da doğa sporlarını yaptım, sadece pirinçten ibaret ya da sarımsaktan ibaret olmadığı göstermemiz lazım. Doğa ve yayla turizm üzerinde çalışmalar yapan birisi olarak en büyük eksikliği söylemem gerekirse, Ilgaz Dağı’nda büyük tesisler var ama şuanda hangisi faaliyette, hepsi kapalı. Hayalet bir şehir gibi Ilgaz Dağı yaz boyu kapalı duruyor. Biz doğa turizmine yöneliyoruz, yaylalar diyoruz. Ilgaz zaten başlı başına yayla turizmi yapılacak bir yer, ama kapalı duruyor. İnanılmaz güzel yaylalar var, kullanan yok. Kalkınma kırsaldan başlar, bunun da temeli köylüdür. Köylü kalkınacak ki ülke kalkınacak. Bunun için her ilçenin bir değeri vardır. Kastamonu'nun her bir coğrafyası altın değerindedir. Bunu kullanamamışız” şeklinde konuştu. (Banu Türkmenoğlu)

Kaynak:

İlgili Konular :
, ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum