Eczacılar 16 Ekim’de Ankara’da buluşuyor;

Eczacılar 16 Ekim’de Ankara’da buluşuyor

Türk Eczacılar Birliği (TEB) 26. Bölge Kastamonu -Karabük -Çankırı Eczacı Odası Başkanı Eczacı Ş. Şule Tüfekci, eczacıların yaşadığı zorlu sürece dikkat çekerek, 16 Ekim’de gerçekleştirilecek olan Büyük Eczacı Mitingi hakkında açıklamalarda bulundu....

Tüfekci açıklamasında; “46 bini aşkın eczacı sorunlarına kalıcı çözüm istiyor. Mesleğimize yapılan haksızlıklara ‘dur!’ demek için 16 Ekim’de Ankara’dayız” ifadelerine yer verdi. 

“HASTALARIMIZA FİYAT FARKI ÇIKARMAYAN İLAÇ NEREDEYSE KALMADI”

16 Ekim itibariyle 46 bini aşkın eczacı, hem kendi hakları için hem de vatandaşların hakları için Ankara’da bir araya gelecek. 26. Bölge Eczacı Odası Başkanı Eczacı Ş. Şule Tüfekci, eczacıların içinde bulundukları zorlu süreci dile getirdiği açıklamasında, hastalara fiyat farkı çıkarmayan ilacın artık kalmadığını ve bu sebeple hasta ve eczacıların karşı karşıya getirildiğini belirterek şunları kaydetti; “Hastalarımızın en yakın sağlık danışmanı olarak yıllardır kamu yararına hizmet veren biz eczacılar, içinde bulunduğumuz zorlu koşulları ve yaşadığımız hak kayıplarını bütün ayrıntılarıyla duyurduk. Sorunlarımıza çözüm bulunmaması halinde hastalarımızın en yakın sağlık danışmanı olan eczacılarına erişmekte güçlük yaşayacağını, çünkü iki eczaneden birinin kapanma noktasına geldiğini aktardık.  Hastalarımızın kaliteli ve güvenilir ilaca erişimindeki tek nokta olan eczanelere erişmemesinin, sağlık sistemimiz açısından da ciddi sorunlara neden olacağını, eczanelerin üstlendiği kilit rolün Covid – 19 pandemi sürecinde bütün netliğiyle ortaya çıktığını ifade ettik. Son dönemlerde sıklıkla yaşanan ve hastalarımızı ciddi şekilde mağdur eden ilaca erişim sorunlarına artık kalıcı çözümün bulunması gerektiğini ısrarla vurguladık. Bugün hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmadı ve maalesef bu fiyat farkları her geçen gün katlanarak artıyor. Biz eczacılar hiçbir sorumluluğumuz olmamasına rağmen sahada hasta ve eczacıyı karşı karşıya getiren, ilaç fiyat farklarından kaynaklı sıkıntıları defalarca dile getirdik. Stratejik personel olarak kamuda görev yapan meslektaşlarımızın uğradığı hak kayıplarının kabul edilemez olduğunu ifade ettik. Ama görmezden gelindik, yok sayıldık.”

“OMUZ OMUZA MESLEĞİMİZ İÇİN AYAKTA OLACAĞIZ”

“Şimdi halka en yakın sağlık hizmeti sunan eczacılar olarak açık bir şekilde ifade ettiğimiz taleplerimize karşılık bulamadığımız için sesimizi 16 Ekim Pazar günü Ankara’da gerçekleştireceğimiz Büyük Eczacı Mitinginde, gerek kamuda gerek eczanelerinde gerekse ilaç sanayinde görev yapan meslektaşlarımızla ‘Birlik’te yükselteceğiz!’26.Bölge Kastamonu- Karabük- Çankırı Eczacı Odası olarak meslektaşlarımız ve en büyük destekçimiz eczane çalışanlarımızla birlikte katılacağımız mitingde Türkiye’nin dört bir yanından gelecek diğer meslektaşlarımızla birlikte omuz omuza mesleğimiz için ayakta olacağız. Uğradığımız haksızlıklara hep birlikte “dur” diyeceğiz! Çıktığımız bu yolda bize destek olan, güç veren bütün meslektaşlarımıza ve halkımıza yürekten teşekkür ediyoruz.” (Bülten)

Kaynak:

İlgili Konular :
, ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum