Arama
Arama Sonuçları
Öğrenciler okul stresini Karne Şenliği'nde attı
Öğrenciler, karne hediyesi olarak düzenlenen Karne Şenliği'nde düzenlenen etkinliklerde okul sürecinde yaşadıkları stresi attı. Çocuklar, yapılan etkinliklerle eğlenerek sosyalleşti.
‘Çözüm irademizi ortaya koyduk’
Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, geçtiğimiz dönemde yapılan çalışmaların yanı sıra, 6 Şubat’ta tekrar ihaleye çıkacak olan Uğurlu Hastanesi ile ilgili de gelinen son durumu anlattı.
Belediyeden karne şenliği
Galaktik Tayfa animasyon sinema filmini 22 Ocak Pazar günü Carrefour Cine Zirve ve KastaMall CineGold sinemalarında tatil armağanı olarak ücretsiz gösterilmesini sağlayan Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu yeni sürprizlerini açıkladı.
Vidinlioğlu’na ‘Uğurlu’ yetkisi
Kastamonu Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu başkanlığında olağanüstü toplandı.
‘1 yıl yetecek suyumuz var’
>>>Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt; “2022 yılında ilimiz bir sel felaketi yaşadı. Bu da Ilgaz İshale Hattı’nda çok büyük bir yaraya neden oldu. Bu hasarın 50 milyon civarında bir maliyeti oldu. 7,5 milyonu devletimiz karşıladı, kalan kısmını kendi öz kaynaklarımızdan tamamladık. Şu anda barajımızda yüzde 50’ye yakın bir suyumuz var. Ilgaz’dan gelen su kaynağımızda da biraz azalma oldu. Su tasarrufu yapmayı kendimize borç bilmeliyiz. Şu an 1 yıl yetecek kadar suyumuz var. Fakat bu sadece içme suyu kullanıldığında yetiyor. Sulamaya kullanıldığında bu süre daha da düşecektir” dedi.
‘Şeffaflıktan kimsenin kuşkusu olmasın’
>>>Belediye Meclisi’nde Uğurlu Hastanesi’nin satış ihalesi konusunda söz alan CHP’li Sibel Karakaş’ın konuya sivil toplum kuruluşlarının da dahil olması gerektiğini yönündeki sözlerine tepki gösteren Başkan Vidinlioğlu; “Allah nasip eder de ihaleye girersek, başka da giren olmazsa ya da olursa yarışacağız, alan alacak. Eğer biz vesile olursak ne mutlu bize, bizde kalırsa da zaten kamuoyuna ‘ihale bizde kaldı kim işletecek?’ diye soracağız. Siz görülmeyen günlerin ötesine gidiyorsunuz. Belki 2-3 ay sonra konuşacağımız konuları gündeme getiriyorsunuz. Şeffaflık adına yürüyeceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Ama ortada problem yokken problem varmış gibi bunu gündeme getirmenizden rahatsızım. Belediyenin bir gayrimenkul alması ne zamandan beri sivil toplum kuruluşlarının konusu oldu? Bundan önce de belediye başkanlarımız arsa aldı ve sattı, hiçbirisi sivil toplum kuruluşlarına bir şey sormadı. Aynı şeyi benden istiyorsunuz ben gizli saklı bir şey yapmıyorum ki. Ben bir gayrimenkul almaya talibim, bunda kime ne soracağım, kimin fikrini alacağım?” dedi.
TOKİ şantiyesinde yangın paniği!
İnşaat şantiyesinde işçilerin kaldığı konteynerlerde çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangında 1 işçi yaralandı.
Üzerlerinden çıkan para hayrete düşürdü
Kastamonu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, gelen şikayetler doğrultusunda şehrin merkezi noktalarında vatandaşların duygularını sömürerek dilencilik yapan şahıslara karşı operasyon düzenledi. Yapılan operasyonlarda yakalanan dilenciler, Zabıta Müdürlüğü’ne götürülerek kimlik kontrolü yapıldı ve üzerlerinden çıkan paralar sayıldı. Üzerlerinden toplamda üç bin liranın üstünde para çıkan dilencilere Kabahatler Kanunu’na göre cezai işlem uygulandı. Dilencilerin üzerlerinden çıkan paraya el konuldu.
Yılın ilk bebeğine belediyeden hediye
Kastamonu Belediyesi, şehrimizde 2023 yılının ilk bebeğine iyi ki doğdun hediyesi verdi. Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun talimatıyla Kastamonu Belediyesi ekipleri, yılın ilk bebeği olan Muhammet Alper’e ‘iyi ki doğdun’ hediyesini evini ziyaret ederek verdi.
‘Kredi kartı kullanan komisyonu verecek’
>>>Belediye Meclisi'nde gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından, dolmuşlarda kredi kartı kullanan vatandaşlara 50 kuruş komisyon ücretinin yansıtılması konusu gündeme geldi. Belediye Başkanı Vidinlioğlu; "Dolmuşçu esnafının parası 40 gündür bankada bekliyordu, bunun önüne geçmek için banka 50 kuruş komisyon alıyor. Bu konu pek bizimle ilgili bir durum değil. Kredi kartı kullanmayana ücret 7 buçuk lira, ama kredi kartı illa kullanmak istiyorum diyen 50 kuruş komisyonunu verecek" dedi. Öte yandan MHP'li Belediye Meclis Üyesi Cevad Uyanık da; "Bu durum dolmuşçuları bağlayan bir durum, vatandaşa komisyonun yansıtılması çok yanlış" diyerek duruma tepki gösterdi.
Belediyeden ‘don’ uyarısı
Sıcaklıkların hızla düşmesinden dolayı su sayaçlarının donup kullanılmaz hale gelebileceğine dikkat çeken Kastamonu Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri yetkilileri, abonelerin gerekli önlemlerini almaları yönünde uyarılarda bulundu.
Dolmuşta bir de ‘komisyon’ sürprizi
Kastamonu Özel Halk Otobüslerinde kredi kartıyla biniş yapan vatandaşlar, 7,5 TL yerine 8 lira ödeme alındığı fark edince tepki gösterdi. Zaten nüfusa göre Türkiye’nin en pahalı şehir içi ulaşımına sahip olan Kastamonu’da vatandaşlar, hiçbir haber verilmeden artışa gidilmesine anlam veremediklerini dile getirdi. 50 kuruşluk bu farkın banka komisyonu olduğu öğrenildi.
Mezarı bulunarak restore edildi
Mısır’da müderrislik görevinde bulunan Hattat Muhiddin Tanır’ın mezarı bulunarak, restore edildi. Mezarın restore edilmesi üzerine Kur’an-ı Kerim okunarak, dua edildi.
Her haftasonu, bir yudum Kastamonu
Kastamonu’da hayata geçirilen proje ile üniversite öğrencileri, şehrin tarihi ve kültürel değerlerini tanıyıp turistik bölgelerini gezme fırsatı buluyor.
Metin Kabasakal dualarla uğurlandı
Kastamonu’nun eski müteahhit ve siyasetçilerinden Metin Kabasakal, 75 yaşında hayatını kaybetti.
Muhtarlar Kastamonu'yu halk oyunlarıyla tanıtacak
Kastamonu’da muhtarlar hayata geçirdikleri proje çerçevesinde halk oyunu ekibi kurdu. Kastamonu'nun yöresel "Sepetçioğlu" halk oyunu ile gösterilere hazırlanan muhtarlar, Kastamonu'yu Türkiye'ye tanıtmayı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için halkoyunu gösterisi sergilemeyi hedefliyor.
‘28 yıldır siyaset üstü bir anlayışla bir araya geliyoruz’
>>>“10 Aralık, Kastamonu tarihinin önemli günlerinden biri olduğu gibi aynı zamanda kadınlar arasında dayanışma ruhunu da tazelediğimiz bir gündür. Tıpkı 1919 yılı 10 Aralık’ındaki nenelerimiz gibi, bugün ve gelecekte biz de siyaset üstü bir anlayışla bir araya geliriz ve törenimizi gerçekleştiririz. 28 yıllık geleneğimizin dışına çıkmamız, siyasi parti temsilcileri ya da farklı makamlardaki katılımcılara Cumhuriyet Meydanı’ndaki programımızda konuşma kürsüsünü vermemiz söz konusu olmamıştır.”
‘Su sürekli olarak tahlil ediliyor’
Son dönemlerde salgın hastalıklar artmaya başladı. Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne (KEAH) mide bulantısı ve halsizlik şikayetiyle başvuranların sayısı yüksek. Salgının musluk sularından kaynaklandığı iddia edilirken Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, söz konusu iddialara yanıt verdi. Vidinlioğlu açıklamasında; "Musluklara verdiğimiz su sürekli olarak tahlil ediliyor. Su tertemiz ama bizim hatlarımız çok eski. Suyumuzda yüzde 30 kaçak var. Borular pislik alır mı almaz mı bunları bilemem ama bizim musluklara verdiğimiz suyun temizliğinden yüzde 100 emin olun. Suyun temizliği yönünden Kastamonu Belediyesi olarak zerre tereddüdümüz yok" dedi.
‘Görevimin başındayım’
2023 yılı Haziran ayında yapılması planlanan Milletvekili Genel Seçimleri için geri sayım başladı. Geçtiğimiz gün MHP İl Başkanı Emin Çınar, İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, kendisiyle birlikte İl Başkan Yardımcısı Hasan Eyüpoğlu ve İnebolu İlçe Başkanı Engin Uzuner, milletvekilliği aday adaylığı için istifa etti.
Belediyenin borcu 108 milyon TL
Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, yaptıkları projelerle ilgili bilgilendirme yapmak amacıyla belediye hizmet binasında basın toplantısı düzenledi. Başkan Vidinlioğlu burada yaptığı konuşmasında Kastamonu Belediyesi'nin borcunu 145 milyon TL'den 108 milyon TL'ye düşürdüklerini açıkladı.
‘Yerelden ulusala köprü kurmak zorundayız’
Kastamonu’ya ait milli, manevi, kültürel, geleneksel değerleri derinlemesine araştırma ve ardından elde edilen milli, manevi, kültürel, geleneksel değerlerin, doğa güzelliklerinin ve zengin mutfağının tüm Türkiye’de tanıtımını sağlamak ve genç nesillere aktarmak amacıyla 10 Aralık Kadın Platformu Derneği tarafından hazırlanan “Kastamonu Kültür Mirasına Sahip Çıkıyoruz” Projesi açılış programı gerçekleşti. 10 Aralık Kadın Platformu Derneği Başkanı Ayten Kızıltan burada yaptığı konuşmada; “10 Aralık 1919 Kastamonu'muzun ülkemize armağan ettiği, değerlerimizin tüm Türkiye tarafından daha iyi bilinmesi, tarihimizde hak ettiği yeri almasını sağlamak için yerelden ulusala köprü kurmak zorundayız. Kastamonu'muzu geçmişimizin özü, çağdaş dünyanın gözü ile görmek hedefimizdir" ifadelerine yer verdi.
‘İnsan olabilmeyi başarabilmiş herkes tamdır’
Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi, Kastamonu Belediyesi Toplantı Salonu’nda toplum tarafından bedensel, zihinsel farklılıkları sebebiyle engellerle karşılaşan bireylerin topluma kazandırılması, hayat standartlarının yükseltilmesi, yaşadıkları toplum içinde yüzleştikleri sorunların toplumsal olarak farkına varabilmesi için 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık’ta ilan edilen Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlik düzenledi.
Kastamonu BİLSEM misafirlerini ağırladı
Kastamonu Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), 5 günlük program kapsamında yurtiçi ve yurtdışından misafirlerini ağırladı.
Gelecek planlarımızı yapmamız gerek
Batı Karadeniz Havzası Havza Yönetim Heyeti Toplantısı, Kastamonu İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü binasında gerçekleştirildi. Toplantıya Kastamonu, Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Karabük, Sinop ve Zonguldak'tan çok sayıda ilgili kurum temsilcisi katıldı.
6 ülke ve 80 vilayete taşbaskı kalıbı satıldı
Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun talimatıyla kurulan Türkiye’nin ilk kadın marangozhanesi 6 ülke ve 80 vilayete taşbaskı kalıbı satışını gerçekleştirdi.
Altın Kızlar, İzmir’den nazar boncuğuyla döndü
Kastamonu Belediyespor, Kadınlar Hentbol Süper Ligi’nde ikinci hafta maçında deplasmanda İzmir Büyükşehir Belediye ile karşılaştı. Müsabaka 28-28 beraberlikle sonuçlanırken Belediyespor ilk kez puan kaybetti. Ligdeki en yakın takipçisi İzmir B. Bld. deplasmanında galibiyet serisi son bulan temsilcimiz ligde 13 puanla zirvedeki yerini korudu.
TUREB öğrencilere Kastamonu’yu tanıtıyor
Kastamonu Üniversitesi (KÜ) öğrencilerine “Kastamonu’da Bir Yudum Hayat” Projesi kapsamında her hafta şehir gezisi düzenlenecek. Proje kapsamında ilk gezi geçtiğimiz haftasonu yapıldı.
10 ilden 22 takım yarışıyor
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı'nın ev sahipliğinde 10 ilden 22 takımın projeleri ile yarıştığı "Vocathlon: Mesleki Girişim Maratonu" geçtiğimiz Cuma günü başladı.
Geçmişi geleceğe taşıyacak proje
Kastamonu 10 Aralık Kadın Platformu Derneği’nin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Kastamonu Belediyesi’nin işbirlikçisi olduğu “Kastamonu Kültür Mirasına Sahip Çıkıyoruz” Projesinin imza töreni Vali Avni Çakır’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bu projeyle birlikte desteklenen proje sayısı 8’e yükseldi.
Örencik TOKİ gaza kavuştu
Budamış Mahallesi Muhtarı Hüseyin Karabacakoğlu, mahallede yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Muhtar Karabacakoğlu açıklamasında Örencik TOKİ konutlarına doğalgazın dün itibariyle verildiği söyledi. Karabacakoğlu, ayrıca Karaçomak Deresi ıslah çalışmaları için ödeneğin temin edildiğini ve 2023 yılı Mart ayında çalışmaların başlayacağını kaydetti.