Arama
Arama Sonuçları
Enkazdan kurtardıkları Onur’u unutamıyorlar
Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hızla gönüllü olarak Kastamonu’dan deprem bölgesine giden Kastamonu Belediyesi itfaiye ekipleri, fedakarlıklarıyla afetzedelerin destekçisi oldu. İtfaiyeciler, enkaz altında bir el gördüler. Ardından gördükleri elin Onur olduğunu ve sağ olduğunu fark eden itfaiyeciler, 5-6 saat boyunca ince ince enkazı kazarak Onur’du sağ olarak kurtardı. İtfaiyeciler, yaşadıkları bu olayı ise unutamıyor.
Depremzede aileler ve çocuklara moral etkinliği
Yaşanan deprem afetinin ardından Kastamonu’ya gelen depremzede çocuklar ve aileleri, Kastamonu Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte gönüllerince eğlendi.
Çöp yerine ormanı yaktı
Kastamonu şehir merkezinde bir vatandaş çevreyi temizlemek için topladığı çöpleri yakmak isterken alevler ormanlık alana sıçradı. Yangında 10 dönüm alanın zarar gördüğü öğrenildi.
Kent Konseyi Kadın Meclisi’ne afetzedeler ile iletişim dersi
Kastamonu Kent Konseyi Kadın Meclisi’ne afetzedeler ile iletişim konusunda eğitim verildi. 6 Şubat’ta meydana gelen ve ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirilen yıkıcı depremler sonrası, ilimize gelen afetzedeler ile nasıl iletişim kurulacağı noktasında Kent Konseyi Kadın Meclisi’ne Klinik Psikolog Canahmet Boz tarafından eğitim verildi. ‘Afetzedeler ile nasıl iletişim kurmalıyız?’ konulu eğitimde Psikolog Boz, katılımcılara karşılarındaki bir afetzede ile nasıl konuşulur, nelerin söylenip nelerin söylenmemesi gerektiğine, merak edilen sorulara ne tarz girişler yapılması gerektiğine yönelik bilgiler verdi.
Desteğe koşan ülkelere bayraklı teşekkür
Kahramanmaraş merkezli iki yıkıcı depremden etkilenen 11 ilimizde yaraların sarılmasına yardımcı olan ülkelere Kastamonu Belediyesi Çocuk Bakımevi öğrencilerinden teşekkür geldi.
57. Alay Bulvarı’na yaya üstgeçidi yapılıyor
Kastamonu'da yayaların geçmekte güçlük çektiği Şehirlerarası Otobüs Terminali karşısında bulunan alana üst geçidin tabliye montajı yapıldı.
Binmeden önce ‘şifreli’ kullanım yapın
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), temassız kartların müşteri bilgisi dışında kullanımının engellenmesi için ilk işlemlerde şifre girilmesinin sağlanması yönünde bankalara talimat verdi.
Belediyenin yardım seferberliği sürüyor
Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen ve ülkemizi derinden yaralayan deprem afetinin ilk günü itibariyle Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun talimatıyla depremzedelere gıda, hijyen ve eşya yardımlarını başlatan Kastamonu Belediyesi, bir insani yardım kamyonunu daha deprem bölgesine gönderdi.
‘Bu zor günleri birlikte aşacağız’
Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bölgede yıkılan binalardan kurtarılan ve binaları hasar gören depremzedelerin belirli illere sevk edilme işlemi sürüyor.
‘Desteklerimiz devam edecek’
Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen ve ülkemizi derinden yaralayan deprem afetinin ilk günü itibariyle depremzedelere yardım için çalışmalarını sürdüren Kastamonu Belediyesi, vatandaşlardan gelen destekleri hızla deprem bölgesine ulaştırmayı sürdürüyor. Önceki gün akşam yardım TIR’ını bölgeye gönderen Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu “Daha önceden bir TIR gıda gönderdik. Üç TIR su gönderdik. Üç kamyon gıda gönderdik. İki kamyon da ekmek gönderdik ve göndermeye devam edeceğiz” dedi.
‘Yaraları birlikte saracağız’
Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen ve ülkemizi derinden yaralayan deprem afetinin ardından Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, yardım kampanyası başlattıklarını duyurmuştu. Kısa sürede Kastamonu Belediyesi Sosyal Yardım Market Vakfı’nda toplanan gıda, hijyen ve elektronik eşya yardımları hazırlanan TIR ile bölgeye gönderildi.
Vatandaşa kan bağışı çağrısı
Kastamonu Belediyesi vatandaşları kan bağışı için kurulan noktalara davet etti. Cumhuriyet Meydanı ve Kızılay Kan Toplama Merkezinde bağışların kabul edildiği duyuruldu.
Uğurlu’da mutlu son
Kastamonu’nun yaklaşık 10 yıldır kanayan yarası haline gelen Özel Uğurlu Royal Hastanesi’nin taşınmazı ve ruhsatının ihalesi Kastamonu Adliyesi’nde gerçekleştirildi.
Belediye, tüm gücüyle deprem bölgesinde
Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan deprem afetiyle ilgili yaptığı açıklamada, 1 arama kurtarma aracı, 1 itfaiye aracı ve 20 personelin acil olarak yola çıktığını vurguladı. Depremden etkilenen illerin belediye başkanları ve valilerini telefon ile arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiğini de sözlerine ekleyen Başkan Vidinlioğlu, “Bölgeye gönderilmek üzere hızla Sosyal Marketimiz üzerinden yardım kolileri hazırladık. Hızla yardımları göndereceğiz. Ben de bölgeye gideceğim. Böyle günlerde dayanışmanın yoğun olması gerek. Birliğin beraberliğin yoğun olması lazım. Paylaşmanın yoğun olması lazım. İnşallah bunun da üstesinden geleceğiz” dedi.
2022’de projelere 4,3 milyar harcandı
2022 yılındaki kamu hizmetlerinin değerlendirildiği ve 2023 yılı yatırım plan ve hedeflerinin görüşüldüğü toplantı, Vali Avni Çakır başkanlığında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Koordinasyon Merkezi Salonu’nda toplantı salonunda düzenlendi.
Kar timleri sahada
Kastamonu Belediyesi kar timleri, gece başlayan kar yağışıyla birlikte sahaya inerek ulaşımda olası bir aksaklık yaşanmaması adına çalışmalara başladı.
Öğrenciler okul stresini Karne Şenliği'nde attı
Öğrenciler, karne hediyesi olarak düzenlenen Karne Şenliği'nde düzenlenen etkinliklerde okul sürecinde yaşadıkları stresi attı. Çocuklar, yapılan etkinliklerle eğlenerek sosyalleşti.
‘Çözüm irademizi ortaya koyduk’
Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, geçtiğimiz dönemde yapılan çalışmaların yanı sıra, 6 Şubat’ta tekrar ihaleye çıkacak olan Uğurlu Hastanesi ile ilgili de gelinen son durumu anlattı.
Belediyeden karne şenliği
Galaktik Tayfa animasyon sinema filmini 22 Ocak Pazar günü Carrefour Cine Zirve ve KastaMall CineGold sinemalarında tatil armağanı olarak ücretsiz gösterilmesini sağlayan Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu yeni sürprizlerini açıkladı.
Vidinlioğlu’na ‘Uğurlu’ yetkisi
Kastamonu Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu başkanlığında olağanüstü toplandı.
‘1 yıl yetecek suyumuz var’
>>>Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt; “2022 yılında ilimiz bir sel felaketi yaşadı. Bu da Ilgaz İshale Hattı’nda çok büyük bir yaraya neden oldu. Bu hasarın 50 milyon civarında bir maliyeti oldu. 7,5 milyonu devletimiz karşıladı, kalan kısmını kendi öz kaynaklarımızdan tamamladık. Şu anda barajımızda yüzde 50’ye yakın bir suyumuz var. Ilgaz’dan gelen su kaynağımızda da biraz azalma oldu. Su tasarrufu yapmayı kendimize borç bilmeliyiz. Şu an 1 yıl yetecek kadar suyumuz var. Fakat bu sadece içme suyu kullanıldığında yetiyor. Sulamaya kullanıldığında bu süre daha da düşecektir” dedi.
‘Şeffaflıktan kimsenin kuşkusu olmasın’
>>>Belediye Meclisi’nde Uğurlu Hastanesi’nin satış ihalesi konusunda söz alan CHP’li Sibel Karakaş’ın konuya sivil toplum kuruluşlarının da dahil olması gerektiğini yönündeki sözlerine tepki gösteren Başkan Vidinlioğlu; “Allah nasip eder de ihaleye girersek, başka da giren olmazsa ya da olursa yarışacağız, alan alacak. Eğer biz vesile olursak ne mutlu bize, bizde kalırsa da zaten kamuoyuna ‘ihale bizde kaldı kim işletecek?’ diye soracağız. Siz görülmeyen günlerin ötesine gidiyorsunuz. Belki 2-3 ay sonra konuşacağımız konuları gündeme getiriyorsunuz. Şeffaflık adına yürüyeceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Ama ortada problem yokken problem varmış gibi bunu gündeme getirmenizden rahatsızım. Belediyenin bir gayrimenkul alması ne zamandan beri sivil toplum kuruluşlarının konusu oldu? Bundan önce de belediye başkanlarımız arsa aldı ve sattı, hiçbirisi sivil toplum kuruluşlarına bir şey sormadı. Aynı şeyi benden istiyorsunuz ben gizli saklı bir şey yapmıyorum ki. Ben bir gayrimenkul almaya talibim, bunda kime ne soracağım, kimin fikrini alacağım?” dedi.
TOKİ şantiyesinde yangın paniği!
İnşaat şantiyesinde işçilerin kaldığı konteynerlerde çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangında 1 işçi yaralandı.
Üzerlerinden çıkan para hayrete düşürdü
Kastamonu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, gelen şikayetler doğrultusunda şehrin merkezi noktalarında vatandaşların duygularını sömürerek dilencilik yapan şahıslara karşı operasyon düzenledi. Yapılan operasyonlarda yakalanan dilenciler, Zabıta Müdürlüğü’ne götürülerek kimlik kontrolü yapıldı ve üzerlerinden çıkan paralar sayıldı. Üzerlerinden toplamda üç bin liranın üstünde para çıkan dilencilere Kabahatler Kanunu’na göre cezai işlem uygulandı. Dilencilerin üzerlerinden çıkan paraya el konuldu.
Yılın ilk bebeğine belediyeden hediye
Kastamonu Belediyesi, şehrimizde 2023 yılının ilk bebeğine iyi ki doğdun hediyesi verdi. Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun talimatıyla Kastamonu Belediyesi ekipleri, yılın ilk bebeği olan Muhammet Alper’e ‘iyi ki doğdun’ hediyesini evini ziyaret ederek verdi.
‘Kredi kartı kullanan komisyonu verecek’
>>>Belediye Meclisi'nde gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından, dolmuşlarda kredi kartı kullanan vatandaşlara 50 kuruş komisyon ücretinin yansıtılması konusu gündeme geldi. Belediye Başkanı Vidinlioğlu; "Dolmuşçu esnafının parası 40 gündür bankada bekliyordu, bunun önüne geçmek için banka 50 kuruş komisyon alıyor. Bu konu pek bizimle ilgili bir durum değil. Kredi kartı kullanmayana ücret 7 buçuk lira, ama kredi kartı illa kullanmak istiyorum diyen 50 kuruş komisyonunu verecek" dedi. Öte yandan MHP'li Belediye Meclis Üyesi Cevad Uyanık da; "Bu durum dolmuşçuları bağlayan bir durum, vatandaşa komisyonun yansıtılması çok yanlış" diyerek duruma tepki gösterdi.
Belediyeden ‘don’ uyarısı
Sıcaklıkların hızla düşmesinden dolayı su sayaçlarının donup kullanılmaz hale gelebileceğine dikkat çeken Kastamonu Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri yetkilileri, abonelerin gerekli önlemlerini almaları yönünde uyarılarda bulundu.
Dolmuşta bir de ‘komisyon’ sürprizi
Kastamonu Özel Halk Otobüslerinde kredi kartıyla biniş yapan vatandaşlar, 7,5 TL yerine 8 lira ödeme alındığı fark edince tepki gösterdi. Zaten nüfusa göre Türkiye’nin en pahalı şehir içi ulaşımına sahip olan Kastamonu’da vatandaşlar, hiçbir haber verilmeden artışa gidilmesine anlam veremediklerini dile getirdi. 50 kuruşluk bu farkın banka komisyonu olduğu öğrenildi.
Mezarı bulunarak restore edildi
Mısır’da müderrislik görevinde bulunan Hattat Muhiddin Tanır’ın mezarı bulunarak, restore edildi. Mezarın restore edilmesi üzerine Kur’an-ı Kerim okunarak, dua edildi.
Her haftasonu, bir yudum Kastamonu
Kastamonu’da hayata geçirilen proje ile üniversite öğrencileri, şehrin tarihi ve kültürel değerlerini tanıyıp turistik bölgelerini gezme fırsatı buluyor.