Arama
Arama Sonuçları
"Boyun eğmeyerek direnerek kazanacağız"
28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimleri öncesi CHP Merkez İlçe Başkanlığı tarafından Danışma Kurulu toplantısı gerçekleşti.
‘Çiftçimizin daima yanında olacağız’
AK Parti Kastamonu Milletvekili Fatma Serap Ekmekci, Taşköprü’nün dolu vuran Donalar, Avşar, Karapürçek ve Bey köylerinde üreticilerle bir araya geldi ve tarlalarda incelemede bulundu. Ekmekci açıklamasında; "İlgili kamu kurumlarımız gerekli çalışmaları başlattı. Ben de sürecin takipçisi olacağım. Üreticilerimize geçmiş olsun. Çiftçimizin daima yanında olacağız" dedi.
Zehir taciri tutuklandı
Ankara’dan temin ettiği uyuşturucu maddeleri Kastamonu’ya getiren şahıs, jandarma ekiplerince yakalandı. Şahıs tutuklanarak cezaevine teslim edildi.
Ocak ihracatımız yüzde 47,6 azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçtiğimiz Ocak ayına ait dış ticaret istatistiklerini açıkladı. TÜİK tarafından verilen bilgiye göre; Kastamonu’da ihracat geçen yılın Ocak ayına göre yüzde 47,6 azaldı.
Kuzeykent Toplu İş Merkezi, kentsel dönüşüme girecek
Kuzeykent Toplu İş Merkezi Site Yönetimi, olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Kuzeykent Toplu İş Merkezi'nin kentsel dönüşüme girme konusu için ilk adım atıldı.
Enkazdan kurtardıkları Onur’u unutamıyorlar
Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hızla gönüllü olarak Kastamonu’dan deprem bölgesine giden Kastamonu Belediyesi itfaiye ekipleri, fedakarlıklarıyla afetzedelerin destekçisi oldu. İtfaiyeciler, enkaz altında bir el gördüler. Ardından gördükleri elin Onur olduğunu ve sağ olduğunu fark eden itfaiyeciler, 5-6 saat boyunca ince ince enkazı kazarak Onur’du sağ olarak kurtardı. İtfaiyeciler, yaşadıkları bu olayı ise unutamıyor.
Arı kovanları yangında son anda kurtarıldı
Kastamonu şehir merkezinde ormanlık alanda çıkan yangında bölgedeki arı kovanları yanmaktan son anda kurtarıldı.
AFAD gönüllüleri çocuklarla vedalaştı
Kastamonu’dan deprem bölgesine giden AFAD gönüllüleri, bölgedeki çalışmalarını tamamlaması üzerine depremzede aile ve çocuklarla vedalaştı.
‘Sizleri çok seviyoruz’
Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük deprem için tüm ülke tek yürek oldu. Kastamonu’da toplanan yardım kolilerinin içerisinden çıkan ve miniklerin kaleme aldığı notlar ise duygulandırdı.
Özbek heyet, Kastamonu’da süt işletmelerini inceledi
Özbekistan Cumhuriyeti'nden bir heyet, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ve bir kısım finansmanı Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından sağlanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) kapsamında süt işletmeleri ve süt soğuk zinciri konularında proje sahasında gerçekleştirilen faaliyetleri yerinde ziyaret etmek üzere Kastamonu’yu ziyaret etti.
‘Menfaat gözetmeksizin var gücümüzle çalıştık’
Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KASİAD) 13’üncü, KASİAD Vakfı’nın ise 3’üncü olağan genel kurulu, İstanbul Ataköy Sheraton Otel toplantı salonunda yapıldı. Genel kurulda söz alarak konuşan belediye başkanlarının ortak temennileri, Kastamonulu iş adamların Kastamonu ve ilçelerine yatırım yapmaları oldu.
Kendi küçük, yüreği büyük
Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından televizyondan izlediği haberlerden etkilenen 9 yaşındaki Enis Kaan Turhan, evde ürettiği sabunları sokakta kurduğu tezgahta satarak, ücretini depremzedelere gönderiyor.
Kastamonu HEM’den deprem bölgesine uyku tulumu
Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde Kastamonu Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü tarafından deprem bölgesine gönderilmek üzere günde 200 civarında uyku tulumu üretimi yapılıyor. Yapılan üretim hakkında konuşan HEM Müdürü Ebubekir Yiğit; “İlk günden itibaren ihtiyaç olan şeyleri el birliğiyle tedarik edip bölgeye gönderdik. Bu hafta itibariyle uyku tulumu ihtiyacı olduğu bilgisini aldık. İhtiyaç üzerine de hemen üretime başladık. Günlük 150-200 civarında uyku tulumu üretip bölgeye gönderiyoruz” ifadelerine yer verdi.
Emanet paraları deprem bölgesine ulaştırdılar
Kastamonu’da asansör ve inşaat alanında faaliyet gösteren bir iş adamı, depremi duyar duymaz hazırladığı iki tır ve iki kamyon yardımı deprem bölgesine ulaştırdı. İş adamı, yardım götürdükleri sırada bölgeye ulaşamayan bazı vatandaşların kendilerine emanet ettiği paraları da teslim alarak depremzedelere ulaştırdı.
Devrekani Kapalı Pazar Yeri için yer teslimi yapıldı
Devrekani ilçesinde inşa edilecek olan kapalı pazar yeri projesinde yer teslimi yapıldı.
Depremzede aileler ve çocuklara moral etkinliği
Yaşanan deprem afetinin ardından Kastamonu’ya gelen depremzede çocuklar ve aileleri, Kastamonu Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte gönüllerince eğlendi.
Çöp yerine ormanı yaktı
Kastamonu şehir merkezinde bir vatandaş çevreyi temizlemek için topladığı çöpleri yakmak isterken alevler ormanlık alana sıçradı. Yangında 10 dönüm alanın zarar gördüğü öğrenildi.
AFAD gönüllülerinden, depremzedelere doğum günü sürprizi
Kastamonu’dan deprem bölgesine giden AFAD gönüllüleri tarafından çadırlarda misafir edilen depremzedelere doğum günü sürprizi düzenlendi. AFAD gönüllüleri, çadırları ziyaret ederek depremzedelerin doğum gününü kutladı.
‘2022’de 989,5 milyon liralık plasman verdik’
18. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanlığına Dursun Ergin tekrar seçildi. 18. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanlığı’nın 49. Olağan Genel Kurulu Şehit Şerife Bacı Öğretmenevi Salonu’nda yapıldı.
Sorucuoğlu, Genel Müdür Balta’ya Kastamonu’yu anlattı
Cumhurbaşkanlığı Sağlık Merkezi Müdürü hemşehrimiz Kadir Sorucuoğlu, DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta’yı ziyaret etti.
Maraş’ta görev yapacaklar
Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü tarafından depremin merkezi Kahramanmaraş'a 60 personel görevlendirildi.
Kent Konseyi Kadın Meclisi’ne afetzedeler ile iletişim dersi
Kastamonu Kent Konseyi Kadın Meclisi’ne afetzedeler ile iletişim konusunda eğitim verildi. 6 Şubat’ta meydana gelen ve ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirilen yıkıcı depremler sonrası, ilimize gelen afetzedeler ile nasıl iletişim kurulacağı noktasında Kent Konseyi Kadın Meclisi’ne Klinik Psikolog Canahmet Boz tarafından eğitim verildi. ‘Afetzedeler ile nasıl iletişim kurmalıyız?’ konulu eğitimde Psikolog Boz, katılımcılara karşılarındaki bir afetzede ile nasıl konuşulur, nelerin söylenip nelerin söylenmemesi gerektiğine, merak edilen sorulara ne tarz girişler yapılması gerektiğine yönelik bilgiler verdi.
Alkışlarla karşılandılar
Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen depremler sonrası bölgeye görevlendirilen Kastamonu AFAD ekibi geri döndü.
Hayata sporla yeniden tutundular
Türkiye Masa Tenisi Milli Sporcusu dört kardeşin Hatay’da yaşadıkları depremin ardından ilk işleri masa tenisi oynamak oldu. Anne ve babasını sırtlarında taşıyarak binadan çıkartan milli sporcu kardeşler, masa tenisi oynayarak depremde yaşadıkları dehşeti unutmaya çalışıyorlar.
Geçen yıl Kastamonu’da bin 997 çift evlendi
Evlenen çiftlerin sayısı 2022 yılında 574 bin 358 oldu. Boşanan çiftlerin sayısı ise 2021 yılında 175 bin 779 iken 2022 yılında 180 bin 954 olarak gerçekleşti. Kastamonu’da ise evlenen çiftlerin sayısı 2022 yılında bin 997 oldu.
Evlenmek istediği kadın dolandırdı
Kastamonu’da ikamet bir şahıs, kredi kartının limitinin dolması üzerine bankaya gitti. Banka görevlisinden bilgi alan şahıs, evlilik planları yaptığı kadın tarafından dolandırıldığını anladı.
2022’nin son 3 ayında 138 binaya yapı ruhsatı verildi
Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) tarafından 2022 yılı Ekim-Aralık dönemi Yapı İzin İstatistikleri açıklandı. TÜİK Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre; bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2022 yılı IV. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 11,3, daire sayısı yüzde 2,1 ve yüzölçümü yüzde 7,1 azaldı. Kastamonu’da ise belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2022 yılının Ekim-Aralık aylarında; bina sayısı 138, daire sayısı ise bin 128 oldu.
TÜİK’ten moral bozan veriler
Ölüm sayısı 2020 yılında 507 bin 938 iken 2021 yılında yüzde 11,4 artarak 565 bin 594 oldu. COVID-19 kaynaklı ölüm sayısı 65 bin 198 oldu. Kaba ölüm hızının en yüksek olduğu iller ise, binde 12,7 ile Kastamonu ve Sinop oldu. Kastamonu’da 2020 yılında ölüm sayısı 4 bin 53, 2021 yılında ise 4 bin 772 oldu. Kastamonu’da ölüm sayısı 2020 yılında 4 bin 53 iken 2021 yılında yüzde %17,7 artarak 4 bin 772 oldu. 2021 yılında ölen kişilerin yüzde 53,9 u erkek, yüzde 46,1’ini ise kadınlar oluşturdu.
Selzede köprü 5. kez yıkıldı
Çatalzeytin ilçesinde havaların ısınması sonucu kar sularının erimesiyle çayda su seviyesi yükseldi. 11 Ağustos 2021 yılında yaşanan sel felaketi sonucu yıkılan köprü, beşinci kez yıkılarak kullanılamaz hale geldi.
Esnafların kavgası kanlı bitti: 1 yaralı
Kastamonu şehir merkezinde iki esnaf arasında çıkan tartışmada bacağından vurulan şahıs yaralandı.