Arama
Arama Sonuçları
Beklenen kar kapıda!
Beklenen kar yağışı haberleri Ocak sonuna doğru ancak geldi. Şubat ayına ise soğuk hava dalgası ile gireceğiz. Meteoroloji'nin yayımladığı son haritalı raporda neredeyse kar yağışı gözükmeyen il yok.
Yerli doğalgaz Mart’ta evlere geliyor
Türkiye, 2023 yılında doğalgaza ilişkin önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Karadeniz gazı, Mart ayında konutlarda kullanılabilecek. 2023, Türkiye için enerjide kilit adımların atıldığı bir yıl olacak. Öncelikli hedef, doğalgazda dışa bağımlığı azaltmak ve ticaret merkezi olmak. Depolama kapasitesi artırılan Trakya, uluslararası doğalgaz sevkiyatında stratejik rol oynayabilir. Türkiye'yi bir adım daha öne taşıyacak kritik adım, Karadeniz'deki doğal gaz rezervi.
KUZKA yönetimi, bu ay Çankırı’da toplandı
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) 2023 Yılı Ocak ayı yönetim kurulu toplantısı Çankırı’da gerçekleştirildi.
Büyük ustanın hayatı, hemşehrileri için sahnelendi
Ankara Birlik Tiyatrosu, “Bir Yeryüzü Ozanı Rıfat Ilgaz” oyunu ile 26-27 Ocak tarihlerinde Rıfat Ilgaz’ın memleketi Cide’de seyircisi ile buluştu. Oyunun hazırlanmasında desteği olan Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz da anıldı. 2 perdeden oluşan, film ve tiyatronun harmanlanarak Rıfat Ilgaz’ın hayatının konu alındığı oyun, protokol üyeleri ve ilçe halkı tarafından ilgi ile izlendi.
Vali Çakır’dan İnebolu ziyareti
İlçe gezilerine devam eden Vali Avni Çakır, İnebolu programı kapsamında ilk olarak İnebolu Kaymakamlığını ziyaret etti. Programın devamında Vali Çakır’ın başkanlığında kolluk amirlerinin de katılımıyla Asayiş Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi.
BKÜB dönem toplantısı Kastamonu’da yapıldı
Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği (BKÜB) dönem toplantısı, Kastamonu Üniversitesi senato salonunda düzenlendi.
Batı Karadeniz kırsalına 108 milyon liralık BAKAP desteği
TR81 Batı Karadeniz ve TR82 Kuzey Anadolu Bölgeleri’nde kırsal kalkınmaya yönelik tarım ve kırsal turizm temalarında mal ve hizmet üretimini teşvik eden 108 milyon 493 bin lira bütçeli “TR81-82 Batı Karadeniz Bölge Kalkınma Programı (BAKAP)” Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı.
Ani bir kar yağışı olabilir
Doğu kesimlerde özellikle yüksek bölgelerde kar kendini gösterdi, ancak batı, istediği yağışları henüz alamadı. Ocak ayının sonuna doğru gidilmesine rağmen havalar mevsim normallerinin bir hayli üzerinde seyrediyor. Kastamonu'da yaşayan vatandaşlar karın ne zaman yağacağını merak ediyor. Ocak ayının son günleri için kar yağışı tahmininde bulunan uzmanlar, ani kar yağışı yaşanabileceğine dikkat çekti.
Dev sarımsağı çoğaltmayı başardılar
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Türkiye’de yetişen sarımsak genotiplerini sürgün ucu kültürü yöntemi ile çoğaltmayı başararak 1 diş sarımsaktan yüzlerce sarımsak elde etti, avuç büyüklüğündeki süper sarımsak üretimi bu şekilde yaygınlaştırılmış olacak.
Türkiye Dayanıklı Peyzaj Entegrasyonu Projesi kapsamında danışman istihdamı duyurusu
Türkiye Dayanıklı Peyzaj Entegrasyonu Projesi kapsamında danışman istihdamı duyurusu
Bayrampaşa ‘Kestane Festivali’ ile şenlendi
İstanbul Bayrampaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Kestane Festivali’nde vatandaşlara bir ton kestane ikram edildi.
TRADEF2023 muhteşem olacak
İstamonu Fuarcılık tarafından 31 Ağustos-3 Eylül 2023 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Ülkeleri Karma Ticaret Fuarı TRADEF2023’ün tanıtım toplantısı, 14 ülkenin büyükelçisi ve maslahatgüzarlarının katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar da programda 15 dakikalık Pınarbaşı üzerine söyleşi ve anlatım gerçekleştirdi. İstamonu Fuarcılık Yönetim Başkanı ve TRADEF Koordinatörü Hüseyin Karadeniz’in ev sahipliğindeki programa katılan büyükelçiler ve maslahatgüzarlar, geçtiğimiz Eylül ayında Kastamonu ilki düzenlenen ve 2023 Eylül’ünde de İstanbul’da ikincisinin hazırlıklarının başladığı TRADEF ile ilgili görüşlerini paylaştı.
‘Yalancı bahar’ aldatmasın!
Türkiye'de kuraklık tehlikesi devam ediyor. Birçok bölgede yağış yetersiz, üstelik havalar da soğumuyor. Gelecek hafta sıcaklığın daha da artması, bazı bölgelerde 20 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Ocak ayı geldi havanın soğuması hatta kar yağışı bekleniyordu ama Türkiye uzun süredir tam tersi bir durumla karşı karşıya.
Kastamonu İYİ Parti’de ‘Ataşalar’ dönemi
İYİ Parti 3. Olağan Kastamonu İl Kongresi düzenlendi. Rüya Düğün Salonu’nda yapılan kongre sonucunda Faruk Ataşalar, il başkanlığına seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, İYİ Parti eski İl Başkanı ve Milletvekili Aday Adayı Ahmet Katar’ın açılış konuşması ile başlayan kongrede; Divan Başkanlığını İYİ Parti Genel Merkez İdare Kurulu Üyesi, Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, yardımcılığını Merkez İlçe Başkanı Salih Samancı, katip üyelikleri ise Mustafa Çetinkaya, Beyhan Kellecioğlu ve Mustafa Sarımeşe yaptı.
Ünlü: Önümüzde çok hareketli bir süreç var
AK Parti il yönetimi, 10 Ocak Gazeteciler Günü kapsamında basın mensuplarıyla Şerife Bacı Doğa Kültür Köyü'nde bir araya geldi. AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, burada yaptığı konuşmada gazetecilerin, 10 Ocak Gazeteciler Günü'nü kutlayarak; "Diğer illeri zaman zaman gözlemliyoruz. İlimizde daha iyi, daha güzel, daha nitelikli ve daha kaliteli bir gazetecilik anlayışı olduğunu görüyoruz. Tarafgirlik gütmeden, doğruyu ve net haberi verdiğiniz için teşekkür ediyoruz " ifadelerine yer verdi.
Kastamonu'yu gezmek artık çok kolay
Tarihi mekanları ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Kastamonu, Kastamonu Üniversitesi tarafından hazırlanan dijital turizm rehberi ile dünyaya tanıtılacak.
Gelecek için umut ışığı
Kastamonu Kalkındırma Derneği (KKD) tarafından “Cumhuriyetimizin 2'nci Asrında Kastamonu’nun yeri?” temalı siyasi partilerin milletvekili, başkan ve yöneticilerinin katılımıyla ön görüşme ve istişare toplantısı yapıldı.
‘Tosya, Türkiye için de önemli bir ticaret merkezi’
Tosya’nın elinde bulunan imkân ve avantajlardan yararlanamadığına dikkat çeken Münevver Mehpare Abacı; “Çok konuşunca insanlar bir şeyleri yapmaktan vazgeçiyor. Bizim oralar için elzem olan, bazen 'yaptım oldu' demek gerekiyor. Akıllı adım atıncaya kadar deli yol almış sözü boşuna söylenmemiş” diye konuştu.
‘Enerjide merkez ülke konumuna yükseliyoruz’
AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, 710 milyar metre küp doğalgaz keşfiyle birlikte artık Türkiye’nin enerjide merkez ülke konumuna yükseldiğini söyledi.
Son 52 yılın en sıcak Aralık ayı yaşandı
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Son 52 yılın en sıcak Aralık ayını yaşadık. Yağışlar ciddi oranda azaldı. Bu tablo umut vermiyor. Hep söylüyoruz; kaynaklarımız sınırsız değil! Bu bilinçle çalışıp, adımlarımızı atıyoruz. Hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi.
Sahilde kar bekleniyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre, Cuma-Cumartesi Kastamonu’da kar yağışı bekleniyor.
Karadeniz, 'zehir'e geçit vermeyecek
Karadeniz Bölgesi’nde yer alan 13 ilin idarecileri, kolluk kuvvetleri ve sağlık yetkilileri Samsun’da "Metamfetamin ile Mücadele Bölge Değerlendirme Toplantısı" yaptı. Toplantıda, 'metamfetamin' ile mücadelede kararlılık mesajı verildi. Toplantıya Kastamonu valisi Avni Çakır da katıldı.
Azdavay’a 40 milyonluk spor yatırımı
Azdavay ilçesinde 11 Ağustos 2021 ve 27 Haziran 2022 tarihlerinde yaşanan sel afetlerinde zarar gören spor tesislerinin yenilenmesi için yaklaşık 40 milyon TL’lik yatırım yapıldı. İlçede yapılan sentetik çim saha, yüzme havuzu ve kapalı spor salonunda genç sporcuların yetiştirilmesi için çalışma başlatıldı.
Orman köylülerine yeni destek paketi
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, memur ve emekliler için 2023 yılı ilk altı ayı için yüzde 25 olarak açıkladığı maaş zamlarının yüzde 30’a çıkarıldığını duyurdu.
Ilgaz OSGB, yeni bir vizyon ile yola devam
Ilgaz Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlık Mühendislik Ltd. Şti., Yazımcı ailesinin ortaklığıyla yeni bir vizyon ve hizmet anlayışıyla Kastamonu ve Karadeniz bölgesini hizmet etmeye devam edecek.
OKAF’23, Samsun’da düzenlenecek
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinatörlüğünde düzenlenecek Orta Karadeniz Kariyer Fuarı (OKAF’23), bu yıl Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapılacak.
Türkiye’nin en uzun dağ bisikleti rotası olacak
Ilgaz Dağı’ndan başlayarak 7 ilçeden geçecek şekilde 318 kilometre uzunlukta Türkiye’nin en uzun dağ bisikleti rotası oluşturulacak.
Karadeniz’deki rezerv 710 milyar metreküpe ulaştı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'deki doğal gaz aramalarında yeni bir müjde vererek, ”Fatih sondaj gemimiz, Çaycuma-1 sondajında denizin 3 bin 23 metre altında 58 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfetti. Açacağımız yeni tespit kuyularıyla bu rakamın yukarı yönlü revize edilmesini bekliyoruz” dedi.
‘Kalkınmayı ihmal ederek çevreyi koruyamayız’
Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Koordinatörlüğü, Ahşap Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi, Teknoloji Transfer Ofisi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Orman Endüstrisinde Hammadde Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu panel Merkez Kütüphane Sezai Karakoç Salonunda düzenlendi. Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Mehmet Atalan; “Kalkınmayı ihmal ederek çevreyi koruyamayız, çevreyi ihmal ederek de kalkınmayı sağlayamayız, çevre ve kalkınma sürdürülebilir bir şekilde ve belli bir dengede gerçekleştirilmelidir” ifadelerine yer verdi.
Sahil Güvenlik botu kayalıklara çarptı: 5 yaralı
Sinop’ta yanan geminin kaptanını arama çalışmasına katılan sahil güvenlik botunun kayalıklara çarpması sonucu 5 kişi yaralandı.