Arama
Arama Sonuçları
Türkiye genelinde 'Su Verimliliği' Seferberliği başlıyor
İklim değişikliğine bağlı su stresi yaşayan Türkiye'de ev, iş yeri ve sanayide su kayıplarının önlenmesi, yasal altyapının oluşturulması, tarımda modern sulama yöntemlerinin kullanılması, halkın bilincinin artırılması hedefleriyle Su Verimliliği Seferberliği başlatılıyor.
‘Bütün partilere ziyaret bekliyoruz’
Saadet Partisi Kastamonu İl Başkanı Kadir Yalçın, yaptığı yazılı basın açıklamasında Vali Avni Çakır'ın, MHP İl Başkanlığı görevine atanan Emre Şahin'e hayırlı olsun ziyaretinde bulunmasını eleştirdi. İl Başkanı Yalçın, açıklamasında; "Hayırlı olsun ziyaretleri, Kastamonu'daki diğer parti il başkanlarına yapılmayınca ister istemez insanın aklına birçok sorular geliyor. Bu partilerin hepsi Kastamonu insanının düşüncesini ve iradesini oluşturan partilerdir. Vali devletin valisi mi? Devletin valisi olarak bu davranışı kendi iradesiyle mi yapıyor, yoksa sadece İçişleri Bakanından aldığı talimatla mı yapıyor? Eğer adaletten, samimiyetten, maksadın toplumun tamamının menfaati olduğundan bahsedilecekse sayın validen bütün siyasi partilerin il başkanlarına hayırlı olsun ziyaretini ivedilikle beklemekteyiz, kamuoyu vicdanı da bunu beklemektedir" ifadelerine yer verdi.
Dolandırıcılara hapis cezası
İnternetten telefon satın almak isteyen şahsa salatalık gönderen sanıklardan biri 3 yıl 4 ay, diğeri ise 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Büyük ustanın hayatı, hemşehrileri için sahnelendi
Ankara Birlik Tiyatrosu, “Bir Yeryüzü Ozanı Rıfat Ilgaz” oyunu ile 26-27 Ocak tarihlerinde Rıfat Ilgaz’ın memleketi Cide’de seyircisi ile buluştu. Oyunun hazırlanmasında desteği olan Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz da anıldı. 2 perdeden oluşan, film ve tiyatronun harmanlanarak Rıfat Ilgaz’ın hayatının konu alındığı oyun, protokol üyeleri ve ilçe halkı tarafından ilgi ile izlendi.
‘Eğitim-öğretimde iyi bir noktaya geldik’
Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, 2022 yılında yapılan faaliyetler hakkında bilgilendirme amacıyla Şehit Şerife Bacı Doğa Kültür Köyü'nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu; "Zor bir coğrafyada yaşıyoruz ama bütün bu zorluklara rağmen eğitim-öğretim anlamında iyi bir noktaya geldik. LGS'de, Türkiye ortalamasının üzerine çıktık. Bu da şu anlama geliyor, kendi rekorumuzu da kırmış olduk. Resmi rakamları verdikten sonra da artık biz şu sırada mıyız, bu sırada mıyız demenin anlamı yok. Böyle bir başarı elde ettik" ifadelerine yer verdi.
Kutlu’dan Cide’nin yeni hastanesine ziyaret
Kastamonu İl Sağlık Müdürü Yüksel Kutlu ve Destek Hizmetleri Başkanı İsmail Hakkı Demir, Cide Devlet Hastanesi'ne ziyarette bulundu.
‘Şart olsun her şey çok güzel olacak’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Camii'nde kıldığı Cuma namazı sonrasında Daday’daki açılış programına katılmadan önce Nasrullah Meydanı’nda halk ve esnafla bir araya geldi. İmamoğlu, burada yaptığı konuşmasında; "Her şeyin çok güzel olacağı günlerin arifesinde, güzel Kastamonu'da ne diyorum biliyor musunuz; 'Şart olsun her şey çok güzel olacak" ifadelerine yer verdi. İmamoğlu'nun Kastamonu programına CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da katılım sağladı.
‘Tek vaatleri kriz ve kaos’
AK Parti Merkez İlçe Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı, haftasonu Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
Kastamonu İYİ Parti’de ‘Ataşalar’ dönemi
İYİ Parti 3. Olağan Kastamonu İl Kongresi düzenlendi. Rüya Düğün Salonu’nda yapılan kongre sonucunda Faruk Ataşalar, il başkanlığına seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, İYİ Parti eski İl Başkanı ve Milletvekili Aday Adayı Ahmet Katar’ın açılış konuşması ile başlayan kongrede; Divan Başkanlığını İYİ Parti Genel Merkez İdare Kurulu Üyesi, Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, yardımcılığını Merkez İlçe Başkanı Salih Samancı, katip üyelikleri ise Mustafa Çetinkaya, Beyhan Kellecioğlu ve Mustafa Sarımeşe yaptı.
‘Önceliğimiz her zaman vatandaşlarımız’
Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından işletme müdürlükleri ile yapılan toplantılar devam ediyor. Cide Orman İşletme Müdürlüğü ekibiyle bir araya gelen ve toplantıya başkanlık yapan Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, burada yaptığı konuşmada; "Verilen hizmetlerde her zaman önceliğimiz vatandaşlarımız. Halkla diyalogun güçlü tutulması gerekiyor" ifadelerine yer verdi.
Ünlü: Önümüzde çok hareketli bir süreç var
AK Parti il yönetimi, 10 Ocak Gazeteciler Günü kapsamında basın mensuplarıyla Şerife Bacı Doğa Kültür Köyü'nde bir araya geldi. AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, burada yaptığı konuşmada gazetecilerin, 10 Ocak Gazeteciler Günü'nü kutlayarak; "Diğer illeri zaman zaman gözlemliyoruz. İlimizde daha iyi, daha güzel, daha nitelikli ve daha kaliteli bir gazetecilik anlayışı olduğunu görüyoruz. Tarafgirlik gütmeden, doğruyu ve net haberi verdiğiniz için teşekkür ediyoruz " ifadelerine yer verdi.
Gelecek için umut ışığı
Kastamonu Kalkındırma Derneği (KKD) tarafından “Cumhuriyetimizin 2'nci Asrında Kastamonu’nun yeri?” temalı siyasi partilerin milletvekili, başkan ve yöneticilerinin katılımıyla ön görüşme ve istişare toplantısı yapıldı.
Asansör boşluğuna düşen çocuk yaralandı
Cide ilçesinde inşaat halindeki binada oyun oynadığı sırada asansör boşluğuna düşen çocuk yaralandı. Olay, Cide Kasaba Mahallesi Hafız Şevket Sokak'ta meydana geldi.
Kılıçlı Mağarası turizme kazandırılacak
Cide ilçesinde bulunan Kılıçlı Mağarasının turizme kazandırılabilmesi için çalışma başlatıldı. Bu çerçevede 300 metre uzunluğa ve 650 metrekare iç alana sahip Kılıçlı Mağarasının nokta bulutu ile simülasyonu hazırlandı.
Cideli genç, hayatını kaybetti
Cide ilçesi nüfusuna kayıtlı İstanbul’da ikamet eden genç, ‘ağrım var’ diye gittiği hastanede müşahede altında iken geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.
2022’de 42 ürünün tamamının fiyatı arttı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2022 yılında markette takip edilen 42 ürünün tamamında fiyat artışı olduğunu açıkladı.
Şehidimizin ismi sonsuza dek yaşayacak
Kuzeykent Mahallesi 57’nci Alay Bulvarı üzerinde yapımı tamamlanan Şehit Şerife Özden Kalmış Polis Merkezi Amirliği hizmete açıldı. Mardin’in Midyat ilçesinde 2016 yılında Emniyet Müdürlüğüne düzenlenen terör saldırısında şehit düşen Araçlı Polis Memuru Şerife Özden Kalmış’ın adını yaşatmak amacıyla ismi yeni polis merkezine verildi.
Motosiklet ile otomobil çarpıştı:1 yaralı
Cide ilçesinde, motosiklet ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 1 kişi yaralandı.
Yaban hayvanları için meyve çekirdeği ektiler
Kastamonu'da eğitim gören üniversite öğrencilerine, kentteki kanyonlar, göletler, vadiler, yaylalar ve şelaleler tanıtıldı. Öğrenciler, gezilerde yaban hayvanlarının aç kalmaması için 5 bin adet meyve çekirdeği ekti.
Türkiye’nin en uzun dağ bisikleti rotası olacak
Ilgaz Dağı’ndan başlayarak 7 ilçeden geçecek şekilde 318 kilometre uzunlukta Türkiye’nin en uzun dağ bisikleti rotası oluşturulacak.
Çiftçilere kırsal kalkınma destekleri bilgilendirmesi
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, kırsal kalkınma destekleri kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi hakkında verilen tebliğ doğrultusunda yüzde 50 hibe destekli alet makine alımları ile ilgili bilgilendirmelere başlandı.
Kastamonu’ya 17 doktor kadrosu daha
AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Sağlık Bakanlığı tarafından Kastamonu’ya 13 uzman tabip ve 4 tabip olmak üzere toplam 17 doktor atanmak üzere kadro açılacağını duyurdu.
Kaza tatbikatı gerçeği aratmadı
Cide ilçesinde sağlık personellerinin trafik kazalarına müdahale becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen tatbikat gerçeği aratmadı.
Diyanet’ten Fatih Ergin'e suç duyurusu
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hz. Peygamber'e hakaret eden Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğretim üyesi Uğur Kutay ve hafızlık öğrencileriyle ilgili sözleri tepki çeken Yeniçağ gazetesinin Kastamonulu Haber Müdürü Fatih Ergin hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.
Sürücü atlayarak kurtulabildi
Cide ilçesinde şarampole yuvarlanarak yaklaşık 100 metre sürüklenen kamyonun sürücüsü, araçtan atlayarak kurtuldu.
Karadeniz’de hamsi bolluğu
Karadeniz'e açılan balıkçılar, Cide Limanı’na kasalar dolusu hamsi ile döndü. Geçen yıl sınırlı miktarda avlanan hamside bu yıl bolluk yaşanıyor. Palamut bolluğu ile başlayan avlanma sezonunda, son 1 haftadır ağlar hamsiyle dolmaya başladı. Birçok balıkçı, hamsi bolluğunun yaşandığı Kastamonu’nun Cide ve İnebolu açıklarında Karadeniz’e ağlarını attı. Balık tekneleri, Cide ilçesinde bulunan limanlara binlerce kasa hamsi ile döndü. Limanda indirilen hamsi dolu kasalar kamyonlara yüklendi. Vatandaşlar ise indirimli hamsi alabilmek için limanda kuyruk oluşturdu.
Tanıtım uğruna soğuğa meydan okudu
Cide ilçesindeki Malyas Kanyonu içerisinde bulunan Evken Şelalelerini tanıtmak isteyen Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal, dikkat çekmek için soğuğa aldırış etmeden şelalenin oluşturduğu dev kazanda yüzdü.
İnebolu'da 900 çocuk okula gidemiyor
İnebolu’da erkek öğrenci yurdunda kalan 11 öğrencide uyuz salgını tespit edildi. İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, 900 civarında öğrencinin okula gidemediğini açıkladı.
14’te 1’i ev sahibi olacak
>>> Kastamonu merkezden 400 konut için 11 bin 643 başvuru, Cide'den 94 konut için bin 214, Seydiler'den 63 konut için 705, Devrekani'den 80 konut için 730, Çatalzeytin'den 63 konut için 420, Araç'tan 79 konut için 437, İhsangazi'den 135 konut için 416, Ağlı'dan 46 konut için 234, Hanönü'nden 60 konut için 129 adet başvuru yapıldı. İl genelinde inşa edilecek bin 118 konut için, yaklaşık 14 katı oranında 14 bin 928 vatandaşın başvurması dikkat çekti.
Kastamonu’da TOKİ kuraları başlıyor
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın 250 Bin Sosyal Konut Projesi’nde kura çekimleri devam ederken, öte yandan yeni kura takvimleri açıklanıyor. TOKİ’nin 2022 dördüncü etap kura çekilişi bugün başlayacak ve 11 Aralık 2022 Pazar günü sona erecek. Bu tarihlerde TOKİ kurası çekilecek iller ise; Kastamonu, Aksaray, Çankırı, Niğde, Sinop ve Kayseri olarak belirlendi. İlk kuralar 7-16 Kasım tarihlerinde, ikinci kuralar 17-28 Kasım tarihlerinde çekildi. Kura çekilişinin üçüncü etabı 1-7 Aralık 2022 tarihli kura takvimine göre devam ediyor. Şimdiye kadar 24 il için kura çekimi tamamlandı. 5 Aralık 2022 tarihinde ise Zonguldak ve Konya için çekilişler yapıldı.