Arama
Arama Sonuçları
‘PKK’nın Türkiye’deki defterini düreceğiz’
>>>Bakan Soylu: “Allah nasip edecek, 29 Ekim 2023 tarihinde, Cumhuriyet’in yüzüncü yılında, Türkiye yüzyılına adım atarken bu ülkenin dağlarında tek bir terörist kalmayacak” ifadelerine yer veren Soylu, “PKK’nın Türkiye’deki defterini düreceğiz. Sonra da Allah nasip edecek, Kandil’de, Suriye’de de nefes alamayacak” dedi.
‘Eğitim-öğretimde iyi bir noktaya geldik’
Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, 2022 yılında yapılan faaliyetler hakkında bilgilendirme amacıyla Şehit Şerife Bacı Doğa Kültür Köyü'nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu; "Zor bir coğrafyada yaşıyoruz ama bütün bu zorluklara rağmen eğitim-öğretim anlamında iyi bir noktaya geldik. LGS'de, Türkiye ortalamasının üzerine çıktık. Bu da şu anlama geliyor, kendi rekorumuzu da kırmış olduk. Resmi rakamları verdikten sonra da artık biz şu sırada mıyız, bu sırada mıyız demenin anlamı yok. Böyle bir başarı elde ettik" ifadelerine yer verdi.
‘Çözüm irademizi ortaya koyduk’
Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, geçtiğimiz dönemde yapılan çalışmaların yanı sıra, 6 Şubat’ta tekrar ihaleye çıkacak olan Uğurlu Hastanesi ile ilgili de gelinen son durumu anlattı.
Hüzün anıtı!
İnebolu ilçesinde sel sularına kapılarak kaybolan mezarlar için anıt yapıldı. İlçeye bağlı Çaykıyı Köyünde, 11 Ağustos 2021 ve 27 Haziran 2022 tarihinde yaşanan sel afetlerinde sel sularına kapılarak kaybolan mezarlar için “Çaykıyı Köyü Mezarlık Anıtı” adı altında anıt yapıldı. İnebolu Kaymakamlığı tarafından yapılan anıtın üzerine mezarlardaki vatandaşların isimleri yazıldı. Yapımı tamamlanan anıtın önünde selde hayatını kaybeden ve mezarları kaybolan vatandaşlar için dua edildi. Düzenlenen törene Vali Avni Çakır, İl Jandarma Komutanı Albay Zafer Özden, İl Emniyet Müdürü Kayhan Ay, İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay ve protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Mehmet Uyanık güven tazeledi
İlim Yayma Cemiyeti (İYC) Kastamonu Şubesi’nin 32. Olağan Genel Kurul Toplantısı, İYC Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Konferans Salonunda geniş katılımla gerçekleştirildi.
‘1 yıl yetecek suyumuz var’
>>>Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt; “2022 yılında ilimiz bir sel felaketi yaşadı. Bu da Ilgaz İshale Hattı’nda çok büyük bir yaraya neden oldu. Bu hasarın 50 milyon civarında bir maliyeti oldu. 7,5 milyonu devletimiz karşıladı, kalan kısmını kendi öz kaynaklarımızdan tamamladık. Şu anda barajımızda yüzde 50’ye yakın bir suyumuz var. Ilgaz’dan gelen su kaynağımızda da biraz azalma oldu. Su tasarrufu yapmayı kendimize borç bilmeliyiz. Şu an 1 yıl yetecek kadar suyumuz var. Fakat bu sadece içme suyu kullanıldığında yetiyor. Sulamaya kullanıldığında bu süre daha da düşecektir” dedi.
Kastamonu KOM’dan dev operasyon
Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğünce 6 ay süren çalışmalar sonucu Merkez, Bozkurt, Daday ve Araç ilçeleriyle Adıyaman, Düzce ve Sinop illerinde 45 ayrı adrese operasyon düzenlendi.
Kuraklık tehlikesi!
Geçen yıl Ocak ayında kar kalınlığının 3 metreye kadar ulaştığı Kastamonu’da, bu yıl etkili olmayan kar yağışı tedirginliğe sebep oluyor. Yaşanan durumun meteorolojik kuraklıktan kaynaklandığını söyleyen Doç. Dr. Miraç Aydın, "Şu anda meteorolojik bir kuraklık yaşıyoruz. Yani yağış azlığından kaynaklı su kuraklığı yaşıyoruz. Su kıtlığının ilerlemesi tarımsal kuraklığa yol açabilir" dedi.
JAK timinin kadın komutanı
Adana’da 2012 yılında bir baraj inşaatında yaşanan patlamada yakınlarını kaybeden Jandarma Astsubay Çavuş Hacer Yılmaz, yaşadığı bu olaydan etkilenerek katıldığı eğitimleri tamamlayıp Jandarma Arama Kurtarma Timine katıldı. Kastamonu'da Jandarma Arama Kurtarma Tim Komutanı olarak görevlendirilen Yılmaz, görevini tutkuyla yapıyor.
Ünlü: Önümüzde çok hareketli bir süreç var
AK Parti il yönetimi, 10 Ocak Gazeteciler Günü kapsamında basın mensuplarıyla Şerife Bacı Doğa Kültür Köyü'nde bir araya geldi. AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, burada yaptığı konuşmada gazetecilerin, 10 Ocak Gazeteciler Günü'nü kutlayarak; "Diğer illeri zaman zaman gözlemliyoruz. İlimizde daha iyi, daha güzel, daha nitelikli ve daha kaliteli bir gazetecilik anlayışı olduğunu görüyoruz. Tarafgirlik gütmeden, doğruyu ve net haberi verdiğiniz için teşekkür ediyoruz " ifadelerine yer verdi.
Derbi heyecanına kalbi dayanmadı
Bozkurt ilçesinde taraftarı olduğu Fenerbahçe’nin Galatasaray ile karşılaştığı derbi maçı sırasında kalp krizi geçiren vatandaş, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Bozkurt’ta üst düzey inceleme
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, 11 Ağustos 2021’de sel felaketinin yaşandığı Bozkurt ilçesini ziyaret etti. Çataklı, sel felaketinden sonra Bozkurt'un yeniden inşası kapsamında yapılan çalışmaları yerinde inceledi.
AK Partili başkanlar yılın ilk toplantısını Şenpazar’da yaptı
Kastamonu genelinde görev yapan AK Partili belediye başkanları, Ocak ayı ‘Tecrübe Paylaşımı ve İstişare Toplantısı’nı Şenpazar’da yaptı.
Ülkü Ocakları’ndan 100. yıla 100 etkinlik
Kastamonu Ülkü Ocakları, Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılında 100 Etkinlik Projesi kapsamında hazırlanan “10 İlçe, 10 Hafta, 10 Gün” programı çerçevesinde İhsangazi ilçesinde program düzenledi.
Çiftçilere kırsal kalkınma destekleri bilgilendirmesi
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, kırsal kalkınma destekleri kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi hakkında verilen tebliğ doğrultusunda yüzde 50 hibe destekli alet makine alımları ile ilgili bilgilendirmelere başlandı.
‘Asgari ücrete yapılan artış örnek olmalı’
Eğitim Bir-Sen Kastamonu Şubesi Yönetim Kurulu, sahil şeridinde yer alan Çatalzeytin, Abana, Bozkurt, Doğanyurt ve İnebolu ilçe başkanları ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ile İnebolu ilçesinde bir araya geldi. Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, üyeleri hitaben yaptığı konuşmasında; "Asgari ücrete yapılan artış örnek olmalı, diğer sabit gelirliler de korunmalıdır" dedi.
Kastamonu’nun geleceği konuşuldu
Kastamonu Kalkınma Vakfı (KKV) Olağan Genel Kurul Toplantısı, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) toplantı salonunda gerçekleştirildi.
AFAD’dan 14 gönüllüye sertifika
Kastamonu’da, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı’nın Gönüllülük Sistemi’ne katılarak eğitimlerini tamamlayan 14 kişiye sertifikaları verildi.
Bozkurt’un yeni tesisleri göz kamaştıracak
Geçtiğimiz ay duyurusu yapılan Meteoroloji Sosyal Tesisleri ve Piknik Alanı Projesi hakkında Bozkurt Belediyesi'nden yapılan açıklamada, yapım çalışmalarının hızla devam ettiği vurgulandı.
‘Gücümüzün birikimi olacak’
KAS-DER tarafından düzenlenen ve iş dünyası temsilcilerinin olduğu programda konuşan Devlet eski Bakanı Murat Başesgioğlu, Kastamonu Dernekler Platformu (KDP) için; “Biz coğrafyamızın belli başlı sorunları, yaşadığımız zorlukları ve tabi ki temsilde ki adaletsizliğe karşı daha fazla hemşerimizin siyasette yer alabilmesi için bu güç birikimine ihtiyaç duyduk. Bu çalışma da gücümüzün birikimi olacak” diye konuştu.
Selzedeler yeni evlerine kavuşuyor
Bozkurt ilçesinde geçen yıl 11 Ağustos'ta yaşanan sel felaketinde bodrum katta bulunan ev ve iş yerlerinin İçişleri Bakanlığı tarafından kamulaştırılan 46 hak sahibine yeni daireleri noter huzurunda gerçekleştirilen kura ile teslim edildi.
100 yıllık ahşap ev küle döndü
Bozkurt ilçesinde meydana gelen yangında 100 yıllık 2 katlı ahşap ev ve ahır kullanılamaz hale geldi. Yangında 2 keçi de telef oldu.
Bozkurt, hızla eski günlerine dönüyor
11 Ağustos 2021'de en büyük sel felaketini yaşayan Bozkurt ilçesindeki Türk Tarih Meydanında TOKİ tarafından inşa edilen dükkanların hak sahipleri, kura çekimiyle belirlendi.
‘Ne mutlu Kastamonu kadınlarına’
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kastamonu Şubesi hizmet binasının açılışı öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Programa ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel de katılım sağladı.
Gücümüz yeterse dünyaya Kastamonu’dan göndereceğiz
Birlik Vakfı Kastamonu Şubesi tarafından düzenlenen “Kariyer Sohbetleri”nin bu haftaki konuşmacısı “Enerjide Son Teknoloji ve Kastamonu Sevdası” başlığı altında UKS Enerji ve Bilişim’in İdari Müdürü Kerami Koçmar oldu.
1’inci Amatör’de ilk hafta nefes kesti
Kastamonu 1’nci Amatör Küme’de yeni sezon geçtiğimiz hafta sonu oynanan müsabakalarla başladı. İki ayrı grupta 12 takımın mücadele edeceği ligde son şampiyon ünvanıyla çıktığı maçta Tosyaspor kendi sahasında Seydilerspor’u 6-0 mağlup etmeyi başardı ve yeni sezona fırtına gibi başladı.
1’inci Amatör’de sezon başladı
2022-2023 sezonu, Kastamonu 1’nci Amatör Küme için ilk düdük sesiyle resmen başladı.
Bozkurt’ta geri sayım başladı
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Bozkurt’u yeniledik. 1 yılda TOKİ, İLBANK ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ile sağlam ve güvenli bir ilçe kurduk. Aralık ayında ilk anahtarları teslim etmeye başlıyoruz” dedi.
‘Afet bölgesindeyiz, bunu kabul edeceğiz’
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'çök-kapan-tutun' ve tahliye tatbikatlarının önemine değinerek, "Birileri egzajere edebilir, birileri viral videolar hazırlayabilir, bunlar yapılabilir ama biz 3 kişinin zihnine bunu sokalım yeter" dedi. Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu ise 12 Kasım'da yapılan çök-kapan-tutun tatbikatının faydasının, Düzce depreminde görüldüğünü kaydetti.
Yaralı Bozkurt yeniden doğdu
11 Ağustos 2021 tarihinde yaşanan sel felaketinde 65 kişinin yaşamını yitirdiği, 7 kişinin kaybolduğu ve onlarca binanın zarar gördüğü Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde, hayatın normale döndürülmesi için başlatılan çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı.