Dorusz  >> 05.01.2017

BİRGÜN MUTLAKA?

BİRGÜN MUTLAKA?
2015?i uğurlayıp 2016?ya girerken; ?yeni yıl daha mutlu, daha huzurlu olsun? hasebinden birçok dileklerde bulunmuştuk. Ancak 2016?nın son günlerini yaşadığımız şu anlarda görüyoruz ki, çok da pembe hayallere, ekstra umutlara kapılmamak gerekiyormuş. Maalesef 2016 yılı hiç de öyle dilediğimiz gibi ?pembe bir yıl? olmadı. Çok büyük acılar, sıkıntılar yaşadık ülke ve milletçe. Bunca sıkıntının yaşandığı bir yılın ardından haliyle yeni yıldan beklentilerimizi de en asgariye indirmek zorunda kaldık.
Güzelim ülkemizin hiçbir köşesinde bombalar patlamasın, hiçbir şehrimize şehit cenazesi gelmesin, bir daha hiç kimse darbe yapmayı aklından bile geçirmesin, dolar yükselmesin, yoksulun sofrasındaki 1 ekmek yarıma düşmesin yeter. İnsanlarımız daha fazlasını istemekten, dilemekten maalesef korkar durumda. Ve maalesef iyi dilekler yerine, ?bari daha az acı yaşansın? demekten başka elimizden bir şey gelmiyor.
Yeni bir yıla girerken içinizi karartmak istemezdim, ama herkesin malumu sıkıntıları ard arda yaşadığımız 2016?ya memnun veda eden pek kimse olduğunu da düşünmüyorum. 
***
Bunca sıkıntıların yanısıra ülkemiz genelinde ve Kastamonu özelinde güzel gelişmeler de olmadı değil tabiki. Canımızı acıtan acıların yanısıra dünya çapında göğsümüzü kabartan birçok projenin de hayata geçtiği veya temelinin atıldığı bir yıl oldu diyebiliriz 2016 için. Her ne kadar tadını yeterince ve doyasıya çıkaramasak da tüneller, köprüler, havalimanları ve daha birçok dev projeye yine 2016?da kavuştuk.
Sadece ülke genelinde değil Kastamonu?da da hayal olan çok önemli projeler tamamlandı veya planlaması yapıldı. 
En uzun tünel?
3 sene önce kavuştuğumuz yarım asırlık hayalimiz havaalanının ardından, özellikle geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım ve bakanların katımıyla hizmete giren ?Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli?, sadece Kastamonu ve Çankırı için değil ülkemiz için de çok büyük anlamlar ifade ediyor. Şu an hizmette olan ülkemizin en uzun tüneli olması, harcanan 600 milyon liraya yakın paranın ve ilimize bugüne kadar yapılmış en büyük proje olmasının ötesinde, ekonomiye sağlayacağı katkıların ötesinde çok daha fazla anlamlar içeriyor o tünel? En basitinden, Kastamonu halkını yıllardır ?Ilgaz?ın ardında kalmış saklı hazine? psikolojisinden kurtaracak. Kastamonu, artık o kadar da uzak bir şehir olmayacak. Koca koca para babalarının Kastamonu?ya yatırım yapmak için bahanesi kalmayacak
En büyük hastane?
2016?da tamamlanan ve önümüzdeki birkaç hafta içinde hizmete girecek olan öyle bir proje daha var ki, tünel gibi sadece sürücülerin hissebileceği bir hizmetten öte, 7?den 70?e herkesin, doğumdan ölüme her anımızda ?yapandan, yaptırandan Allah razı olsun? diyeceğimiz nitelikte? Yeni Kastamonu Devlet Hastanemiz de tamamlandı çok şükür. Hem de öyle böyle değil; 5 yıldızlı otel konforunda, şimdilik bölgemizin en büyük ve en güzel hastanesi oldu. Her ne kadar yıllarca ?sağlıksız? sağlık kuruluşlarına mahkum edilmiş olsak da, geçmişe çok fazla takılmamak gerek. Çok fazla dillendirilmese de yeni hastanemizin hemen yanında inşa edilen Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi de memleketimizin çok önemli bir ihtiyacını, eksiğini tamamlayacak.
En büyük baraj?
2016 yılında büyük uğraşlar sonucunda programa alınması sağlanan ve ardından ihaleler, onaylar derken, önümüzdeki bahar yapımına başlanması için tüm imzaları atılmış hale gelen Kırık Barajı da yine yukarıda saydığımız büyük projelerden bir tanesi olacak. Adı yalnızca ?baraj? olsa da, kapsamında yer alan tüneller, viyadükler ve otoban kalitesinde yollar ile tamamlandığında bölgenin şeklini, kaderini değiştirecek devasa bir proje, bölgemizde yapılmış en büyük baraj olacak. 
***
Birgün mutlaka?
Her ne kadar yazımızın başında 2017?den çok fazla beklentiler içine girmemek gerektiğini imâ ve telkin etmiş olsak da, yine de fıtratımızda ?umut? var. Şükür ki; en umutsuz anımızda dahi ?birgün mutlaka? demeyi becerebiliyoruz. 
En umutsuz, en tükenmiş anımızda dahi geleceğe bir şekilde umutla bakmayı becermiş milletimizin ruh halini, en güzel Nazım Hikmet?in şu mısraları özetliyor;
?Bir gün çok bunalırsan
Denizin dibinde
Yosunlara takılmış gibi
Soluksuz,
Sakın unutma gökyüzüne bakmayı
Gökyüzü senindir,
Gökyüzü herkesindir??
***
Tüm acılara, kana, gözyaşına, ihanete ve umutsuzluğa rağmen, ?ışık? her zaman vardır. 2016?da olmadı ama umutlar 2017?ye. Yeni yıl, hepimize mutluluk ve huzur getirsin. Kalın sağlıcakla?

 
Dier Yazlar
?>
Kastamonu - 8 °C / 19 °C
23 Ekim 2017
21 Ekim 2017
Özel Haberler

Kestane Balı'nın parmak izi çıkarılacak

Biraz saygı!

Sırrı doğal üretim

Ramazan'da kırmızı eti yine pahalıya yiyeceğiz

Soydan: Daha iyi bir Kastamonu için güçlü bir medya gerek

Sahaflar, zamana meydan okuyor

Kastamonu hayvansever bir şehir

Ekmeklerini sokaktan çıkarıyorlar

Tüm Özel Haberlerimiz İçin Tıklayın
Ençok Okunanlar

Uğurlu için ışık göründü!

Emeklilere müjde, TOKİ’den ev geliyor

Uğurlu’nun açılmasına ENGEL OLANLAR VAR

Yargıtay 15. Ceza Dairesi’ne Dadaylı başkan