Dorusz  >> Ali Sağır 27.01.2016

2017 BAŞKANLIK!..

2017 BAŞKANLIK!..
Bugün Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun 717’nci yıldönümü (27 Ocak 1299). 600 küsur yıl, adaletiyle, hatalarıyla dünya tarihine yön vermiş dev bir imparatorluk.
Bugünkü dünya ülkelerine baktığımızda ‘övünülebilecek geçmişe’ sahip çok az medeniyet olduğunu görüyoruz. Şükür ki bu az sayıda ülkelerden biri de Türkiye. Bizlere tertemiz bir tarih bırakan ecdadımızla övünsek de, aynı düşünceleri cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana geçen süre için maalesef tam anlamıyla paylaşmak pek mümkün değil.
MAZLUM-HAİN…
Destan yazarak, nice kahramanlıklarla kurulan cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne nice siyasi ve ekonomik krizler, askeri darbeler atlattık millet olarak. Ve bunların hepsi de tam ‘herşey yoluna girecek’ dediğimizde vukû buldu. Ancak şunu net söyleyebiliriz ki, bu söz konusu süreçlerde hain ilan edilen, zulüm gören kesimler gün geldi, kahraman oldu, mazlum oldu. 
Bugün de benzer durumları yaşıyoruz. Mesela, Ergenekon denilen, Balyoz denilen bazı oluşumlar olduğu ve bunların darbe hazırlığında bulunduğu öne sürülmüş, aylarca, yıllarca hapis yatan insanlar olmuştu. Gün geldi, ‘darbeci’ yaftasıyla damgalanan bu yüzlerce insan, hapisten çıktı, hem de mazlum, kahraman olarak. Yakın tarihimiz bizlere bir kez daha gösterdi ki, insanları ‘hain’ yapmak da, ‘kahraman’ ilan etmek de çok kolay. 
Gündemi birkaç saat içerisinde değişebilen ülkemizde son yıllarda bir de sistem değişikliği tartışmalarıyla meşgul olur hale geldik. Aslında tartışan da yok. ‘Başkanlık sistemi olmalı’ diyenle, ‘asla olmamalı’ diyenler arasında kısır çekişmeler içinde sürüp gidiyor, bu çok önemli konu üzerindeki beyin fırtınası. 
EKİM’DE REFERANDUM
Dün basına yansıyan haberlere göre; önümüzdeki 9 aylık süreçte anayasa değişikliği için meclis nezdinde girişimlerde bulunulacak, sonuç alınamadığı takdirde (ki alınamayacağını bugünden söylemek mümkün) Ekim ayında vatandaşın önüne referandum sandığı konulacak. ‘Başkanlık mı, parlamenter sistemle devam mı?’ sorusu bir de vatandaşa sorulacak. Açık söylemek gerekirse, bugünkü siyasi havaya bakıldığında, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2017 yılında ‘başkanlık’ ile yönetileceğini söylemek çok da hayal değil. Karşı olduklarının zararlarını adam gibi anlatamayan bir muhalefet ile ülke gündemini iki dudağı arasında tutan iktidar arasındaki çekişmenin galibinin kim olacağını kestirmek o kadar da zor olmasa gerek.
Elbette galip gelen bir taraf olacak. Ancak son kararı yine ‘daha ne olduğunu bile tam olarak anlamadığı bir sistemle’ yönetilecek olan vatandaş verecek.
Ne güzel söylemiş üstad Necip Fazıl; ‘Sonunda eyvah diyeceğin şeylere başında eyvallah deme, pişman ol fakat pişman ölme…’
Kalın sağlıcakla…

 
Dier Yazlar
?>
Kastamonu - 8 °C / 19 °C
23 Ekim 2017
21 Ekim 2017
Özel Haberler

Kestane Balı'nın parmak izi çıkarılacak

Biraz saygı!

Sırrı doğal üretim

Ramazan'da kırmızı eti yine pahalıya yiyeceğiz

Soydan: Daha iyi bir Kastamonu için güçlü bir medya gerek

Sahaflar, zamana meydan okuyor

Kastamonu hayvansever bir şehir

Ekmeklerini sokaktan çıkarıyorlar

Tüm Özel Haberlerimiz İçin Tıklayın
Ençok Okunanlar

Uğurlu için ışık göründü!

Emeklilere müjde, TOKİ’den ev geliyor

Uğurlu’nun açılmasına ENGEL OLANLAR VAR

Yargıtay 15. Ceza Dairesi’ne Dadaylı başkan