Doğrusöz  >> Özel Haber 16.06.2017 06:58

Sırrı doğal üretim

Sırrı doğal üretim
>MUZAFFER SALCIOĞLU
KASTAMONULU pastırma üreticileri, gelişen teknolojik imkanlara rağmen doğal üretim tekniklerinden ödün vermiyor. Geleneksel yöntemler sayesinde lezzetini de koruyan Kastamonu pastırmasına talep her geçen gün artıyor. Üreticiler, makineli üretime geçenlerin doğal lezzeti koruyamadığını bu yüzden Kastamonu pastırmasına talebin arttığını vurguluyor. 
Türkiye'de 'pastırma' denilince ilk akla gelen şehir Kayseri. Ancak Kastamonu pastırmasının şöhreti de her geçen gün büyüyor. Üreticiler bu büyümeyi doğal üretim yöntemlerinden vazgeçmemelerine bağlıyor. 
Gelişen teknolojik imkanlar sayesinde özellikle Kayseri?de üretim yapan bazı firmalar makineli üretime geçti. Fabrikasyon üretimde pastırmada kullanılan etler; seri üretimde pres, baskı ve fırınlama sistemi sayesinde daha kısa sürede ve daha fazla üretilebiliyor. Ancak makineli üretim pastırmanın doğal lezzetini de bozuyor. 
Canlılar Pastırma İşletme Sahibi Tolgahan Karaosmanoğlu, gelişen teknolojik imkanlar sayesinde özellikle Kayseri'deki bazı pastırmacıların makineli üretime geçtiğini aktarıyor. Karaosmanoğlu, seri üretimde kullanılan makinelerin pastırmanın lezzetini de bozduğunu vurgulayarak "Biz geleneksel üretim yöntemlerinden vazgeçmiyoruz. Pastırmanın tuzda bekletilmesinden iki aylık açık havada kurutma ve kesim işlemleri tamamen doğal yöntemlerle gerçekleşiyor. Bu yüzden pastırmanın lezzetinden ödün vermemiş oluyoruz. Tüketiciler de bu doğal lezzetin farkına varıyor ve Kastamonu pastırmasını tercih ediyor." diyor. 
"PASTIRMA ÇEMENİNDE TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI KULLANIYORUZ"
Karaosmanoğlu, Kastamonu pastırmasının çemeninde kullanılan Taşköprü sarımsağının da lezzet farkında önemli etkisi olduğunu aktarıyor. 
Kastamonulu üreticilerin geleneksel yöntemlerle üretime devam etmeleri sayesinde lezzetten ödün vermediklerini dile getirerek "Doğal lezzeti arayanlar Kastamonu pastırmasında bunu bulabiliyor. Bu sayede Kastamonu pastırmasının ünü de her geçen gün artıyor. Türkiye'nin bütün bölgelerinden talep alıyoruz ve başka İstanbul, Ankara ve Konya'ya kargoyla pastırma gönderiyoruz" diyor.
"FIRINDA KURUTULAN PASTIRMA LEZZETİNİ KAYBEDİYOR"
Kastamonu pastırma üreticilerinden Canlı Pastırma'nın sahibi Fatih Karaosmanoğlu da makineli üretimin pastırmanın lezzetini bozduğunu aktarıyor. Seri üretime geçenlerin iki aylık açık havada yapılan kurutma işlemini bırakıp fırında kurutma yaptığını ve bu yöntemin pastırmanın lezzetini bozduğunu ifade ediyor. Fatih Karaosmanoğlu "Fabrikasyon üretim yapanlar eti pres, baskı ve fırınlama sisteminden geçiriyor. Bu makineler nedeniyle etin lezzeti doğallığını kaybediyor. Böyle olunca da doğal yöntemlerle üretilen Kastamonu pastırmasına talep artıyor." dedi.
RAMAZAN'DA TÜKETİM ARTIYOR
Pastırmanın daha çok serin havalarda tüketilen bir gıda olduğu için yaz aylarında satışların düştüğünü dile getiren Karaosmanoğlu şunları söyledi; "Kastamonu'da iftarda pastırma ikram etmek bir kültür haline geldiği için yaz aylarında olmamıza rağmen tüketimde artış oldu"
Seri üretimde pres, baskı ve fırınlama sistemi kullanıldığı için el emeği olarak yapılan pastırmanın lezzetini bulmuyor. 

Yorumlar
Yorum Yaz
Kastamonu - 8 °C / 19 °C
23 Ekim 2017
21 Ekim 2017
Özel Haberler

Kestane Balı'nın parmak izi çıkarılacak

Biraz saygı!

Sırrı doğal üretim

Ramazan'da kırmızı eti yine pahalıya yiyeceğiz

Soydan: Daha iyi bir Kastamonu için güçlü bir medya gerek

Sahaflar, zamana meydan okuyor

Kastamonu hayvansever bir şehir

Ekmeklerini sokaktan çıkarıyorlar

Tüm Özel Haberlerimiz İçin Tıklayın
Ençok Okunanlar

Uğurlu için ışık göründü!

Emeklilere müjde, TOKİ’den ev geliyor

Uğurlu’nun açılmasına ENGEL OLANLAR VAR

Yargıtay 15. Ceza Dairesi’ne Dadaylı başkan