Doğrusöz  >> Özel Haber 22.05.2017 09:42

Ramazan'da kırmızı eti yine pahalıya yiyeceğiz

Ramazan'da kırmızı eti yine pahalıya yiyeceğiz
>YUSUF LAFCI/HABER MERKEZİ
MÜBAREK Ramazan ayına sayılı günler kala, her yıl olduğu gibi kırmızı et fiyatları yine vatandaşın cebini yakmaya başladı. Marketteki yağsız kıyma 39 lira, kuşbaşı 40 liraya yükseldi. Ramazan ayına yaklaştığımız şu son günlerde Ramazan?ın vazgeçilmezlerinden olan kırmızı ette ve hurmada fiyat artışına gidildi. Ramazan öncesinde kesim fiyatı 29 liraya kadar yükselen kırmızı et, türlerine göre incelendiğinde markette, yağsız kıyma 39, kuşbaşı 40 liraya kadar yükseldi. 
İlimizdeki bir marketten derlenen sonuca göre, yakın zamana kadar 33-35 liraya satılan kıyma şu günlerde 4-5 liralık bir fiyat artışı ile yaklaşık 39 liradan satılışa sunuldu. 37 liradan vatandaşın sofrasına giren kuşbaşının kilosu ise Ramazan ayına yaklaştığımız şu günlerde yaklaşık 40 liradan alıcı buluyor. Kırmızı et fiyatlarındaki artışa rağmen tavuk etinde ve en çok sahurda tüketilen kahvaltılık ürünlerinde artış olmadı.
"BİZ DE BU DURUMDAN HOŞNUT DEĞİLİZ AMA MECBURUZ"
Ramazan ayı öncesinde vatandaşın sofrasına girecek olan gıda maddelerindeki fiyat değişimini değerlendiren Park AVM Şube Müdürü Hüseyin Kesimoğlu; ?Fiyat artışları olunca insanlardaki talepler azalıyor. 1 kilo alacağına 250-300 gram alıyor. Fiyatların artma konusunu da dolar veya yem fiyatlarının yükselmesine bağlıyorum. Ramazan?ın gelmesine de bağlayabiliriz. Köylü fiyatları yükselttikçe bu bize de yansıyor ve haliyle bizde fiyatları artırıyoruz. Bu şartlarda insanların Ramazan ihtiyaçlarını tam anlamıyla görmeleri mümkün değil. Bizde hoşnut değiliz ama bu durumdan mecburuz? dedi.
SEBZE FİYATLARI DÜŞÜŞTE 
Sahurun vazgeçilmezi olan kahvaltılık ürünlerinde gözle görünür bir artış olmadığını dile getiren Kesimoğlu, kahvaltılık ürünlerinde yüzde 1-2 arasında bir artış olduğunu ifade etti. Et fiyatları haricindeki fiyatlardan vatandaşının cebinin etkilenmeyeceği belirten Kesimoğlu, meyve ve sebze fiyatlarında düşüş olduğunu söyledi.
HURMA CEPLERİ YAKACAK
İftar sofralarının başlangıcı hurma ise cepleri yakacak gibi görünüyor. Geçen yıl kilosu 70-75 lira arasında satılan acve hurmasının kilosu bu yıl 90 lira civarında seyrediyor. Hurma fiyatlarının kalitesine göre 25 ile 90 lira arasında değiştiğini söyleyen İksir isimli aktar firması sahibi Mustafa Gür, talebin az miktarda olması nedeniyle müşterilerin fiyat artışından etkilenmeyeceğini söyledi. Gür; ?Kilo bazında hurma alan çok yok. Çoğu kişi 5 liralık, 10 liralık şeklinde alışveriş yapıyor. Kilo işi olarak alan kişi çok az oluyor? diye konuştu. Gür konuşmasının devamında baharat fiyatlarında ise bir artış olmadığını belirtti.

Yorumlar
Yorum Yaz
Kastamonu - 8 °C / 19 °C
23 Ekim 2017
21 Ekim 2017
Özel Haberler

Kestane Balı'nın parmak izi çıkarılacak

Biraz saygı!

Sırrı doğal üretim

Ramazan'da kırmızı eti yine pahalıya yiyeceğiz

Soydan: Daha iyi bir Kastamonu için güçlü bir medya gerek

Sahaflar, zamana meydan okuyor

Kastamonu hayvansever bir şehir

Ekmeklerini sokaktan çıkarıyorlar

Tüm Özel Haberlerimiz İçin Tıklayın
Ençok Okunanlar

Uğurlu için ışık göründü!

Emeklilere müjde, TOKİ’den ev geliyor

Uğurlu’nun açılmasına ENGEL OLANLAR VAR

Yargıtay 15. Ceza Dairesi’ne Dadaylı başkan