Doğrusöz  >> Ekonomi 07.06.2017 07:04

Pazarda Ramazan bereketi

Pazarda Ramazan bereketi
>YUSUF LAFCI/HABER MERKEZİ
11 AYIN sultanı Ramazan'da vatandaşlar pazarlara akın ediyor. İftar ve sahur sofralarını doldurmak isteyen vatandaşlar şehrin birçok noktasında kurulan pazarların yolunu tutarak alışverişe koyuldu. Ramazan ayının ilk günlerini geçirmiş olmamıza rağmen vatandaşların alışveriş telaşı devam ediyor. En ufak bir eksiklikte soluğu çarşı ve pazarlarda alan vatandaşlar, keselerine en uygun ürünlerini satın alabilmek için pazar tezgahlarını tek tek dolaşıyor. 
Yakın zamana kadar 7-8 liralık fiyatıyla yanına yaklaşılamayan domatesin kilosunun 1 ile 2,5 lira arasında seyrettiği tezgahlarda, patates 1 lira 50 kuruştan, soğan ve marul 1 liradan, salatalık 1 lira 50 kuruştan vatandaşların sofralarına girebilirken kiraz 5 ile 10 lira arasında, çilek 7 liradan, elma 3 lira 50 kuruştan, karpuz ise 2 lira 50 kuruştan alıcı buluyor.
"BU SENE MAHSUL KALMADI, YAĞMUR YAĞDI"
Meyve fiyatlarını değerlendiren Satılmış Haliloğlu; "Kirazın iriliğine göre, kalitesine göre fiyatları değişiyor. Kimisi kirazı pazarda 6 liraya satıyor. Normalde bunun değeri 5 liradır. Bu geçen sene ise 3,5-4 lira arası değişiyordu. Bu sene mahsul kalmadı, yağmur yağdı. Yağmur yağınca kirazları öldürdü. Yine de vatandaş şu Ramazan günlerinde rağbet gösteriyor. İnsanların canları çekiyor, alıyorlar. İftarda insanların ağızları tatlanıyor. Aynı zamanda komposto yapıyorlar, reçel yapıyorlar" dedi.
ESNAF 'SEBZE FİYATLARI UYGUN' DİYOR
Sebze fiyatlarını değerlendiren Pazar esnafı Selçuk Kuloğlu ise; "Ramazan'da vatandaşın sofrasından sebze eksik olmuyor. Ama şu önümüzdeki 1-2 hafta ilgi yoğun olur, sonrasında giderek azalır. Sebze fiyatları da uygun olunca vatandaş ister istemez poşetlerini dolduruyor" diye konuştu.
"ŞÜKÜRLER OLSUN ELİMİZ DOLU DÖNEBİLİYORUZ"
Ramazan alışverişi için soluğu pazar tezgahlarında alan Rümeysa Sönmez de; "Malum Ramazan'ın içerisindeyiz. Böyle olunca fiyatlara çok da bakamıyoruz. Pahalıysa az alıyoruz, ama yine de alıyoruz. Fiyatlara bakınca da bu Ramazan meyve yemekte biraz zorlanıyoruz, ama az da olsa yiyoruz. Sebze fiyatları biraz fazla. Şükürler olsun elimiz dolu dönebiliyoruz" ifadelerini kullandı.
"İFTARDA MEYVE YEMEYE KORKAR OLDUK"
Sebze meyve alışverişini marketlerden ziyade pazarlardan karşıladığını dile getiren Emrah Karayel; "Bazen umduğumuzu bulamadığımız gibi memnun olduğumuz meyve sebze de yok değil. Ramazan ayında her yerde ve her üründe olduğu gibi pazarlarda bazen istediğimizi alamadan eve dönmemize sebep oluyor. Bazen yağmuru bazen doluyu bahane ediyorlar. Ama ne hikmetse ne yağmur bitiyor ne de dolu. Sebzeyi istediğimiz kadar alabilirken iftarda meyve yemeye korkar olduk" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Yorum Yaz
Kastamonu - 8 °C / 19 °C
23 Ekim 2017
21 Ekim 2017
Özel Haberler

Kestane Balı'nın parmak izi çıkarılacak

Biraz saygı!

Sırrı doğal üretim

Ramazan'da kırmızı eti yine pahalıya yiyeceğiz

Soydan: Daha iyi bir Kastamonu için güçlü bir medya gerek

Sahaflar, zamana meydan okuyor

Kastamonu hayvansever bir şehir

Ekmeklerini sokaktan çıkarıyorlar

Tüm Özel Haberlerimiz İçin Tıklayın
Ençok Okunanlar

Uğurlu için ışık göründü!

Emeklilere müjde, TOKİ’den ev geliyor

Uğurlu’nun açılmasına ENGEL OLANLAR VAR

Yargıtay 15. Ceza Dairesi’ne Dadaylı başkan