Doğrusöz  >> Güncel 24.08.2017 08:41

Kastamonu ormanları gençleştiriliyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kastamonu ve Sinop'ta 277 bin TL'lik maliyet ile 52 bin 900 dekarlık orman sahasında gençleştirme çalışması yapacak. Çalışmalar kapsamında suni gençleştirme sahalarında toplam 8 bin 910 dekar alanda yürütülecek kültür bakımı çalışmaları için de orman köylülerine 153 bin TL ödeme yapılacak.

Kastamonu ormanları gençleştiriliyor
HABER MERKEZİ
ORMAN Genel Müdürlüğü (OGM), orman varlığının sürekliliğini sağlamak amacıyla ülke genelinde gençleştirme çalışmalarına devam ediyor. Bakanlık, bu kapsamda Kastamonu ve Sinop?ta 277 bin TL?lik maliyet ile 52 bin 900 dekarlık orman sahasında gençleştirme çalışması yapacak. Çalışmalar kapsamında suni gençleştirme sahalarında toplam 8 bin 910 dekar alanda yürütülecek kültür bakımı çalışmaları için de orman köylülerine 153 bin TL ödeme yapılacak.
EROĞLU: "ORMANLAR HEPİMİZİN ORTAK MALI"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ormanların sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürmesi için gerekli çalışmaları gerçekleştirdiklerini kaydederek şöyle konuştu: ?Bakanlık olarak mevcut olan orman varlığımızı korurken, yeni orman alanları da tesis ediyoruz. Yürütülen çalışmalarla Kastamonu ve Sinop?ta ormanlarımız daha sağlıklı bir yapıya kavuşacak. Bu çerçevede bölgede yaklaşık 430 bin TL?lik bir harcama yapılacak. Ormanlarımıza gözümüz gibi bakıyoruz. Çünkü ormanlar hepimizin ortak değeri ve geleceğe bırakacağımız en büyük miras.?
GENÇLEŞTİRME ÇALIŞMASI DÖRT AŞAMADAN OLUŞUYOR
Ağaçların daha fazla tohum verecek dal yapısına kavuşması için hazırlama; bol tohum vererek altta çimlenme elde edilmesi için tohumlama; elde edilen gençliğin hem siper hem de ışık ihtiyacını dengelemek için ışıklandırma ve oluşan yeni ormanın üstündeki yaşlı fertlerin uzaklaştırılarak ışık ihtiyaçlarının tam sağlanması için eğrelti otları, böğürtlen gibi çalımsı bitkilere boşaltma kesimleri uygulanıyor.
Bir ormanın bu dört aşamadan oluşan gençleştirme çalışması  ise ağaç türüne göre değişmek suretiyle yaklaşık 10-15 yıl sürüyor. Işık ve boşaltma kesimleri gençliğin en az zarar görmesi maksadıyla fidanların daha esnek olduğu kış aylarında ve mümkün olduğunca kar üzerinde yapılıyor.

Yorumlar
Yorum Yaz
Kastamonu - 8 °C / 19 °C
23 Ekim 2017
21 Ekim 2017
Özel Haberler

Kestane Balı'nın parmak izi çıkarılacak

Biraz saygı!

Sırrı doğal üretim

Ramazan'da kırmızı eti yine pahalıya yiyeceğiz

Soydan: Daha iyi bir Kastamonu için güçlü bir medya gerek

Sahaflar, zamana meydan okuyor

Kastamonu hayvansever bir şehir

Ekmeklerini sokaktan çıkarıyorlar

Tüm Özel Haberlerimiz İçin Tıklayın
Ençok Okunanlar

Uğurlu için ışık göründü!

Emeklilere müjde, TOKİ’den ev geliyor

Uğurlu’nun açılmasına ENGEL OLANLAR VAR

Yargıtay 15. Ceza Dairesi’ne Dadaylı başkan