Doğrusöz  >> Spor 31.07.2017 07:18

Enduro yarışları nefes kesti

Enduro yarışları nefes kesti
ULUSLARARASI Azdavay Motor ve Doğa Sporları Festivali kapsamında düzenlenen Türkiye TMF Süper Enduro Şampiyonası tamamlandı. Yarışları çevre ilçelerden ve illerden gelen çok sayıda seyirci izledi. Festival kapsamında yarışların yanı sıra motor ve halk oyunu gösterileri yapıldı. 
Kastamonu Valiliği ve Belediyesinin katkıları ile Azdavay Belediyesinin organizasyonunda gerçekleştirilen Uluslararası Azdavay Motor ve Doğa Sporları Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Suğla Yaylası'ndaki Motor ve Doğa Sporları Merkezi'nde Uluslararası Azdavay Motosiklet ve Doğa Sporları Festivali kapsamında gerçekleştirilen yarışlara, Vali Yaşar Karadeniz, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları ile kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
NTV Spor'dan da canlı yayınlanan Türkiye Süper Enduro Şampiyonası'nın 1. Sinan Menmun olurken, 2. İzzet Kazdal ve 3. Emre Coşar oldu. Yarışçılar kupalarını Vali Yaşar Karadeniz, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ve Azdavay Belediye Başkanı'nın eşinden aldı. 
DEMİR; "BU SENE DAHA ANLAMLI"
Ödül töreninin ardından AK Parti Milletvekili Murat Demir açıklamalarda bulunarak şunları söyledi; "Güzel bir programa eşlik ediyoruz. Geçen yıl da burada yarışları izledik fakat bu sene daha anlamlı. Özellikle rahmetli Abana Belediye Başkanımız Rıdvan Oyar adına düzenlenmesi ve bu fikri ortaya atan değerli valimize, belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Kendisini bir kez daha burada rahmetle anmış olduk. Onun adı bu tür organizasyonlarda yaşayacak ve Azdavay, Kastamonu'nun tanıtımı anlamına gerçekten muhteşem bir program. Televizyon programından canlı yayınlanması ve böyle coğrafyaların ülkemize tanıtılması anlamında muhteşem. Bu bölgenin tamamı doğa turizmi ile alakalı, yeni yeni gelişmeye başladı bundan 10 sene sonrasını daha farklı hayal ediyorum. Önümüzdeki günlerde de Pınarbaşı, Azdavay bölgesini Bakanımız Veysel Eroğlu'da ziyaret edecek. Gelişinin tek bir amacı var, doğa turizminde Kastamonu'yu dünya markası haline getirmek bunun sözünü bize vermişti. Programını da yapmış yakın bir zamanda tarihini belirleyecek ve bu bölgeye gelecek."
ÇELİK; "DESTEK ÜST DÜZEYDE"
"Bölgemize her geçen gün biraz daha gelişiyor" diyen AK Parti Milletvekili Metin Çelik sözlerine şöyle devam etti; "Kastamonu tüm ilçeleriyle son yıllarda büyük gelişmeler kaydediyor. Devlet yatırımlarımız çok iyi gidiyor. Hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, bakanlarımızın desteği üst düzeyde. Çok iyi yolda ilerliyoruz. Burada ki pistin hazırlanması 2015 yılındaydı, Özel İdare, Belediye el ele verdiler. Gençlik Spor Bakanlığı 3 yıldır bu işe destek veriyor."
CEYLAN; "ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI OLARAK YANINIZDAYIZ"
Daha sonra konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan; "Azdavay'da bu gün önemli bir etkinliğe hep birlikte şahit oluyoruz. Türkiye Süper Enduro Şampiyonası'nın final yarışının 3'üncü ayağı burada gerçekleşiyor. Kastamonumuz gerçekten tarih, kültür kenti ama aynı zamanda tabiat zenginliği olan doğal güzellikleriyle, son yıllarda doğa sporları ile bir merkez haline gelmeye başladı. Her geçen yıl bölgemiz doğa turizmi açısından bir merkez haline gelmeye başladı. Bakanlıklarımızda destekliyoruz. Bu doğal güzelliklerin korunmasının yanında aynı zamanda koruma kullanma dengesini iyi tutarak turizmine açılmasını destekliyoruz. Bu tür etkinliklerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak yanınızdayız" dedi. 
KARADENİZ; "SÜPER ENDURO HEDEFE GİDEN ÖNEMLİ BİR BASAMAK"
Kastamonu Valisi olarak ilk kez yarışlara katıldığını söyleyen Vali Yaşar Karadeniz; "Burası belki 5 yıl içerisinde Türkiye'nin konuşulan bir yaylası olacak. Bu bölgenin A Tipi mesire alanı ilan edilerek koruma kullanma çerçevesi içerisinde projelendirilerek ve burada ki doğal dokuyuda koruyacak şekilde bir yapılanma ile turizme sunulması halinde, burası Küre Dağları Milli Parkları'na gidenlerin ve konaklama, diğer sportif etkinliklere katılıma deklarasyon alanı olacaktır diye düşünüyorum. Bu çerçevede bu gün burada yapılan Süper Enduro yarışmaları da aslında bu söylediğim hedefe giden önemli bir basamak. Güzel bir organizasyon yapılmış yarışmacılar gayet profesyoneller onlar hakkında bir şey söylemeye gerek yok. Sadece burada değil dünde kendilerini Kastamonu merkezde izleme imkanı bulduk ve Kastamonu ile Azdavay'a gerçekten farklı bir program gerçekleştirdiler ve herkesin ilgisini çektiler" diye konuştu. 
CİVELEK; "AZDAVAY ADINI TÜRKİYE'YE VE DÜNYAYA KAZIDIK"
Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek ise akşam saatlerinde gerçekleşen ödül töreninde şunları söyledi; "Bugün burada Azdavay'ın ismini Türkiye'ye hatta tüm dünyaya kazıdık. Bu birlikte yapmış olduğumuz organizasyonun en önemli kısımlarından bir tanesi, bu organizasyonun maddi boyutunu karşılayan sponsorlarımızın emeğidir. Sayın valimize, Spor Toto teşkilatına, Azdavay Kaymakamlığı, Azdavay Belediye Başkanlığım, iş adamlarımızdan Kütük Mermer-Efedağ Mermer ortakların, aynı zamanda her zaman her türlü desteğini esirgemeyen Cevat Cevat Taşkan abimize, TSF Makine'ya ve Siyez Bulguru üzerine Kastamonu'da bir hemşerimiz olarak gerçekten dünya markası olabilecek bir proje sahibi olabilecek Sevim Özsoy ablamıza gerçekten yürekten teşekkür ediyorum. Hepinizin huzurlarında tüm destek verenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonraki yıllarda, daha büyük daha kapsamlı organizasyonlarda bir arada oluruz."

Yorumlar
Yorum Yaz
Kastamonu - 8 °C / 19 °C
23 Ekim 2017
21 Ekim 2017
Özel Haberler

Kestane Balı'nın parmak izi çıkarılacak

Biraz saygı!

Sırrı doğal üretim

Ramazan'da kırmızı eti yine pahalıya yiyeceğiz

Soydan: Daha iyi bir Kastamonu için güçlü bir medya gerek

Sahaflar, zamana meydan okuyor

Kastamonu hayvansever bir şehir

Ekmeklerini sokaktan çıkarıyorlar

Tüm Özel Haberlerimiz İçin Tıklayın
Ençok Okunanlar

Uğurlu için ışık göründü!

Emeklilere müjde, TOKİ’den ev geliyor

Uğurlu’nun açılmasına ENGEL OLANLAR VAR

Yargıtay 15. Ceza Dairesi’ne Dadaylı başkan