Doğrusöz  >> Özel Haber 08.08.2015 08:05

Emeklilere müjde, TOKİ’den ev geliyor

Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya gidenTürkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kastamonu Şubesi yöneticileri, emeklilerin TOKİ’den ev sahibi olabilmesinin yollarını araştırdı.

Emeklilere müjde, TOKİ’den ev geliyor

>TUĞÇE YERDELEN/ÖZEL HABER

Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya gidenTürkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kastamonu Şubesi yöneticileri, emeklilerin TOKİ’den ev sahibi olabilmesinin yollarını araştırdı. Gazetemize müjdeli haberi veren TÜED Şube Başkanı İsmail Buturoğlu, TOKİ için kolları sıvadıklarını, yakın bir zamanda Kastamonulu emeklilerin de ev sahibi olacağını açıkladı.

2015 yılının başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilerin de kira öder gibi TOKİ’den ev sahibi olabileceklerini açıklamıştı. Bakan Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşerek, emeklilerin kendi evinde oturma imkanına kavuşmaları için çalışmalara başladı. Türkiye’de üç ilde; Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Batman’da emeklilere TOKİ çalışmasının başlamasının ardından TÜED Kastamonu Şubesi, ilimizdeki emekliler için de TOKİ çalışmasının yapılmasını konuşmak için Ankara’ya gitti. Ankara’daki görüşmelerini aktaran TÜED Kastamonu Şube Başkanı İsmail Buturoğlu;“Varımız yoğumuz emekliler, emekliler için her şeyi yapacağız. İnşallah en kısa sürede emeklilerTOKİ’den ev sahibi olacak” dedi.

>Milli Emlak’tan hazine arazisi aranacak

Ankara’da Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkezi’nden emeklilerin TOKİ’den ev sahibi olabilmesi neler yapılması gerektiğini öğrenen Buturoğlu;“Genel Merkezimizle görüştük. Resmi müracaatın Valilik’ten yapılacağını öğrendik. Valilik kanalıyla bu iş başlatılacak. Ondan sonra Milli Emlak’tan hazine arazisi aranacak. Valiliğin talimatı üzerine çalışmalar devam edecek” diye konuştu.

>‘Kazma vurulduğu zaman en kısa sürede evler teslim’

TOKİ’den emeklilerin ev sahibi olabilmesi için en önemli konulardan birinin TOKİ’ye uygun yer seçimi olduğunu ifade eden Buturoğlu, yer konusu çözüldükten sonra çalışmaların başlatılacağını belirtti. İsmail Buturoğlu; “Yer konusu çözüldükten sonra TOKİ çalışmaları başlayacak. TOKİ çalışmalarını hayata geçiren iller oldu. TOKİ çalışmaya başladığı zaman kısa sürede teslimatını gerçekleştiriyor. 1 ya da 1.5 yıl civarında TOKİ evleri bitiriyor. Çalışmalar başladığı kazma vurulduğu zaman en kısa zamanda emekliler evlerine kavuşmuş olacak” şeklinde konuştu.

>’Yer konusu çözüldükten sonra başvuru alınacak’

TÜED üyesi ve tapulu hiçbir evi olmayan emeklinin ev sahibi olabilmesi için yer konusu çözüldükten sonra TÜED Kastamonu Şubesine başvurmaları gerektiğini hatırlatan Buturoğlu; “Ev sahibi olmak isteyenlerden şu an başvuru almıyoruz. Ancak yer konusu çözüldükten sonra, yer kesinleştikten sonra dernek üyelerimize, TOKİ tarafından yapılacak olan evlerden almak isteyenler derneğimize müracaat etsin duyurusu yapacağız. Ev isteyenlerin listesini oluşturacağız” diye konuştu.

Emeklilerin ev sahibi olabilmesini sevindirici olarak yorumlayan Buturoğlu, sözlerini şöyle tamamladı; “Emeklilerimiz rahat bir nefes alacak. Kirada değil, kendi evinde oturacak. Kendi evine kira öder gibi sahip olacak.” 

Yorumlar
Yorum Yaz
metin kaya

ne zaman olacak yapılacak sartlar nelerdir bilmiyoruz sadece haber yapıyorsunuz

cemal yılmaz

inşaALLAH GERÇEKLEŞİR BİZDE MEMLEKETİMİZDE EV SAHİBİ OLURUZ HEM EMEKLİ HEM ÖZÜRLÜYÜZ EŞİMDE BENDE

Kastamonu - 8 °C / 19 °C
23 Ekim 2017
21 Ekim 2017
Özel Haberler

Kestane Balı'nın parmak izi çıkarılacak

Biraz saygı!

Sırrı doğal üretim

Ramazan'da kırmızı eti yine pahalıya yiyeceğiz

Soydan: Daha iyi bir Kastamonu için güçlü bir medya gerek

Sahaflar, zamana meydan okuyor

Kastamonu hayvansever bir şehir

Ekmeklerini sokaktan çıkarıyorlar

Tüm Özel Haberlerimiz İçin Tıklayın
Ençok Okunanlar

Uğurlu için ışık göründü!

Emeklilere müjde, TOKİ’den ev geliyor

Uğurlu’nun açılmasına ENGEL OLANLAR VAR

Yargıtay 15. Ceza Dairesi’ne Dadaylı başkan