Doğrusöz  >> Özel Haber 29.06.2017 10:00

Biraz saygı!

Biraz saygı!
>MUZAFFER SALCIOĞLU/ÖZEL HABER
KIŞLA Parkı'nda bulunan Atatürk Anıtı bakımsızlık nedeniyle adeta harabeye döndü. Kastamonu'nun en eski Atatürk anıtlarından biri olan Kışla Parkı Atatürk Anıtı'ndaki çok sayıda mermerin yerlerinden koparak döküldüğü görülüyor. Geçen zamanla birlikte yıpranan bazı mermerler de kırılmış durumda. Anıtın ön tarafında bulunan merdivenlerdeki kırılmalar ve çatlaklar meydana gelmiş, mermerlerin arasında ise otlar büyümüş durumda. 
Açılışı yapıldığı 1982 yılından bu zamana kadar herhangi bir tadilat görmeyen Kışla Parkı Atatürk Anıtı, terk edilmiş izlenimi uyandırıyor. Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk ve Şerife Bacı Heykeli'nden 3 yıl önce açılan Kışla Parkı Atatürk Anıtı'nı gören Kastamonulular, anıtın bir an önce onarılmasını istiyor.
Anıtın kitabesinde ise Atatürk'ün 1925 yılında Kastamonu Nutku'nda söylemiş olduğu "Efendiler yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların amacı Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen modern ve bütün mana ve şekilleriyle medeni bir toplum haline ulaştırmaktır" sözleri yer alıyor. Ancak bakımsızlık nedeniyle kitabedeki bazı harflerin de yerlerinden düştüğü gözleniyor. 
KIŞLA PARKI ATATÜRK ANITI
İki bölümden oluşan Atatürk Anıtı, Kastamonu Valiliği 100. Yıl Kutlama Komitesi tarafından heykel bölümü heykeltıraş Metin Haseki, yerleşim projesi ise Mete Ünal'a yaptırılmış ve 23 Ağustos 1982 yılında da açılışı yapılmıştır.
Anıt iki bölümden oluşmaktadır. Ön cephede modern giysiler içerisinde ve elinde şapka tutan bir Atatürk heykeli bulunmaktadır. Anıt, Atatürk Heykelinin hemen arkasından iki kanat şeklinde iki yana açılmakta ve bu kanatların dışa bakan yüzlerine rölyefler yapılmıştır. Kanatlardan birinin üzerinde merkezde Mustafa Kemal Atatürk ve çevresinde erkek ve kadınlar halinde Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları betimlenmiştir. Diğer kanatta ise Milli Mücadelede kahramanlıklar sergileyen kağnı kolları ve özellikle de kadınların vurgulandığı bir sahne yaratılmıştır.

Yorumlar
Yorum Yaz
Kastamonu - 8 °C / 19 °C
23 Ekim 2017
21 Ekim 2017
Özel Haberler

Kestane Balı'nın parmak izi çıkarılacak

Biraz saygı!

Sırrı doğal üretim

Ramazan'da kırmızı eti yine pahalıya yiyeceğiz

Soydan: Daha iyi bir Kastamonu için güçlü bir medya gerek

Sahaflar, zamana meydan okuyor

Kastamonu hayvansever bir şehir

Ekmeklerini sokaktan çıkarıyorlar

Tüm Özel Haberlerimiz İçin Tıklayın
Ençok Okunanlar

Uğurlu için ışık göründü!

Emeklilere müjde, TOKİ’den ev geliyor

Uğurlu’nun açılmasına ENGEL OLANLAR VAR

Yargıtay 15. Ceza Dairesi’ne Dadaylı başkan